Bari Weiss. Foto: kuvatõmmis

USA meedia "lipulaeva" New York Times'i arvamustoimetaja Bari Weiss pani ameti maha, kuna ei suutnud välja kannatada üha enam radikaliseeruvate kolleegide töökiusu ja ajalehe süvenevat pööret vasakule.

Weiss andis otsusest teada avalikus kirjas oma endisele ülemusele. Enda sõnul võeti ta palgale pärast seda, kui NYTimes viimaste USA presidendivalimiste ajal Trumpi võitu ennustada ei suutnud. Weissi palkamise mõte oli väidetavalt avaldada lehes rohkem tsentristide, konservatiivide ja teiste mitte-vasakpoolsete arvamusi, et Times oleks vähem reaalsusest irdunud.

Weissi sõnul on aga lehe seis õige kehv. Lugusid valitakse selle põhjal, mis väikesele klikile, eriti sotsiaalmeediaplatvormi Twitteri kasutajatele sobib. Weissi vasakpoolsete ideede poolt radikaliseeritud kolleegid asusid teda aga aktiivselt kiusama, kuna ta julges mõnevõrra ortodokssest liinist hälbivaid arvamusi avaldada. Muuhulgas nimetati juudi soost Weissi "natsiks ja rassistiks".

Weissi mõnitati ka lehe ametlikus Slacki suhtluskanalis – osad kolleegid kirjutasid seal, et lehe huvides oleks temast lahti saada, teised aga postitasid tema nime koos kirve sümboliga. Sõimata said isegi need ajakirjanikud, keda nähti olevat Weissiga sõbralikes suhetes.

Weissi sõnul ei julge peaaegu keegi NYTimesis peavoolust hälbida. Selle asemel nähakse enda töökoha ja väljaande saadud klikkide garantiina lakkamatute arvamusartiklite avaldamist selle kohta, kuidas Donald Trump on väidetavalt USAle ja kogu maailmale ohtlik.

Dissidentlikud arvamuslood ilmuvad lehes Weissi kirjelduse kohaselt haruharva. Enamasti ei julge ajakirjanikud ja toimetajad välja käia isegi mõtet loost, mis võiks kas lehe siseselt või sotsiaalmeedias negatiivset vastukaja saada. Kui selline idee ka välja öeldakse, laidetakse see tavapäraselt maha, ja kui lugu peaks ilmuma, on selle iga rida üle vaadatud ja pehmendatud.

Järjest süvenevale vasakpoolsele radikalismile ei seata aga mingeid pidureid. Viimasel ajal on niinimetatud "vaba ajakirjanduse lipulaev" avaldanud näiteks lugusid sellest, kuidas Nõukogude Liidu kosmoseprogramm oli "mitmekesine", anonüümsete teismeliste identiteetide paljastamine sotsiaalmeedias on õiglane ning kuidas USAs on Natsi-Saksamaaga võrreldav sotsiaalne kastisüsteem.

Weissi meelest on enamik NYTimes'i töötajaid aga lihtsalt argpüksid, kes reaalselt vasakäärmuslikesse ideedesse ei usu, aga kardavad radikaliseerunud vähemust ja enda töökoha kaotamist. Weissile julgesid säärased toetust avaldada küll privaatselt, kuid avalikes kanalites nad vaikisid.

Weissi kirjeldusel on NYTimes'i uued reeglid säärased:

1. Enda arvamuse väljaütlemine on ohtlik.

2. Ära kunagi paku välja lugu, mis on vastuolus narratiiviga.

3. Ära kunagi usu toimetajat või vastutavat väljaandjat, kes julgustab sind narratiivi vastu minema. Esimene lastakse varem või hiljem lahti või viiakse üle teisele töökohale, teine aga annab lärmaka massi nõudmistele järele.

Toimetas Jaanus Vogelberg