Presidendid, keda rahvas pole endale riigipeaks valinud. Foto: Scanpix

Objektiivi Facebooki lehel toimunud küsitluse kohaselt toetab koguni 96 protsenti vastanutest presidendivalimiste korra muutmist nii, et riigipea valitaks otse rahva poolt.

Küsitlus vältas kolm päeva ja sellest võttis osa rohkem kui tuhat inimest.

2016. septembris ja 2017. aasta jaanuaris tellitud üleriigilise haardega arvamusküsitluste kohaselt toetavad või pigem toetavad presidendi otsevalimisi Eesti kodanikest vastavalt 78% ja 79% vastajatest ehk ligikaudu neli viiendikku.

Poolteist aastat koos käinud asjatundjate kogu poolt koostatud raporti kohaselt tuleks presidendivalimiste korda muuta…

Posted by Objektiiv on Laupäev, 2. veebruar 2019

.
Ometi tulid põhiseaduse asjatundjad eelmisel nädalal välja ettepanekutega muuta presidendivalimiste korda mitte viisil, mis tagaks riigipea valimise võimaluse rahvale, vaid reserveeriks selle riigikogu liikmetest ja kohalike omavalitsuste volikkogude liikmetest koosnevale valimiskogule.

Presidendi otsevalimiste võimalust põhiseaduse asjatundjad oma pooleteist aastat väldanud arutelude tulemusi kokku võtva raporti kohaselt üldse ei käsitlenud. Hoolimata sellest, et põhiseaduse esimese paragrahvi kohaselt peaks Eesti olema iseseisev ja sõltumatu demokraatlik vabariik, kus kõrgeima riigivõimu kandjaks on rahvas.

Toimetas Varro Vooglaid

Juhtkiri: presidendi peab valima rahvas, mitte valimiskogu