USA rahvuskaardi liikmed Kapitooliumil. Foto: Scanpix

Elon Muski juhitav valitsuse tõhustamise amet üritab aru saada, kuidas Ameerika Ühendriikide kongressi saadikud muutuvad keskmist palka teenides "kummaliselt rikkaks".

Ameerika Ühendriikide kongressisaadikute ja senaatorite põhipalk on 174 000 dollarit aastas (160 000 €). 30. märtsil Wisconsini osariigis toimunud kõnekoosolekul teatas Musk, et tema valitsuse tõhustamise ameti (DOGE) riigiaparaadi voolujoonelisemaks muutmise ürituse kõrval hakkab viimane uurima, kuidas rahvaesindajatest, kes teenivad Ameerika Ühendriikide mõistes keskmist palka, saavad valituks osutumise järel miljonärid, vahendab New York Post.

Muski sõnul rikastusid poliitikud näiteks USAID-i toetuste väärkasutamise teel. Kuulaja küsis, kas DOGE on tuvastanud USAID-i raha väärkasutamist rahvaesindajate poolt, kelle näiteks tõi küsija demokraatidest kongressisaadiku Maxine Watersi ja senaatorid Adam Schiffi ja Schuck Schumeri?

"Nad [valitsus] saadavad raha välismaale ühele valitsusvälisele organisatsioonile (VVO). Siis seda raha liigutatakse läbi mitme teise VVO ja minu hinnangul on väga tõenäoline, et siis jõuab suur hunnik sellest rahast Ameerika Ühendriikidesse tagasi ja maandub inimeste, keda te just mainisite, taskutes," vastas Musk.

"Kuid see on ringtee. See ei liigu nendeni otse. Kuid lihtsalt osutaks, et kongressis on palju kummaliselt jõukaid inimesi, kelle puhul ma sooviksin saada aru, kuidas nad said rikkaks?"

Musk leiab, et korruptsiooni aitaks ära hoida kongressisaadikute palga tõstmine.

Endise demokraadist kongressi spiikri Nancy Pelosi vara hinnatakse kuskil 250 miljonile dollarile ja ta on üks rikkamaid rahvaesindajaid.

Kongressi järelvalvekomisjoni vabariiklasest esimehe James Comeri sõnul on Pelosi "aktsiapettuste (siseringi tehingute) valitsejanna".

Peloside vara paistab pärinevat peamiselt tema riskikapitalistist abikaasa Paul Pelosi investeeringutest kinnisvarasse ja aktsiatesse. Väärtpaberitega kauplemise abistavaid teenuseid osutav ettevõte Unusual Whales (ebatavalised vaalad) on suure osa oma ärist rajanud analüüsile, kuhu Pelosid ja teised rahvaesindajad oma raha paigutavad ning ühismeediast võib lugeda selle kohta markantsemaid näiteid.  

"Kuidas saab kellegi varandus, kes teenib aastas 200 000 dollarit, kasvada 20 miljonini? Me [DOGE] üritame selle välja selgitada ja tagada, et selliseid asju edaspidi ei juhtuks," lubas Musk kuulajatele.

Ameerika Ühendriikide kongressi alamkojas on 435 rahvaesindajat. 249 ehk 57 protsenti neist on miljonärid, kellest suurem osa on saanud miljonäriks poliitikukarjääri jooksul. Ameerika Ühendriikide elanikest kuuluvad miljonär-leibkondadesse pisut alla üheksa protsendi (ca 22 miljonit) inimestest.

Toimetas Karol Kallas