USA toonane asepresident Joe Biden (vasakult teine) jutleb Ukraina presidendi Petro Porošenkoga (paremalt teine) ja peaministri Arseni Jatsenjukiga (paremal) Ukraina parlamendis 2015. aasta 8. detsembril. Pildil on ka parlamendi spiiker Volodõmõr Groisman (vasakul). Foto: Scanpix

Ühendriikide endine asepresident Joe Biden suurustas teisipäeval Välissuhete Nõukogu (CFR) ees, kuidas ta otsekui sõrmenipsuga Ukraina peaprokuröri postilt maha võttis.

"Ma vaatasin neile [Ukraina presidendile Petro Porošenkole ja peaministrile Arseni Jatsenjukile] otsa ja ütlesin: "Ma lahkun kuue tunni pärast. Kui prokuröri ei vallandata, siis te raha ei saa," ütles Biden.

Jutt käis 15 miljardist dollarist laenutagatistena Ukraina valitsusele.

Kõnealune peaprokurör Viktor Šokin oli varem nii USA kui Euroopa Liidu soosik, kuid sattus miskipärast ootamatult nende silmis halba valgusse.

Biden uhkustas oma kuulajate ees sellega, et ütles eelnimetatud Ukraina liidritele 2016. aasta märtsi lõpu poole, et "ma ütlen teile, te ei saa neid miljardeid dollareid," kui te otsekohe Šokinit ei vallanda.

Välissuhete Nõukogu kuuldava kõkutamise saatel lisas Biden: "Ja noh, h**rapoeg… Saigi sule sappa!"

Šokin oli veebruaris kirjalikult lubanud tagasi astuda, kuid töötas kuni märtsini edasi. 3 aprillil vallandas president Porošenko ta ametlikult.

"Ukraina peaprokurör Viktor Šokin astus tagasi, valitsuse umbusalduseelnõu võeti menetlusse," kirjutas ERR.ee 2016. aasta 16. veebruaril.

"Ukraina ülemraada vallandas peaprokurör Viktor Šokini," kõlas Delfi pealkiri sama aasta 29. märtsil.

Ukraina mõjuka peaprokuröri ametiaeg on kuus aastat ning ametisse määrata või ametist eemaldada saab ta vaid president, parlamendi loal.

Vaata ka CFRi videot, kõnealune koht algab 52:00 juurest: