Häälte lugemine Wisconsinis. Foto: Scanpix

USA valimistel on mitmes osariigis, kus Trump algselt veenva edumaaga juhtis, läinud Biden tänu posti teel hääletamisele juhtima. Kohaliku aja järgi keset ööd saabunud häälte osas on aga tekkinud tõsiseid kahtlusi.

Wisconsini osariigis loeti vastu ööd äkitselt üle suur kogus valimissedeleid – ligikaudu 138 000 häält -, mis paistis sisaldavat ainult Bidenile antud hääli. Kuidas selline asi statistiliselt võimalik on, pole selge. Bideni häältesaak läks sõna otseses mõttes püstloodis üles.

Sarnane graafik iseloomustab ka Michigani valimistulemusi. Trumpi reaktsioon olukorrale oli: "MIS SIIN TOIMUB?".

Väidetavalt võis põhjuseks olla viga valimistulemusi esitava firma poolt, kuid seni on tegu vaid hüpoteesiga.

Trumpi kampaaniameeskond teatas värskelt, et Wisconsini hääled tuleb tõenäoliselt uuesti üle lugeda. Kampaaniajuht Bill Stepien teatas, et kui arvesse lähevad ainult legaalsed hääled, võidab valimised kokkuvõttes Trump. "Demokraadid tahavad, et pärast tähtaega esitatud valimissedelid arvesse võetaks. Miks? Nemad teavad ja meie teame, et kui loeme kokku kõik legaalsed valimissedelid, võidame meie."

Trump teatas aga värskelt Twitteris, et tema eilse õhtu veenva edu sulamine mitmes kaalukeeleks olevas osariigis on äärmiselt veider. "Juhtisin õhtul mitmes võtmetähtsusega osariigis, mis on enamuses demokraatide kontrolli all. Siis hakkas mu edu järk-järgult maagiliselt kaduma, kuna loeti üle üllatavaid valimissedelite hunnikuid. VÄGA VEIDER, ja arvamusküsitlused olid täielikult ja ajalooliselt ekslikud!"

Joe Bideni kampaaniameeskond jõudis juba võidu välja kuulutada – kui Trump sama tegi, langes ta koheselt süüdistusterahe alla. "Mis puudutab meie plaane, siis me oleme neid valimisi võitmas, me võitsime need valimised," sõnas Bideni nõunik Bob Bauer.

Veidrad arengud toimuvad ka Arizonas. Kui seni oli ametliku info kohaselt osariigis loetud juba üle 95% häältest, siis see olevat viga – tegelikult on üle loetud vaid 86% ringis sedelitest.

Väljaanne Revolver hoiatab, et demokraadid võivad üritada arvesse võtta ka sääraseid väidetavalt posti teel saabunud hääli, millel puudub postmark või isiku allkiri.

USA tippajakirjaniku Glenn Greenwaldi sõnul on rahvuslik häbiplekk, et maailma kõige rikkam ja võimsam riik ei suuda kas saamatuse, teadliku valiku või mõlema kombinatsiooni tõttu hääli minimaalse efektiivsuse ja usaldusväärsusega kokku lugeda.

"Nii on hääletusprotsessi tõsiseltvõetavus tugevasti nõrgestatud. Igasugune USA õigus maailmas õnnelikele sihtmärkidele "demokraatiat levitada" on pea lömastatud," tõdes ta värskes arvamusloos.

Greenwaldi sõnul on kogu USA arvamusküsitluste tööstus monumentaalselt läbi kukkunud. "Telefoniraamatust valitud suvaline kodanik oleks kas sama usaldusväärne või isegi tõsiseltvõetavam ennustaja," tõdes ta.

Greenwald juhib tähelepanu, et viimasel ajal on mitmetes olulistes valimistes probleeme tekkinud. Näiteks jaanuaris põhjustas demokraatliku partei funktsionääride loodud valimisäpp Iowa osariigi demokraatlikel eelvalimistel massiivseid tulemuste venimisi, segadust ja ebausaldusväärse lõpptulemuse.

2018. aasta vahevalimistel aga kurtsid valijad katkiste hääletusmasinate, pikkade järjekordade ja väljaõppeta valimisjaoskondade töötajate üle. Greenwaldi sõnul on tähelepanuväärne, et isegi USAst oluliselt vaesem Brasiilia suudab valimisi korraldada nii, et keegi ei kahtle lõpptulemuses.