Foto: Piqsels

Ameerika Ühendriikide toidu- ja ravimiameti käsul korraldavad Pfizer-BioNTech ja Moderna alles nüüd uuringud, kas nende mRNA vaktsiinid võiksid põhjustada müokardiiti ja perikardiiti.

Müokardiit on südamelihase ehk müokardi põletik. Müokardiit võib mõjutada südamelihast ja südame elektrisüsteemi, vähendades südame võimet pumbata verd ja põhjustades ebanormaalset südamerütmi ehk arütmiaid.

Perikardiit on südamepauna ehk perikardi põletik. Perikardiit võib olla tingitud infektsioonist või sageli tekkida ka teiste haiguste põdemise tagajärjel. Perikardiit võib olenevalt põhjusest olla kerge või ka üliraske kuluga haigus, mis võib muutuda ka krooniliseks. Müokardiidi kohta teatakse, et see võib kaasneda mitmete viirushaigustega, mille hulgas on gripp, Coxsackie viirused ja Covid.

Samuti on väidetavalt "harvadel" juhtudel täheldatud, et see järgneb mRNA vaktsiinisüstidele, vahendab NBCNews. Esmaste müokardiidi nähtudena on kirjeldatud valu rinnus, nõtrust, hingeldamist ja uimasust.

Ametlikult on Ameerika Ühendriikides alla 18-aastastel noortel ja lastel registreeritud tuhatkond müokardiidi või perikardiidi juhtumit, mis on tingitud vaktsineerimisest. 

Ametlikult kinnitatakse, et suurem osa inimesi, kes saab ühe osutatud südamehaigustest, paranevad sellest täielikult, kuid siiani läbiviidud uuringutes on vaadelnud ainult mõnekuulist perioodi. Arstide hinnangul võib teatud juhtudel olla tegemist püsiva südamekahjustusega.

Moderna korraldab hetkel kahte pikaajalist uuringut, millest viimane algas septembris, millega soovitakse saada teada, kas ja millised kõrvalnähud võivad kaasneda ettevõtte mRNA vaktsiiniga. Pfizer lubab esimese sellise uuringuga, millesse on kaasatud vähemalt 500 teismelist ja alla 21-aastast noort, alustada lähikuude jooksul. 

Esimesi uuringutulemusi oodatakse 2023. aasta alguseks.

Hoolimata asjaolust, et mRNA vaktsiinide ja südamehaiguste seoste uuringutega pole kuigi kaugele jõutud, kinnitab üks toidu- ja ravimiameti (FDA) ametnik, et vaktsineerimisele järgneva müokardiidi oht on "väga väike".

Ameerika Ühendriikide Florida osariigi peaarst Joseph A. Ladapo avaldas 7. oktoobril Covid-19 vaktsineerimist puudutavad nõuanded, milles soovitatakse 18–39-aastastel meestel mRNA vaktsiine mitte manustada, kuna need suurendavad südametegevuse peatumise tõttu saabuvat suhtelist surmariski 84 protsenti.

Sama FDA ametnik väidab teisalt, et Ladapo hoiatust teadusuuringud ei kinnita ja vaktsineerimata inimesi ähvardab suurem surmaoht.

Ameerika Ühendriikidesse jõudis Covid-19 2020. aasta kevadel. Vaktsineerimisega alustati sama aasta viimastel päevadel. Võrreldes 2020. aastaga suri riigis 2021. aastal ligi pool miljonit (ca 17%) inimest enam.

Suurem osa müokardiidi juhtumeid tabab noori mehi vanusevahemikus 16–24 eluaastat. Haiguste Kontrolli ja Tõrje Keskused (CDC) arvavad, et miljoni mRNA Covid-19 vaktsiinidoosi peale tekib 52–56 müokardiidijuhtu. 

Liigsurmade arv on kõrge üle maailma. Austraalias hinnatakse, et selliste surmade, peamiselt südame- ja veresoonkonna haiguste tõttu on käesoleval aastal ligikaudu 16 protsenti kõrgem. Ühendkuningriigi Walesi ja Inglismaa kuningriike on tabanud "seletamatu" liigsurmade laine. Eestis on käesoleval aastal oktoobri lõpu seisuga surnud ligikaudu 1100 inimest rohkem (8,5%) kui 2020. aastal samal ajal.

Toimetas Karol Kallas