BBC uudistekanali logo. Foto: BBC

Nädal pärast seda, kui Ühendkuningriigi võimud tühistasid Hiina telekanali CGTNi eetriloa Suurbritannias, viis Peking täide lubaduse vastata CGTNi vaigistamisele omapoolsete sammudega, annulleerides Briti riigitelevisiooni BBC uudistekanali eetrilitsentsi Hiinas.

12. veebruari keskööl edastatud teadaandes lausus Hiina Riiklik Raadio ja Televisiooni Administratsioon, et BBC kajastus Hiinas aset leidvast on rikkunud tõesuse ja erapooletuse kriteeriume, õõnestanud Hiina riiklike huvisid ning lõhkunud etnilist solidaarsust riigi erinevate rahvusgruppide vahel.

BBC ei ole Hiinas laialdaselt nähtav väljaspool rahvusvahelisi hotelle ning välismaalaste residentse, seetõttu on sammu mõju Hiinas siseriiklikult minimaalne.

Peking on hiljuti kritiseerinud BBC kajastusi nii COVID-19 pandeemiast kui ka selle reportaaže Xinjiangi regioonist. Ühendkuningriigi kanal on korduvalt edastanud lugusid, mis süüdistavad Hiinat sunnitöö ning seksuaalse vägivalla rakendamises uiguuride ning teiste moslemitest vähemusrahvuste suhtes.

Kuna BBC ei vasta Hiinas välismaisele meediale kehtestatud nõudmistele, ei pea Hiina Raadio ja Televisiooni Administratsioon võimalikuks selle eetrilitsentsi pikendamist.

Ühendkuningriigi välisminister Dominic Raab kutsus Hiina vastust CGTNi keelustamisele "vastuvõetamatuks meediavabaduse piiramiseks", mis "üksnes kahjustab Hiina reputatsiooni maailma avalikkuse silmis".

Briti ringhäälingu kontrollorgan Ofcom tühistas Hiina telekanali CGTNi inglisekeelse satelliitkanali eetrilitsentsi 4. veebruaril, viidates selle seostele Hiina valitsusega. BBC on Briti avalik-õiguslik institutsioon, mis on Ühendkuningriigi valitsuse sõnul oma toimetusalastes otsustes valitsusest sõltumatu.

Hiina välisministeeriumi kõneisik süüdistas toona Ofcomi poliitiliselt motiveeritud diskretsiooniõiguse teostamises ning hoiatas, et Pekingil on õigus astuda samme Hiina meediaväljaannete õiguste kaitseks.

CGTNi eetrikeeld Ühendkuningriigis kujutas endast Pekingile arvestatavat hoopi infosõja väljal, kuna CGTNi Euroopa divisjoni peakorter asub Londonis ning see on mõeldud etendama olulist osa Hiina sõnumi edastamisel läänemaailma audientsile.