Peaminister Viktor Orbán ja rahvuslikud jõud on nimetanud sel pühapäeval toimuvaid Ungari valimisi “saatust määravaks”, mida ilmestab ka Brexitilt üle võetud kampaaniaplakat “Murdepunkt” mööda Euroopat marssiva migrantide kolonniga, kusjuures madjarite versiooni ilmestab suur STOP-märk.

Kui Echo TV saatejuht Zsolt Bayer Orbánil olukorra tõsidust kommenteerida palus, alustas peaminister tõdemusega, et nad on oma kampaaniat pidades teadlikult üritanud vältida “jäikust ja tardumist “suurte poliitikute rolli, kes suurte riigiasjade eest hoolt kannavad”, ning seega pole me maha jätnud huumorit, eneseirooniat, oma absurditunnetust.”

Orbán nentis, et kuigi “kampaaniates on palju potentsiaalselt ebameeldivaid elemente, on kampaania pidamine meie jaoks [siiski] midagi imelist. Osalt on see võimalus hea tuju säilitada, samas ka olla kontaktis valijaskonnaga.

Elav kokkupuude [valijatega] on hoidnud meid muutumast sellisteks suurte peadega hallis ülikonnas pomodeks.”

Kuid tulles tagasi tõsiasja juurde, et eelseisvad valimised on päriselt ajaloolised ja saatust määravad, tuletas Orbán televaatajatele meelde, et kui varasemalt võis teha ka valesid valikuid, mida hiljem oli võimalik parandada, siis nüüd ei ole see võimalik.

Valimiste ainukeskmeks on immigratsioon ning “kui Ungari astub kasvõi ühe sammu selle suunas – sarnaselt lääneriikidele –, siis tagasiteed enam pole,” selgitas Orbán.

“Kui nad sisse tulvavad … siis purustavad nad tammi. Me ei saa neid pärast enam kuidagi Ungarist välja,” selgitas Orbán ning rõhutas võimalust ja vajadust õppida teiste vigadest.

Orbán rääkis ka Euroopas kehtestatud tsensuurist ning viisist, kuidas uudiseid ja informatsiooni migratsiooni kohta regulaarselt alla surutakse, muudetakse ja manipuleeritakse.

Mõistmaks kohalike opositsioonijõudude eesmärke on Orbáni sõnutsi oluline näha, et vasakleer on oma olemuselt internatsionalistlik – ning seetõttu põhimõtteliselt vastu rahvuslikule identiteedile ja pidavatele piiridele.

Oluline on seejuures aru saada, et sotsid loodavad sisserännanute näol leida endale tulevikuks ustavaid valijaid, hoiatas Orbán.

Ta tõi samuti esile, et kuigi Ungari pahemleer näeb välja kohmakas ja killustunud, tuleb siiski võtta väga tõsiselt jõude, mis on nende taga.

Koos tõdeti, et sisuliselt on valimistel vastamisi Viktor Orbán ja George Soros – kuid kõik on Jumala kätes.

Saatejuht ja peaminister peatusid põgusalt ka ühel ühistest lemmikraamatutest, milleks on Briti ajakirjaniku Douglas Murray “The Strange Death of Europe: Immigration, Identity, Islam” (Euroopa kummaline surm: immigratsioon, identiteet, islam).

“Lugeda on hea, head raamatut lugeda on veelgi parem,“ ütles Orbán.

Avalehe foto: Scanpix

Raamat: “Euroopa kummaline surm”