Õiguskantsler Ülle Madise peab sündimata laste tapmise teemalist arutelu "huvitavaks", kuid sündimata laste tapmist tema sõnul põhiseadus ei keela.
Õiguskantsler Ülle Madise esitles 19. septembril riigikogus oma tegevuse aasta ülevaadet. Iga riigikogu saadik võis peale aastaülevaate esitlemist esitada talle ühe küsimuse. Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni kuuluv parteitu rahvaesindaja Varro Vooglaid esitas küsimuse Eestis 2022. aastal emaüsas tapetud 3282 lapse kohta
Vooglaid juhtis tähelepanu (algab ca 1:26:40), et õiguskantsler on küll lasteombudsman, kuid tema aasta ülevaates ei pöörata tähelepanu tuhandetele emaüsas tapetud lastele. Küsimuseks oli, kas "õiguskantsler põhimõtteliselt ei tegele sündimata laste elude kaitsmisega"?
Vooglaid osutas küsimust küsides muuhulgas õiguskantsler Allar Jõksi 2002. aastal kirja pandud hinnangule, et laste kaitsmine tähendab ka sündimata laste elude kaitsmist.
Madise teatas vastuses, et tema büroo "heade kolleegide" hinnangul on Jõksi sündimata laste elude kaitsmise seisukoht mahukast arvamusest "meelevaldselt välja tõstetud" ja antud sellele "teistsugune tõlgendus", kui toona silmas peeti.
Õiguskantsler teatas: "Mina ei tea seda! Igaks juhuks edastan selle info, mida minule on antud."
Sündimata laste tapmise osas soovitas Madise kuulata kogenud naistearste. Sellised naistearstid on tema sõnul muuhulgas õiguskantsleri inimõiguste nõukoja liikmed. Sündimata laste tapmise teemaline arutelu on õiguskantsleri sõnul "väga pikk ja väga huvitav".
Ta tunnistas, et "mõistab teistsuguseid maailmavaatelisi lähenemisi", kuid tänaseid emaüsas lapsetappu lubavaid seaduseid pole põhjust pidada põhiseaduse vastaseks.
Maailma ülikoolide edetabelis 16. kohal oleva Princentoni Ülikooli inimese elu algust puudutavate teadustööde ja entsüklopeediate tsitaatide kogum määrab üheselt, et inimese elu algab eostumise hetkest.
Toimetas Karol Kallas