Muuhulgas Chicago peaprokurörina tegutsev vasakpoolne Kim Foxx. Foto: kuvatõmmis

Mitmetes USA suurlinnades on võimule saanud vasakpoolsed prokurörid, kelle meelest tuleks kurjategijaid võimalikult leebelt karistada. Üllatuslikult on selliste prokuröride kampaaniaid rahastanud ka ei keegi muu kui George Soros.

Kui tavapäraselt sildistab meedia igasuguse Sorose mõjuvõimust rääkimise vandenõuteooriaks, siis antud juhul on teemast kirjutanud isegi New York Times. Leht kirjeldas 2018. aastal vasakpoolsete prokuröride peamist eesmärki – vangide arvu vähendamist. Paljud prokurörid keeldusid juba toona kergemate kuritegude karistamisest ja rõhusid vangistuse asemel "rehabilitatsiooni" olulisusele.

"Sääraste muudatuste algatamise pioneeriks on miljardär George Soros, kes on viimastel aastatel toetanud enam kui 20 prokurörikoha kandidaati," kirjutas NYTimes.

Värskelt Daily Calleri poolt tehtud ülevaatest selgub Sorose tegevuse ulatus. 2017. aastal muuhulgas Chicago peaprokuröriks saanud Kimberly Foxx'i kampaania sai Sorose poolt rahastatud organisatsioni käest 400 000 dollarit.

Foxx teatas vahetult enne ametisse astumist, et ei kavatse poevargaid karmilt karistada, kui nad pole just varasemalt üle kümne korra süüdi mõistetud või pole varastanud korraga rohkem kui 1000 dollari eest kaupa. Varguste arv oodatult tõusis ja kohalikud poepidajad süüdistasid selles just Foxxi.

Tänavu juunis teatas Foxx aga, et ei esita süüdistusi väiksemates kuritegudes süüdistatud nn "protestijatele". Foxx on varem saanud kriitikat ka väidetavalt rassilise vihakuriteo võltsinud mustanahalise näitleja Jussie Smolletti vastu esitatud süüdistustest loobumise eest.

Ka praegu toimuvad Chicagos massilised rüüstamised, kus tähelepanuväärne on just rüüstajate jultumus – paljud filmivad enda tegusid ja striimivad neid avalikult internetis.

Muuhulgas Bostoni linna peaprokurörina tegutsev Rachael Rollins kandideeris 2018. aastal oma kohale kuulutades, et ta ei esitaks põhimõtteliselt süüdistusi tervelt 15 erineva kuriteo puhul – sealhulgas poevarguste ja vara hävitamise eest.

Kurioosse juhtumina oli üks piirkonna poevaras mullu mais lausa šokis, et ta kinni peeti. Nimelt oli ta kogemata sattunud kõrvalmaakonda, kus oli võimul teine prokurör.

Rollinsi enda loogika kohaselt on tema jurisdiktsioonis niivõrd palju raskeid kuritegusid, nagu vägistamisi, relvastatud rööve ja tapmisi, et kergemate kuritegude osas võiks justkui silmad kinni pigistada.

Rollins küll Soroselt raha pole saanud, kuid tema kampaaniat toetas USA üks tuntumaid vasakpoolseid aktiviste Shaun King.

Philadelphia praegust peaprokuröri Larry Krasnerit toetas Soros 2017. aastal 1,5 miljoni dollariga. Krasneri loogika kohaselt ei aita kurjategijate vangistamine neid rehabiliteerida, kuna palju satuvad vanglasse korduvalt. "Mulle on selge, et oleksime pidanud juba ammu hakkama väga erinevas suunas liikuma," sõnas ta hiljutises intervjuus.

Muuhulgas on Krasner loobunud mitmete relvakuritegude puhul süüdistustest, suunates kriminaalid hoopis "rehabilitatsiooniprogrammidesse". Seepeale on ta kriitikat saanud nii kohalikult linnapealt kui politseijuhilt.

Olukord pole kiita – tapmiste hulk on Krasneri innovaatilise lähenemise all ühe aastaga 30% kasvanud. Mehe enda sõnul on süüdi "vaesus".

"Teate, tõde on see, et vaesus võrdub kuulidega. See on nii alati olnud. Me pole vaesuse probleemi lahendanud," märkis Krasner, süüdistades lisaks ka USA õigussüsteemi.

Krasner ise hindab oma edukust huvitava kriteeriumi – vangide ning tingimisi karistatute arvu alusel, mis on tõepoolest oluliselt langenud.

San Franciscos on aga võimul peaprokurör Cheas Boudin, kelle vanemad oli vasakäärmusliku terrorirühmituse Weather Underground liikmed. Boudini kasvatasid üles rühmituse liikmed pärast seda, kui ta vanemad mõrvade eest vangi saadeti.

Ilmselt on lapsepõlv mõjutanud ka Boudini justiitsfilosoofiat. Nii teatas ta juba kampaania ajal, et prostitutsiooni, avaliku urineerimise ja muude sääraste kuritegude eest kedagi karistama ei peaks.

Boudini sõnul tuleb hoopis kodutus ja vaesus "dekriminaliseerida". Boudin sattus konflikti ka kohaliku politsei ametiühinguga pärast seda, kui keeldus süüdistamast meest, kes oli politseinikke pudeliga rünnanud. Nimelt avasid politseinikud tema pihta tule, kuigi mees jäi ellu.

Ka San Franciscos on innovaatilise, pehme lähenemise tõttu kuritegude arv märkimisväärselt kasvanud. Mõrvu on olnud 25%, vargusi 42%, autovargusi 31% ja süütamisi 45% mullusest enam. Samas tuleb märkida, et vägistamisi on olnud 53% mullusest vähem.

Dallase peaprokurör John Creuzot tunnistas aga mullu avalikult, et on Soroselt raha saanud.

2015. – 2016. aastatel toetas Soros kohalike prokuröride valimiste mõjutamiseks kokku tervelt 7 miljonit dollarit. Tegu on summadega, mida tavaliselt kulutatakse riikliku tasandi valimiskampaaniate jaoks.

Toimetas Jaanus Vogelberg