Hiina DF-41 tüüpi mandritevahelised tuumaraketid sõjaväeparaadil

Pentagoni avaldatud raporti kohaselt kavatseb Hiina oma tuumaarsenali järgneva kümnendi jooksul kahekordistada. USA kaitseministeeriumi andmetel on Pekingil plaanis suurendada nii lokaalse lahingraadiusega kui ka mandritevahelise laskekaugusega ballistiliste tuumarakettide varusid.

Kuigi plaanitud kasv oleks märkimisväärne, jääks praegu pisut enam kui 200 lõhkepeast koosnev Hiina tuumavõimsus jätkuvalt alla USA ja Vene Föderatsiooni hetkel umbes 20 korda suuremast arsenalist, ent rebiks ette võimsaimate väiksemate tuumariikide Prantsusmaa ja Suurbritannia tuumavõimekusest.

Hiina tuumarelvastuse kahekordistamise programm 2030. aastaks on vahepeatükiks Hiina kavas asendada 2049. aastaks USA võimsaima sõjalise jõuna Vaikse-Ookeani ja Ida ning Kagu-Aasia regioonis.

Pentagoni raporti kohaselt näeb Pekingi moderniseerimiskava ette õhust lastava ballistilise raketi väljatöötamist ning kõrgendatud reaktsioonivalmidust. Taolised sammud tähendaksid Hiina tuumaheidutushoiaku tõstmist pikemat ettevalmistust vajavast positsioonist kohesele vastulöögivalmidusele (sarnaselt USA ja Venemaa strateegilistele tuumajõududele).

Pentagoni raporti avaldamise ajastus ei ole juhuslik, langedes kokku perioodiga, mil Venemaa ja USA vaheline strateegilise tuumarelvastuse piiramise lepe on aegumas ning uue leppe üheks võtmeküsimuseks on USA nõue kaasata ka Hiina tulevase lepingu osapooleks.

Toimetas Adrian Bachmann