Wales Pilt: Piqsels

Ühendkunigiriigi Inglismaa ja Walesi kuningriikides on liigsurmade määr käesoleval ajal suurem kui see oli väidetavalt kõige "keerulisematel" pandeemia aastatel 2020 ja 2021. 

Möödunud oktoobris lahkus nädalas elust keskmiselt 1564 inimest rohkem kui oli 2015.–2019. aastate keskmine surmade määr samal ajal. 2020. aasta oktoobris oli nädalas keskmiselt 315 liigsurma ja 2021. aastal 1322, vahendab Telegraph

Riikliku Statistikaameti (Office for National Statistics; ONS) viimased andmed näitavad, et nädalal, mis lõppes 21. oktoobriga, registreeriti Inglismaal ja Walesis 1714 liigsurma. Neist 419 olid koos Covidiga ehk 27 protsenti lahkunute koguarvust.

See number (1714) on 16,8 protsenti normaalsest kõrgem. Andmed näitavad samuti, et surmade määr on kõrgem kui see oli aastatel 2015–2019 keskmiselt.

Terviseeksperdid hoiatavad, et mõned neist seletusteta surmadest võivad olla tingitud Covid-19 piirangutega kaasnevatest kahjudest, mis oli aeg, kui paljud haiglad panid Covidi haigete ravimise eesmärgil tavaravi ja operatsioonide tegemise ootele või seisma.

Kui valitsus kutsus inimesi üles "püsi kodus, kaitse NHSi [ühendkuningriigi Terviseteenistust]" (stay at home, protect the NHS), siis sellise sõnumi peale paljud inimesed, kes vajasid ravi, ei hakanud NHSi tülitama või kartsid, et kui nad haiglasse lähevad, saavad nad koroonaviiruse.

Samuti vaevleb NHS hetkel koroonaviiruse tõttu kroonilise tööjõupuuduse käes, mille tõttu ravi ootejärjekorrad on rekordiliselt pikad, mille tõttu omakorda peab ootama kiirabi rekordiliselt kaua.

Doktor Charles Levinson, kes on eraraviteenistuse DoctorCall üldarst, mis on näinud raskes seisus patsientide arvu kasvu, leiab: "Mis on liigsurmade kriisi taga? Minu arust on selleks diagnoosimise ja raviga viivitamine ning seda nii pandeemia ajal kui praegu. Selle kriisi põhjused pole kõik selged. Ma arvan ka seda, et valitsus peaks meile rääkima, mida ette kavatsetakse võtta."  

Kuigi Covid-19 juhtumite arv väheneb, liigsurmade oma seda kangekaelselt ei tee.

Samuti näitavad liigsurmade arvu Suremuseuuringute Kindlustusjuhtumite Instituudi (Institute of Faculty of Actuaries Continuous Mortality Investigation; CMI), mis arvestab ka vananeva elanikkonnaga, andmed samuti märkimisväärset liigsurmade arvu kasvu.

CMI andmete kohaselt oli sel nädalal (mis lõppes 21. oktoobriga) 13 protsenti rohkem liigsurmi kui samal ajal 2019. aastal.

"Kokkuvõttes on käesoleval aastal surnud 3,3 protsenti inimesi enam kui 2019. aastal samal ajal," rääkis CMI kõneisik. 

Telegraphi poolt tehtud analüüs näitab, et viimase kuue kuu jooksul on olnud rohkem liigsurmi kui koos koroonaviirusega terve aasta jooksul.

Käesoleval aastal on kas ainult Covid-19 või koos Covid-19 tõttu Inglismaal ja Walesis elust lahkunud 18 734 inimest. Maist lugedes on registreeritud 24 440 surma, mille peamine põhjus on olnud muu kui Covid-19. 

Inglismaa ja Walesi surmade graafik. Allikas: ONS

Viimase kuue kuu jooksul on mitte-Covidi liigsurmade määr olnud kolm korda suurem kui Covidi surmade määr.

Paljud inimesed surid koos Covid-19 nakkusega, kuid see ei olnud nende surmade peamine põhjus. 

Viimase paari nädala jooksul on ONSi registreeritud Covidi surmade määr kasvanud, mis on tingitud septembri keskel toimunud Covidi puhangust. Samas näitab ONSi andmestik, et selliste surmade arv langeb.

Kuigi ONS näitab hetkel andeid kuni 21. oktoobrini, siis jooksev statistika (dashboard) näitab andmeid 27. oktoobrini ja sealt näeb, et Covidi surmade määr on langenud võrreldes 21. oktoobriga lõppenud nädalaga 10 protsenti.

Alljärgnevalt on esitatud Eesti surmade arvud 2020., 2021. ja käesoleva aasta kohta. Andmed on saadud statistikaameti ja Tervise Arengu Instituudi andmebaasidest. Käesoleva aasta andmed on esialgsed ja võivad muutuda. 

Käesoleval aastal on oktoobri lõpu seisuga surnud 1091 inimest rohkem kui 2020. aastal samal ajal. 

Sellel ei pruugi olla põhjuslikku seost, aga Covid-19 jõudis Eestisse 2020. aasta kevadel ja inimesi hakati Covid-19 vastu suuremas mahus vaktsineerima 2021. aasta jaanuaris. 

2021. aastal suri 2675 inimest enam kui 2020. aastal. TAI 2021. aasta liigsurmade artikkel näitab küll teisi numbreid – 2021. a 2669 liigsurma enam kui 2020. a – kuid alloleva tabeli numbrid on võetud otse nende andmebaasist. 

Allikas: Objektiiv

Toimetas Karol Kallas