Endise New Yorgi linnapea ja praeguse president Trumpi advokaadi Rudy Giuliani arvates oli umbes 50 väga tähtsal isikul tõsine motiiv Epsteini tapmiseks. Tema surma asjaolusid peab ta aga mõistetamatuks ning võimatuks, vahendab Fox News.

Guliani sõnul ei ole Epsteini väidetavale enesetapule New Yorgi Metropolitan Correctional Center'is (MCC) mingit õigustust: "See, mis seal juhtus on minu jaoks mõistetamatu ning võimatu."

MCC näol on Guliani hinnangul tegemist suhteliselt väikese asutusega, mis on soovi korral valvurite poolt peaaegu täielikult jälgitav. Ühtlasi on tema hinnangul tobe arutelu selle üle, kas Epstein oli enesetapuvalve all või mitte, kuna ta oleks pidanud igal juhul valve all olema: "Ta oli kõrge riskiastmega vang, kelle tapmiseks oli motiiv umbes 50 väga tähtsal isikul."

Kuigi Guliani ei tea ta küll täpselt, kes need olla võivad, on inimesi, kes on Epsteini pärast suurtes pahandustes: "Nad teavad ise, kes nad on."

"Tema tapmiseks oli väga suur motiiv," kordab Giuliani taaskord Fox Newsile antud intervjuus ning lisab, et üheks tema tapmise motiiviks võis olla ka hirm selle ees, et Epstein annab kergema karistuse huvides oma kaasosalised välja.

Ühtlasi ei välista Giuliani, et Epstein võis ka mõne kaasvangi rünnaku ohvriks langeda, kuna neile ei meeldi perverdid: "Nad tapavad perverdi lihtsalt selleks, et perverti tappa."

Arvestades kõiki neid riske ei mõista Giuliani, kuidas Epstein ei olnud ööpäevaringse järelvalve all. Samuti väljendas Giuliani hämmastust selle üle, et Epsteini kongi jälgiv kaamera ei töötanud:

"Nad väidavad, et see kaamera ei töötanud. Kaamera ei töötanud. Igas vangla osas on kaamera. Igat vanglas tehtavat telefonikõnet kuulatakse pealt. Vangla on vangla. USA föderaalne vanglasüsteem on maailma parim. Mul on raske uskuda, et selline asi juhtuda sai."

Giuliani hinnangul ei ole mingiks vabanduseks ka asjaolu, et üks valvur oli asendustöötaja ning et valvurid olid tööga ülekoormatud ning sunnitud ületunde tegema:

"Isegi kui ta on asendustöötaja, on tal ju silmad peas. Epstein ei olnud raske tüüp, keda ohjeldada. Igaüks, kes on elementaarse kehaehituse või julgusega, saaks temast jagu kui näeb teda voodilina järele haaramas ning saaks kohe abi kutsuda. Kas tegemist oli asendustöötajaga või mitte… keda huvitab, see on tobe. Nad olid ülekoormatud? Tegemist oli peamise sihtmärgiga selles vanglas. Nimetage keegi, kes oli temast suuremas ohus."

Kuigi inimestel ei ole Epsteini kui väidetava seksuaalkiskja suhtes suurt kaastunnet, oleks ta Giuliani sõnul olnud "väga olulise ja väärtusliku informatsiooni aardekirst", kes oleks saanud kinnitada või ümber lükata mitmete teda tundnud mõjuvõimsate isikute [nt Bill Clinton, Donald Trump, prints Andrew – toim.] ümber tiirelnud spekulatsioone.

Giuliani jaoks, kes vastutas president Ronald Reagani administratsioonis USA föderaalse vanglasüsteemi eest, on samuti mõistetamatu, miks Epstein enesetapuvalve alt eemaldati:

"Ma ei ole kunagi kuulnud sellisest praktikast, et kedagi hoitakse enesetapuvalve all nädal aega. Enesetapuvalve all ollakse nii kaua, kuni püsivad tingimused, mis annavad alust arvata, et isik võib enesetapu sooritada. Tingimused üleeile olid samad kui päeval, mil ta enesetappu üritas. Ehk siis: ta oli vanglas, teda võis ees oodata eluaegne vangistus ilmselt veel rangemas vanglas, kus ta elu oleks olnud väga raske. Kui ta oleks teiste vangide sekka saadetud, siis… tead küll, mis temaga oleks juhtunud. Nii et teda oli ees ootamas kas kohutav surm vanglas või üksikvangistus elu lõpuni. Need tingimused olid endiselt olemas ka päeval, mil ta enesetapuvalve alt eemaldati. Kas nad on peast segi? Selleks peab olema hullumeelne!"

Giuliani rõhutab taaskord, et tema kong oleks pidanud olema pideva järelvalve all, kuna soov teda tappa oli selles vanglas väga suur: "Ta oli mees, keda selles vanglas kõige enam tappa taheti."

Kuigi Giuliani ei ole kindel, mida uskuda, on tema hinnangul ainult kolm võimalikku stsenaariumit: Epstein kas poos end üles, mõni kaasvang tappis ta või keegi väljastpoolt vanglat korraldas Epsteini mõrva ning valvurid võisid sellele kas siis hooletusest või tahtlikult kaasa aidata. Giuliani usub, et tõde võib selguda lähinädalate jooksul.

Toimetas Martin Vaher.

USA justiitsminister: Epsteini vanglas esines tõsiseid eeskirjade rikkumisi

Vangivalvurid võltsisid raporteid, et varjata Epsteini valveta jätmist

Trump kahtlustab, et Epsteini "enesetapu" taga võivad olla Clintonid