Elu Marss Tallinnas Vabaduse väljakul. Foto: Facebook

Abordivastase MTÜ Elu Marss juhatuse liikme Liidia Hõbesalu sõnul on veel vara rääkida abortide riikliku rahastamise lõpetamisest, seda hoolimata sellest, et veel tänavu 8. septembril kirjutati oma Facebooki lehel, et "Elu Marsi kindel positsioon ja eesmärk" on, "et esimeste sammude seas tuleb lõpetada abortide riiklik rahastus". Samuti ei soovita aborte ära keelata.

Küsimusele, kas nad soovivad abortide riikliku rahastuse lõpetamist, vastab Hõbesalu: „Teate… see ei ole üldse meie teha ega võimuses, aga me ­toetame seda eesmärki. Meie töö pigem on ennetustöö, inimeste mõtteviiside ettevalmistamine elu väärtustamiseks, üldse selliseks vastutustundlikumaks inimese elu hoidmiseks."

Täiendavale küsimusele, et kas nad marsivad selle vastu, et lõpetada abortide riiklik rahastus, vastab ta aga: „Jaa, eks siis näeb, mis sellest tuleb. Sellest on vara rääkida."

Küsimuse peale, mida ikkagi peetakse silmas, et „tuleb lõpetada abortide riiklik rahastus", selgitab MTÜ Elu Marss juhatuse esinaine Pille Voll: „Et mittemeditsiiniliste abortide eest maksaksid kliendid ise."

Aborte ära keelata ei soovita

Volli sõnul on igal inimesel vabadus enda valikutele ja otsustele, nemad soovivad aidata kaasa elujaatavate otsuste tegemisel: "Lõplik valik jääb aga inimesele endale."

"Lõpuks, me ei soovi kellegagi vastanduda ega midagi ära keelata, vaid meie tegevus on suunatud elude kaitseks, sealhulgas noorte ja teismeliste elude kaitseks," selgitas ta.

Kirikuõpetaja on sellegipoolest murelik

„Olen murelik," tõdeb üks kirikuõpetaja, kes ei soovi sel teemal avalikult sõna võtta. „Oli karta, et see meieni jõuab, vaadake Ungarit ja Poolat, aga et nii ruttu – poleks uskunud. See on nii sügav teema, isiklik. Valus. Ja võib-olla läheb see raha üldse abielureferendumile?"

Eesti Evangeelne Luterlik Kirik õpetab aga ühemõtteliselt, et abort (välja arvatud meditsiinilistel näidustustel) on tapmine ja tuleb keelustada.

Eesti Ekspress küsis kommentaari ka peapiiskop Urmas Viilmalt, kes vastas: "Tunnen, et liiga vara oleks öelda, kas meetodid, kuidas seda püüavad Elu Marsi eestvedajad saavutada, või eesmärgid, mille poole nemad püüdlevad, on täpselt need, mida võiksin ise täie usaldusega toetada.»

Toimetas Martin Vaher