Tšehhid 2015. aastal Prahas migrandikvootide vastu meelt avaldamas. Foto: Scanpix

Vastupanu Brüsseli poolt peale surutud pagulaskvootidele kogub hoogu ning järjekordse liikmesriigina keeldus skeemis kaasa löömas Tšehhi.

Oma teravalt sõnastatud vastulauses selgitas Praha, et kvoodisüsteem on düsfunktsionaalne ning tõi osalemisest keeldumise põhjusena välja mure terrorismi pärast.

Samal ajal üritab Euroopa Komisjon süsteemi meeleheitlikult elus hoida ning käib sõnakuulmatute "liiduvabariikidega" kohut.

Seni olid kvoodipagulastest täielikult keeldunud Poola, Ungari ja Slovakkia, rõhutades julgeolekuküsimusi ning oma suveräänsuse puutumatust.

Tšehhi oli seni lihtsalt kriitiline ning piirdus nn kvoodipagulaste saabumise takistamisega bürokraatia abil.

Oma koormast – Brüsseli poolt rehkendatud 2691 migranti – on Tšehhi võtnud vastu vaid tosina (12) ning korduvalt keeldunud protsessi eurokraatide nõudmisel kiirendamast.

Täna aga teatas Tšehhi, et suleb piiri varjupaigataotlejate Itaaliast ja Kreekast kvootide alusel ületoomise suhtes täielikult.

"Tulenevalt raskenenud julgeolekuolukorrast ja kogu süsteemi düsfunktsionaalsusest on valitsus kiitnud heaks ettepaneku peatada Tšehhi osas kogu see süsteem," ütles siseminister Milan Chovanec.