Maailmakuulsale Prantsusmaa kirjanikule Michel Houellebecqile valmistab äärmist meelepaha Suure Asendamine pidamine "teooriaks", kuna tegemist on faktiga.
Houellebecq pidas maha kirjaliku, 45 leheküljele ulatuva arutelu tuntud Prantsuse filosoofi Michel Onfray'ga, milles selgitas, et Euroopa põliselanike asendamine mitte-eurooplastega, mida tuntakse "Suure Asendamise" nime all, on "fakt", vahendab uudisteportaal ReMix.
"Minus tekitas äärmist meelepaha, kui ma kuulsin, et Suur Asendamist nimetatakse teooriaks. See ei ole teooria, see on fakt. Mis puutub sisserändesse, siis mitte keegi ei kontrolli mitte midagi, mis on kogu probleemi tuum. Euroopa pühitakse selle kataklüsmi käigus minema," rääkis kirjanik.
Onfray lisas, et "objektiivselt on see nii, nagu näitavad ka numbrid". Ta lisas, et Lääne allakäigu taga on peamiselt siiski demograafilised muutused.
Houellebecq, keda peetakse peavoolu ajakirjanduses tihti "Prantsusmaa suurimaks elavate kirjas olevaks kirjanikuks", on ainult üks paljudest Prantsusmaa intellektuaalidest, akadeemikutest ja poliitikutest, kes võtavad Suure Asendamise teemal avalikus ruumis üha kõvema häälega sõna.
Mõlemad väitlejad arutlesid islami teemal, kuid nende arvamused lahknesid selle trajektoori osas. Onfray sõnul pole "islamism omaette suur fenomen", vaid tegemist on "reaktsiooniga Ameerika Ühendriikide võimule". Tema sõnul rivistuvad moslemid lõpuks läänes tarbijate-materialismi lipu alla ja heidavad oma religiooni minema, nii nagu on seda teinud juba suur osa eurooplastest.
Houellebecq arvab teisiti: "Kui terved territooriumid on islamistide kontrolli all, siis minu arvamuse kohaselt hakkavad toimuva vastupanuliikumise väljaastumised. Mošeesid hakatakse ründama ja seal toimuvad tulistamised." Ta jätkas ennustusega, et tulemas on "tagurpidi Bataclanid", millega ta viitas islamistide poolt 2015. aastal tapetud rohkem kui sajale inimesele Pariisi Bataclani rokilubis.
"Sina arvad, et tulemas on kodusõda. Mina arvan, et see on vaiksel viisil juba käimas," lisas Onfray.
Houellebecq ja Onfray rääkisid veel mitme teemal, sealhulgas Euroopa Liidust, Jumalast, sisserändest ja eutanaasiast.
"Ma tahan läänt kaitsta, kuid see peab olema väärt kaitsmist," kommenteeris Houellebecq arutelu Onfray'ga ajakirjale Front Populaire. Ta hoiatas, et "positiivse psühholoogia ja igikestva nürimeelsuse armastajad liiguvad vastassuunas."
Filosoof ja kirjanik on mõlemad veendunud, et lääs käib alla. Nad arutlesid, millised hädad võivad eurooplasi ees oodata, mainides sealjuures transhumanismi, Suurt Asendamist, amerikaniseerumist, feminismi, eutanaasiat, Euroopa [Liidu] bürokraatiat, kristluse hääbumist, ökologismi ja Ukraina sõda – mis on kõik meie aega mõjutavad teemad.
Kahe tuntud mõtleja ühisessee on Prantsusmaal pälvinud suurt tähelepanu ja nii tulist poolehoidu kui vaenuhääli.
Mõlemad autorid kinnitasid, et nad "on rahvasse kiindunud".
Onfray ütles: "Sa oled nagu mina. Sa oled populist!" Houellebecq vastas: "See kõlab kenasti. Parema maailmavaate osas on mul kahtlusi, kuid "populist" sobib mulle."
Toimetas Karol Kallas