Morrissey Pilt: YouTube'i ekraanitõmmis

Populaarse levimuusikakollektiiviga Smiths tuule tiibadesse saanud rokkmuusikalegend Morrissey leiab, et tänane liisunud muusikatööstus on "verevaene" ja mõistab hukka painajaliku olukorra, kus ühiskond peab nõiajahti erinevate arvamustega inimestele.

""Mitmekesisus" on kohutav sõna, millega tahetakse ainult öelda, et olge kõik ühesugused," kuulutas kuulus Ühendkuningriigi muusik Morrissey üle seitsme aasta esimeses videointervjuus, vahendab ReMix

Londoni Palladiumi teatris kirjanikule Fiona Dodwellile antud intervjuus rääkis Morrissey nii suurest hulgast teemadest, mis mõjutavad tänast muusikatööstust, kui ka sotsiaalsetest probleemidest, nagu näiteks tühistamiskultuur ja kuidas nomenklatuur kasutab oskussõna "mitmekesisus", mille abil surutakse tervele ühiskonnale peale peavoolu üheülbasust.

Endine Smithsi laulja avaldas meelehärmi muusikatööstuse allakäigu pärast, mille põhjuseks peab ta kontrollitavate talentide tootmist. Ta lisas, et muusikanomenklatuur ja -ajakirjandus "ei armasta väga temasuguseid inimesi", sest tal on alles lojaalsed kuulajad, kellega ta saab otse suhelda. Morrisey arvas, et ta on "rahvalaulik" (singer of the people).

"Nad ei oska minusuguste inimestega midagi peale hakata… Nad saavad aru ainult toodetud esinejatest. Sellistest artistidest saab juhul, kui nad tüütavaks muutuvad, kergesti lahti. Minusugustega ei saa nii teha ilma mind maha laskmata."

Morrissey on esinenud suure hulga vastuoluliste avaldustega, mis muusikatööstusele ei sobi. Ta on Brexitit nimetanud "suurimaks demokraatia võiduks" nomenklatuuri üle, kes ütlesid inimestele, et "kui Euroopa Liidust lahkutakse, siis kõik surevad ära". Ta lisas, et tänaseks on ta peavoolu hurjutamise ja tõrjumisega juba ära harjunud. 

"Ma olen sellega ära harjunud. See on alati naeruväärne. Kui sa oma nina välja pistad, siis tuleb selliste asjadega arvestada. Sedasi juhtub teatud määral kõigiga, kui nad on huvitavad. Seda ei juhtu inimestega, kes pole eriti põnevad."

Muusiku sõnul on Briti ühiskonda alates 1990ndatest aastatest "rumalamaks keeratud" ja see allakäik on jõudnud muusikatööstusesse, kus "verevaesed" plaadifirmad heidavad kõrvale igaühe, kes ei sobitu nende ühetaolisuse kinnisarusaamadesse.

"Pole enam väga palju inimesi, kes usuksid muusikasse," rääkis ta Dodwellile. "Täna on plaadifirmad verevaesed, nad heidavad su kõrvale, kui sa ütled midagi, millega nad nõus ei ole."

Manchesteris sündinud muusik lisas, et ühiskonna maniakaalne soov edendada mitmekesisust on "ainult teistsugune väljend üheülbasuse kohta".

"Sa ei näe mitte kuskil mitte midagi mitmekesist, kõik on ühtemoodi. Kui inimesed räägivad mitmekesisusest, ei mõtle nad neile suurepärasetele asjadele, mis ei ole meil ühised. Sellised asjad teevad riigid huvitavaks ja inimesed reisivad Saksamaale, et näha sealset põnevat kultuuri, nad reisivad samal eesmärgil Itaaliasse. Täna tahetakse, et kõik oleks ühesugune."

"Sellest järeldub, et mitmekesisus tähendab vaid üheülbasust. Ma ei mõtle selle all avangardi ja "teeme nüüd tõeliselt huvitavat kunsti", vaid see tähendab, paneme kõik ühesugustesse kastidesse."

"Mitmekesisus on minu arust kohutav sõna. Kleebi see ükskõik millele külge ja asjale on ots peale tehtud. See on hirmus sõna," lisas ta.

Ta nuhtles sotsiaalmeediat, mis on vahend, mille kaudu pööbel saab tühistada igaühe, kes julgeb avalikult mitte nõustuda lärmakate, ennast ei-tea-kelleks pidavate, vähemustega.

"Kõik on nüüd suured asjatundjad. Kui nad saavad endaga kaasa oma sõbrad ja korraldavad kampaania, et "saame kellestki lahti" – mis on juhtunud Germaine Greeri ja  J.K. Rowlinguga –, "kui me kõik üritame neist lahti saada ja ei jäta nende ohtlikkuse kallal näägutamist järele", siis võib sellel olla päris suur mõju," selgitas Morrissey.

Morrissey arvab, et taoline olukord ei meeldi ka poliitilise nomenklatuurile, sest sedasi saab ka neid sotsiaalmeedia kaudu maha võtta. 

Muusik leiab, et keskaegsed nõiajahid pole päriselt otsa saanud ja tühistamiskultuur toetub rahulolematute inimeste sügavale ihale teistele inimestele "ära teha".

"Neil on meeleheitlikult vaja leida üles nõid. Neil on vaja leida keegi, kes on vääritu ja kohutav. … Te võite näha kui rõõmsad on inimesed, kui neil on õnnestunud kellegi elu hävitada," jätkas Morrissey.

"Sellised inimesed on jõledad," arvas ta ja pakkus välja, et kui kellelegi midagi ei meeldi, siis ei peaks mitte hakkama kedagi tühistama, vaid võiks jalutada teises suunas minema ja mitte asjale tähelepanu pöörata.

"Kõik tahavad millegi kallal iriseda, mis on lubatud, kuid samas võib sedasi ka oma aega asjatult kulutada," lisas muusik.

Intervjuu lõpus avaldas Morrissey rõõmu, et loomade heaolule pööratakse täna rohkem tähelepanu kui varem.

Toimetas Karol Kallas