Twitteri uus omanik Elon Musk leiab, et avalikkuse usalduse taastamiseks tuleks avalikustada kõik ettevõtte sisesed arutelud, mis on seotud otsusega tsenseerida enne 2020. aasta presidendivalimisi valitseva USA presidendi poja Hunter Bideni sülearvutist leitud võimalike kompromiteerivate materjalide kohta avaldatud lugu.
"Tõstke oma käsi kui te leiate, et Elon Musk peaks läbipaistvuse huvides tegema avalikuks kõik sisemised arutelud otsuse kohta tsenseerida New York Posti lugu Hunter Bideni sülearvuti kohta enne 2020. aasta valimisi," kirjutas üks Twitteri kasutaja.
Musk vastas, et selline samm on "vajalik avalikkuse usalduse taastamiseks".
Musk ütles aprillis, et Hunter Bideni sülearvuti loo käsitlemine ning New York Posti Twitteri konto blokeerimine oli "ilmselgelt uskumatult ebasobilik".
Konservatiivne tabloidväljaanne New York Post avaldas kolm nädalat enne 2020. aasta USA presidendivalimisi loo, milles toodi ära väidetavalt Hunter Bideni sülearvutist pärinevaid e-kirju, mis viitavad võimalikule korruptsioonile toonase demokraatide presidendikandidaadi Joe Bideni poolt.
Nendele e-kirjadele tuginedes väitis väljaanne, et Hunter Biden tutvustas oma USA asepresidendist isa Joe Bidenit 2015. aastal Ukraina energiafirma Burisma ühele tippjuhile Vadym Pozharskyile vähem kui aasta enne seda, kui Joe Biden survestas Ukraina valitsuse ametnikke vallandama prokuröri, kes selle ettevõtte tegevust uuris. Ühtlasi kuulus Hunter Biden Burisma nõukokku, kus ta teenis väidetavalt 50 000 dollarit kuus.
CBS News avaldas 21. novembril sülearvuti andmete koopiale teostatud ekspertiisi tulemused, mille kohaselt "ei leitud mingit tõestust selle kohta, et kasutaja andmeid oleks muudetud, fabritseeritud või võltsitud". Ühtlasi ei leitud sülearvutist mingeid uusi faile, mis oleks loodud pärast 2019. aasta aprilli, mil sülearvuti enda valdusesse saadi.
Ekspertiisi teostanud ettevõtte Computer Forensics Services tehnoloogiajuhi Mark Lantermani hinnangul on selge, et need andmed on loodud USA presidendi poja poolt: "Mul pole mingit kahtlust, et need andmed loodi Hunter Bideni poolt ning et need tulid härra Bideni kontrolli all olnud arvutist."
Twitter tõkestas toona selle loo levitamist oma platvormil, kuna uskus, et see läheb vastuollu nende häkitud materjalide levitamist keelava poliitikaga, kuigi neil puudusid andmed selle kohta, et need materjalid on omandatud häkkimise teel.
Endine Twitteri tegevjuht Jack Dorsey tunnistas hiljem, et ettevõte tegi Bideni sülearvuti loo tõkestamise osas vea.
"Me tegime kiire tõlgenduse ilma täiendava tõestuseta, et need artiklis sisalduvad materjalid omandati häkkimise teel ning meie poliitikale tuginedes tõkestasime nende levikut. Täiendava kaalutluse tulemusena tunnistasime, et see samm oli vale ning me parandasime selle 24 tunni jooksul," tunnistas Dorsey 2020. aasta novembris kongressi ees.
Ka Facebook tsenseeris seda lugu. Tegevjuht Mark Zuckerberg avaldas hiljem, et Facebook toimis osaliselt nii Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) briifingu tõttu, kus neid hoiatati potentsiaalse Vene informatsiooni leviku eest. Briifingu üksikasjad pole aga teada, nagu pole selge ka see, kas ka Twitter ja teised platvormid said sarnase FBI briifingu osaliseks enne 2020. aasta presidendivalimisi.
Esindajatekoja järelvalvekomitee vabariiklasest liige James Comer kutsus Muski üles esitama neile kõiki Twitteri dokumente, mis on seotud nende otsusega Bideni sülearvuti lugu summutada. Comeri sõnul esitas ta sama palve ka Twitteri endisele tegevjuhile Parag Agrawalile, kuid seda ignoreeriti.
"Komitee vabariiklased uurivad Bideni perekonna mõjuvõimuga kauplemise mustrit, mis teenib nende rikastumist ning president Bideni seotust nende skeemidega," kirjutas Comer Muskile. "Osana sellest uurimisest vaatavad komitee vabariiklased suurte tehnoloogiaettevõtete – kaasaarvatud Twitteri – rolli Bideni kampaania toetamises 2020. aastal, summutades teatud lugusid, mis segasid asjasse Bideneid."
Toimetas Martin Vaher