Jussie Smollett Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide Illinoisi osariigi suurlinna Chicago vandekohus leidis 9. detsembril, et teleseriaali "Empire'i" endine näitleja Jussie Smollet on rassistliku ja "homofoobse" vihakuriteo lavastamises ning selle kohta politseile valetamises süüdi.  

Vandekohus leidis 39-aastase näitleja olevat kuuest süüdistusest süüdi viies korrarikkumises. Tema süütegudeks olid viis korda politseile enda lavastatud kuriteo kohta valetamine, mida ta tegi vastselt peale kuriteo toimepanemist. Kuuendas süüdistuses, milles ta mõned nädalad peale lavastatud rünnakut väidetavalt valetas selle kohta asja uurinud detektiivile, mõisteti Smollet õigeks, vahendab Newsmax.

Karistust ei ole Smolletile veel määratud. Kõige raskem karistus võib olla kuni kolm aastat vangistust, samas pääseb näitleja ilmselt tingimisi vangistuse ja ühiskondlikult kasuliku tööga.

Näitleja sai mõningase tähelepanu osaliseks kui ta hakkas 2015. aastal etendama telekanali Fox teleseriaalis "Empire" musta omasoomaiast muusikut. Tegemist oli rolliga, mis vastas tema päris elu kubvandile: Smollet on avalikult omasoomaias laulja ja näitleja. Tema karjäär sai pauguga lõpu, kui ta lavastas 2019. aasta 29. jaanuari varahommikul Chicago tänaval enda vastu näiliselt rassistliku ja omasooiharaviha rünnaku.

Smolletti sõnul ründasid teda kaks meest, kes karjusid, peale seda kui ta lahkus kell 2 öösel Subway kiirtoidukohast, "homofoobseid" loosungeid, seejärel peksid teda, valasid talle kaela "mingit tundmatut ainet" ja panid kaela ümber köie – mida mõnel puhul nimetati ka silmuseks. Peale lavastatud rünnakut pöördus ta tagasi oma korterisse ja kutsus politsei. Politsei saabudes oli nöör tal ikka veel kaelas ja ta viid kergete vigastuste ravimiseks haiglasse.

Smollett rääkis peale rünnakut politseinikele, et ründajad karjusid "See on MAGA riik" (Make America Great Again; Teeme Ameerika jälle suureks, president Donald Trumpi poliitiline loosung), mis tundus juba toona kahtlasena, sest Chicago on läbi ja lõhki demokraatide valijate linn.

Vasakpoliitikud asusid vaatamata kahtlustele koheselt näitleja selja taha ja üritasid loost teha Ameerika Ühendriikides väidetavalt maad võtva sotsiaalse- ja rassiebaõigluse näidet.

Täna Ameerika Ühendriikide valitsuses töötav tõmmu naine Kamala Harris, kes kuriteo toimepanemise ajal tahtis saada USA presidendiks, võrdles mõned tunnid peale sündmuse avalikuks saamist seda "tänapäevase lintšimisega".

"Mitte keegi ei peaks seksuaalsuse, ega nahavärvi tõttu kartma oma elu pärast. Me peame sellisele vihale vastu astuma," kirjutas Harris sotsiaalvõrgus.

Joe Biden, kes tahtis toona samuti saada presidendiks, kirjutas: "Me ei tohi leppida siin riigis sellega, mis juhtus @JussieSmollettiga. Me peame tõusma püsti ja nõudma, et sellisele vihale ei tagataks turvalist sadamat; et homofoobial ja rassismil ei oleks meie tänavatel, ega meie südametes kohta. Me oleme sinuga, Jussie."   

Mõni päev peale väidetavat rünnakut käis Smollett Lääne-Hollywoodis kontserdil ja rääkis pisarsilmil inimestele: "Mida iganes keegi räägib, olen mina ainult armastuse poolt. Me loodame, et te olete meiega."

Koos avaliku tähelepanuga hakati tõsisemalt uurima ka Smolletti väiteid.

Chicago politsei püüdis kahe nädalaga kinni kaks meest, kes tõenäoliselt panid rünnaku toime. Tegemist oli kahe mustanahalise vennaga, kes tunnistasid üles, et Smollett maksis neile rünnaku lavastamise eest 3500 dollarit.

Abimbola Osundairo tunnistas Smolleti kohtuistungil, et nii tema kui tema vend Olabinjo said Smolleti käest üksikasjalikud juhised, kuidas valerünnak toime panna. Smollett sõidutas nad isegi mõned tunnid varem tulevasele sündmuskukohale, kus harjutati rünnakut. Osundairo sõnul arvestas Smollett isegi sündmuskohal asuva turvakaameraga, mis pidi rünnaku üles võtma ja andma pettusele meedias kaalu.  

Siiski mõned tunnid hiljem, kui kolmik kuritegu lavastama saabus, oli kaamera suunatud teisele poole ja sündmust ei salvestatud.

Osundairo sõnul andis Smollett talle ja tema vennale ka ette stsenaariumi, mida karjuda: "Empire", "F…k", "n…er" ja "MAGA". Samuti õpetas Smollett vendadele selgeks rünnaku koreograafia.

"Ta tahtis, et ma teda lööksin, kuid nii, et ma talle haiget ei teeks ja ma ei teinud talle haiget. Ta soovis, et ma teda sakutaksin ja paiskaksin maha ning kriimustaksin teda," kirjeldas tegevuse käiku Osundairo.

Ta lisas, et Smollett otsustas lavastada rassistliku rünnaku, kuna näitleja sõnul ei võtnud Foxi ülemused tõsiselt väidetavalt talle saadetud vihakirja. Politsei leiab siiski, et ka selle kirja saatis Smollett endale ise.

Smollett on kindlameelselt süüdistusi eitanud ja tema advokaat Nenye Uche kinnitas vandekohtule, et Osundairo vennad on homoseksuaalide vihkajad ja ründasid Smollettit "selle pärast, kes ta on".

Chicago äärmuslikult progressiuskilik must prokurör Kim Foxx, kes sai ametisse George Sorose raha toel ja kelle kätte Smolletti kuritöölavastus esmalt jõudis, leidis, et kuritegu ei ole ning lõpetas asja. Samas Chicago politsei oli kulutanud Smolletti vale uurimisele miljoneid dollareid ja tänu neile jõudis Smolletti kuritegu kohtusse. 

Toimetas Karol Kallas