Tuntud katoliiklasest filosoof Dr Peter Kreeft pidas 14. mail Ameerika Ühendriikide Steubenville'i Frantsiskaani Ülikooli lõpetajatele kõne, milles tõi välja kümme progressiusu suuremat valet ja julgustas lõpetajaid pühenduma tõele.
Enne oma kõne algust tahaksin ma selle teile maha müüa väitega, et see on halastusväärselt lühike.
Kuna meie tehnoloogiliste aega säästvate seadmete üleküllus on meilt tänapäeval röövinud puhkeaja, teen ma teile heateo ja säästan pisut teie aega ning võtan oma lühikeses kõnes kokku viimase põlvkonna või kahe jooksul tuhandetes teistes ülikooli lõpetajatele peetud kõnedes öeldu. Ma tahan rääkida kümnest ebamugavast asjast kümne mugava idee kohta, mida te väidetavalt peate arendama: identiteet, eneseväärikus, ilmalikkuse teenimine, loomingulisus, kriitiline mõtlemine, rahu, õiglus, avatus, armastus ja vabadus.
Need kõik on kenad sõnad, mille peale saab teha õnnelikku nägu, kuid erinevalt teistest lõpukõnede pidajatest, ei räägi ma teile nende kohta õnnelikke valesid.
Esiteks mõni sõna valede kohta. Tüütuseni on korratud, eriti ülikoolide majanduskateedrites, et on olemas kolme liiki valesid: valed, nurjatud valed ja statistika. Samuti räägitakse, et "numbrid ei valeta, kuid valetajad manipuleerivad numbreid".
Minu arust peaks seda põhimõtet laiendama: olemas on nelja liiki valesid – valed, nurjatud valed, statistika ja ülikooli lõpetajatele peetavad kõned.
Ma arvan, et suurem osa ülikooli lõpukõnedest on inspiratsiooni saanud reklaami leiutajalt endalt, mis on maailma vanim amet, mis leiutati Eedeni aias ühe kujumuutja poolt, kellel on palju nimesid, nagu Baal, Mefistoteles, Astaroth, Kurjuse Isand ja Saatan. Tema esimeseks reklaamitavaks tooteks oli õun, millest tänaseks on saanud ikoon, mille küljest on tükk ära hammustatud ja mida uhkusega näidatakse paljudel tema toodetel. Antud märk on üpris jultunud, sest see silt ütleb ilma häbita otse, et asi on tehtud Põrgus. Nende toodete sadistlikuks partneriks on Bill Gates, kes on maailma kõige nutikama piinamiskambri – Microsoft Wordi – autor.
Meie Isand lubas meile, et Põrgu väravad (gates of Hell) ei võida Peetrust Joonase poega, kuid ta ei lubanud, et väravate põrgu (Hell of Gates) ei saa võitu Kreefti poja Peteri [sõnamäng, Peetrus on inglise keeles Peter] üle.
Sõna "reklaam" on iseenesest juba reklaam, see sõna on salakaval eufemism valetamise kohta. Ühtegi inimeste tehtud asja ei saa müüa maha sellele laevatäiele rumalukestele [Platoni "Politeia" Ship of Fools] ainult tõde rääkides.
Paljud inimesed arvavad, et maailma vanim amet on oma keha müümine, kuid see on ainult üks reklaami vorme. Ma tean selle reklaamiliigi kohta natukene, sest minu tööks on olla intellektuaalne prostituut, ehk ülikooli professor. Ma ei müü raha eest oma keha, sest keegi ei ostaks seda. Kuid ma müün oma mõistust ja Bostoni ülikool on minu sutenöör. Üliõpilased maksavad minu sutenöörile ja seda kutsutakse õppemaksuks ja sutenöör maksab mulle, mida kutsutakse palgaks. Vähemalt Sokrates arvaks selle kohta nii.
Minu töö kujutab endast oma ajude müümist (brains for hire), mille tõttu seda kutsutakse kõrgemaks hariduseks (higher education: sõnamäng, sõnad "hire" ja "higher" kõlavad inglise keeles sarnaselt).
Kuid täna on juhtunud ime ja käes on päev, kus ma ei saa valetada. Nagu Jim Carrey'i komöödiafilmis "Valevorst" (Liar, liar). Täna ma saan valetada ainult siis, kui ma räägin valetamisest tõtt ja selle tõttu räägin ma teile kümnest levinud mugavast valest, mida minu reklaamikolleegid ja kaasprostituudid on teile aastaid oma kõnedes kuulutanud.
Esimene vale: te võite saada, kelleks te tahate
Esimene vale on väide, et te võite saada kelleks te iganes tahate. See ei ole tõsi, sest isegi Jumal ei saa saada Saatanaks, kui ta seda isegi tahaks. Hea ei saa olla kuri ja kurjus ei saa olla headus. Tõesti, ka kõige halvemates inimestes meie seast on natukene head ja kõige paremates natukene halba nii, et parimad meie seast võivad halvimate kohta rääkida halba, kuid headuses endas ei saa olla kurja ja kurjuses endas headust. Mitte miski ei saa olla midagi, mida see ei ole, see on vastandlike seisukohtade ühekorraga kehtivuse võimatuse põhimõte (law of non-contradiction).
Mitte midagi kindlamat ei saa kunagi mõelda, välja arvatud dekonstruktsionisti poolt, seega selline tuntud iseendaga vastuolus olev väide on – ütleme siis nii – iseendaga vastuolus, või tuleb see muuta millekski, mis on loogiliselt võimalik.
Väide, et teist võib saada kes iganes, kelleks te tahate saada, on jätkuvalt vale. Kui see seda ei oleks, siis ma garanteerin teile, et minust saaks maailma parim vasakukäeline vahetussöötja (relief pitcher) pesapalli ajaloos. Kääbikutest ei saa võlureid, vaid ainult kas paremad või halvemad kääbikud. Meestest ei saa kunagi naisi, vaid ainult kas paremad või kehvemad mehed.
Te ei saa muuta ennast surematuks, te ei saa teha ennast isegi pühakuks. Seda saab teha ainult Jumal kui te lubate tal seda endaga teha. Me oleme põhimõtteliselt ajalikud olevused, kes ei valmi ühe hetkega, vaid järk-järgult, sest mitte miski ei saa põgeneda oma põhiolemuse eest. Kui seda üritatakse teha, kukub see välja ühekorraga nii koomilise kui traagilisena. Nagu meie suured dramaturgid on tajunud, on inimese elu siin maailmas tõesti üks suur traagiline komöödia.
Teine vale: te olete tähtis
Järjekorras teine on minu arust üks kõige ahvatlevamalt saatanlik lause, mida ma eales olen kuulnud. See oli 1970. aastatel ühe väikestele lastele mõeldud telesaate, mille nimi oli "Elektriettevõte" (The Electric Company) tunnuslaul.
Laul ise kõlas järgmiselt:
Kõige tähtsam inimene
kogu maailmas
oled sina.
Teiste sõnadega ümber jutustades oleks see "Jumal, kuidas sa julged istuda minu troonil". See on Saatana filosoofia põhiolemus ja tema mässu põhjus. Nii nagu prohvetlikult kuulutas John Milton "parem on Põrgus valitseda kui olla taevas teenija" (Better to reign in Hell than serve in Heaven, raamatust "Kaotatud Paradiis/Paradise lost").
Fakt on see, et millal iganes me kummardame iseennast, loome me sellega Põrgu. Jumal ei tee Põrgut, seda teeme meie ise ja laul, mida kõik Põrgusse minejad laulavad, on "ma tegin kõike oma tahtmise järele".
Kui ma olin kunagi ammu, dinosauruste ajal, laps, siis kuskil iga paari aasta tagant juhtus, et uudistesse sattus mõni hullumeelne mees, kes oli kuskil avalikus ruumis mõnikümmend võõrast inimest ilma igasuguse põhjuseta ära tapnud. Täna juhtub seda mõnepäevaste vahedega.
Mis on sellise muutuse põhjuseks? Minu lapsepõlves me ei kuulanud "Elektriettevõtet". Minu arust pole paremat filosoofiat, kui see ["Elektriettevõtte" oma], millega kasvatada üles psühhopaatide põlvkond. Mõnest "Elektriettevõtte" põlvkonna lapsest said psühholoogid. Ma kuulsin kunagi päriselt ühe psühholoogi suust, et Hitleri probleemiks oli tema liiga madal enesehinnang. See psühholoog räägiks sama ilmselt Saatana kohta.
Üks mu hea sõber vannub, et ta kuulis katoliku preestrit ülestõsumispüha pühapäeval peetud jutluses ütlevat – ja ma kordan seda sõnumit sõna-sõnalt –, et Kristus üritas suurel reedel pidada oma risti kantslist jutlust maailmale ja tema sõnumiks oli, et "minul on kõik hästi ja teil on kõik hästi".
Selline asi ajab mind vihaseks, sest mulle meeldib komöödia ja sellised inimesed võtavad satiirilistelt koomikutelt, nagu seda on Monty Python, töö ära. Kui satiir muutub samaseks reaalsusega, siis ei jää satiirist enam midagi järele.
Kolmas vale: maailm vajab teid
Number kolm on eelmise vale pehmem versioon. See kõlab: "Maailm vajab teid!" Et te suudate päästa maailma, Lääne tsivilisatsiooni, Ameerika Ühendriigid, või kultuuri. Et te olete messias, kes siseneb triumfeerivalt Jeruusalemma. Teil on vaja Jeruusalemma sisenemiseks looma ja eeslit tuleks eelistada elevandile ning kindlasti lambale. Eesel (jackass; isane eesel, ka "puupea") on tõeline peoloom.
Ema Teresa küsis kunagi suurepäraselt ja küüniliselt Briti ajakirjanikult Malcolm Muggeridge'ilt, kellest oli saanud kristlane, kuid mitte veel katoliiklane: "Malcolm, sa oled hea inimene, miks sa ei võiks käia oma teekonda lõpuni ja saada katoliiklaseks?"
Malcolm vastas talle tema oma sõnadega: "Ema, ma aran, et Jumal näeb, et ma olen hea inimene ja ta vajab häid inimesi nii väljaspool oma kirikut kui selle sees." Selle peale ütles Ema Teresa kolm sõna: "Ei, ta ei tee seda!" (No, He doesn't!) Muggeridge kirjutab sellest oma autobiograafias: "Ma ei osanud selle väite peale midagi kosta ja nii sai minust katoliiklane." Mitte keegi peale Jumala ei ole võitnud vaidlust Ema Teresaga.
Neljas vale: loomingulisust saab õppida
Neljas vale kõlab, et teile on loomingulise mõtlemise jaoks vaja haridust. Loomingulist mõtlemist tõlgendatakse mõtteviisina, millega luuakse uut reaalsust ja uut maailma. Selline võime on loogiliselt järeldades osa meie taasavastatud jumalikust identiteedist ja selle tõttu soositakse seda, kui keegi on vaimne, aga mitte religioosne. Te olete just avastanud oma jumaliku olemuse ja jumalus ei ole religioosne, sest religioon on Jumala kui päris olevuse kummardamine. Pealegi on jumalus vaimne, mitte materiaalne.
Kui te olete just avastanud oma jumaliku olemuse, siis pole teil vaja Jumala lihaks saamist (inkarnatsiooni), vaid teie enda vaimsuse lihast vabanemist (ekskarnatsiooni).
Saatan on väga vaimne ja te saate luua oma enda maailma ja see olete teie, mitte Jumal, kes võib öelda: "Vaata, ma teen kõik uueks!" (Ilmutuse 21:5). Teie ise olete tõe looja, mitte selle avastaja ja teenija. Objektiivse tõe iganenud ebausk rõhub inimesi ja selline väide on objektiivne tõde.
Viies vale: kriitiline mõtlemine vajab haridust
Vale number viis on väide, et kriitilise mõtlemise jaoks on samuti vaja haridust. See tähendab, et ei tule otsida mingisugust positiivset tõde, vaid peab olema negatiivselt skeptiline kõige suhtes, mis väidab ennast olevat tõde. Loomulikult tuleb sellisest skepsisest välja arvata "tõde", mille te ise olete oma loomingulise mõtlemisega loonud.
Teiste sõnadega, ärge uskuge ühtegi dogmat ja ma dogmaatiliselt kinnitan teile, et kõik tõde olemise väited tuleb dekonstrueerida, välja arvatud see [dogma, et kõik tõde olemise väited tuleb dekonstrueerida].
Pidage meeles oma õpetajat ja patrooni Pontius Pilatust, kes tõlgendas tõde püha sõnaga. Mis iganes, mitte ükski rajatis, eriti mõni katedraal, ei suuda vastu panna teie dekonstruktiivsele lammutamismasinale.
Karl Marxi üks lemmiktsitaate oli Goethe "Faustist" Mefistotelese öeldu:
Kõik see, mis sünnib iga tund,
on otsast peale äpardunud
ja väärt, et jälle saada olematuks.
Kas selline vaade pole mitte hirmutav?
Kuues vale: rahuarmastus on pettus
Kuues vale on vaimse patsifismi pettus. Selle vale kohaselt on kõik rahu hea, sealhulgas rahu [patuse] maailma, lihalikkuse ja Saatanaga. See väidab, et vaenlased on ainult need, kes räägivad vaenlastest, nagu seda teeb Piibel 272 korda [erinevates Piibli tõlgetes see number erineb] ja ma vaatasin selle Strongi konkordantsist järele.
Me peame olema tolerantsed kõige suhtes, välja arvatud sallimatuse vastu. Me peame olema sallivad isegi Saatana suhtes, me peame ta omaks võtma ja teda tervitama, avama talle ukse ning temaga dialoogi astuma. Täpselt nii, nagu seda tegi Eeva.
Kuid Saatan ei hakka teiega aru pidama kui te kutsute laua taha peaingel Miikaeli, Õnnistatud Neitsi Maarja, sest kaks viimast on võitlejad ja selle pärast esindavad kurjust. Te peate aru saama, et kui igasugune rahu on hea, siis igasugune sõda on paha, sealhulgas võitlus ahnuse, lihaiharuse ja upakuse vastu. Halb on sõda lihaliku maailma, patu ja Saatana vastu, sest see eeldab, et olemas on selline asi, nagu patt ja sedasi arvamine on äärmiselt patune ning väljakannatamatult mittesalliv ja te peate sellise asja üle, kuna sedasi mõistetakse kohut, olema äärmiselt hukkamõistvad.
Ainukene asi, mis on tõeliselt kuri, on arvamus, et olemas on selline asi, nagu kurjus. Saatanat ei ole olemas ja teil pole vaenlaseid, lõpetage vastupanu ja tulge koos minuga einestama, ütleb ämblik kärbsele. Teie religioon on ainult eskapism, aga mõelge, kes mõistavad eskapismi kõige rohkem hukka – need on vangivalvurid. [Sõnamäng; "escape" tähendab "põgenema" ja "escapism" on reaalsuse eest põgenemine]. Mõelge selle peale.
Seitsmes vale: rahu ja õiglus
Seitsmendaks on vale rahust ja õiglusest. "Rahu ja õiglus" on loosung, mis võtab kokku kõige populaarsema ja edukama kaasaegse võtte, kuidas kristlust sekularismiks taandada. Kristlus on "rahust ja õiglusest" radikaalselt erinev, eristuv, kristlus üllatab ja on vastuoluline, aga kõik tahavad rahu ning õiglust, seega kui kristluse saab taandada rahuks ja õigluseks, muutub see sama vastuoluliseks kui soe piim.
Kas te olete kuulnud kunagi hüüdlauset "andke sõjale võimalus"? Rahu ja õigluse kokku panemine on eriti populaarne loosung selle tõttu, et kui tahetakse rahu, tuleb taodelda õiglust. Teiste sõnadega, kui te ei saa eirata oma vaenlaste olemasolu – nagu soovitab meie eelmine vale –, siis vähemalt ärge andke neile andeks. Nõudke õiglust ja ei midagi rohkemat.
Vaadake kui edukas on selline filosoofia olnud viimase 74 aasta jooksul Iisraelis araablaste ja juutide vahel.
Samuti nõudke õiglust Jumalalt tema viimasel kohtupäeval, et te saaksite seda, mille olete ära teeninud. Mis paraku ei ole see Taevaks nimetatud eskapistlik fantaasia.
Kaheksas vale: avatus ja sallivus
Vale number kaheksa on avatuse, külalislahkuse ja tolerantsuse ülima headusena ülendamine. Kui sellist filosoofiat järjekindlalt praktiseerida, siis teie meel muutub nii avatuks, et kõik teie ajud voolavad välja. Avatud meel on suurepärane vahend, kuid väga halb tagajärg. See on nagu avatud suu. Kui avatud suud kasutatakse toidu söömise vahendina, siis võib sinna sattuda kosutavaid toiduaineid, peale mida suu suletakse ja toit süüakse ära ning keha saab kosutust.
Mõistuse jaoks on selle toidu nimi tõde. Kuid kui avatust käsiteldakse eesmärgina iseeneses, siis teie mõistus ja suu ei sulgu mitte kunagi, vaid need jäävad kogu aeg lahti. Sedasi ei saa te midagi süüa ja te surete ära. Samuti lendavad sinna kärbsed, kes munevad sinna oma munasid, millest tekivad vaglad ja Kärbeste jumal [Baal-Zebub; tõlkes Kärbeste Baal] teeb täpselt seda sama teie hingega.
Üheksas vale: te vajate ainult armastust
Üheksas vale on väide, et kõik, mida te vajate, on armastus, magus armastus. Teiste sõnadega pole teile vaja mingisugust tõde, vaid ainult armastust, mis iganes see siis ka on. Samuti pole teile vaja vale diskrimineerimist tõega, petliku armastuse diskrimineerimist tõelise armastusega, sest kogu diskrimineerimine on kurjus ja eriti kurjuse diskrimineerimine headusega.
Magus armastus (sweet love) osutab armastusele eelkõige kui tundele ja Obi-Wan Kenobi ütleb Luke Skywalkerile, et viimane peab uskuma oma tundeid. Luke, nagu laulis Debby Boone, ei saa kunagi eksida, kui ta tunneb, et tal on väga õigus. Täpselt samuti mõtles Hitler.
Kümnes vale: eesmärgiks on vabadus
Kümnes vale on vabaduse kui eesmärgi, mitte vahendi, ülendamine. Kui vabadus oleks vahend, siis me peaksime esitama küsimuse, mis on vabaduse tõeline eesmärk.
Viktor Frankl kirjutas, et tasakaaluks New Yorki sadamas asuvale Vabadussambale, peaks San Francisco kaldapealsel olema monument vastutusele. Kuid selline asi rikuks meie uut kümmet käsku, mis ainult keelavad ära teiste inimeste hukkamõistmise, halvasti kohtlemise, dogmaatiline olemise, sallimatuse, kõva südame, tundetuse, kitsarinnalisuse ja fundamentalistlikkuse.
Nüüd ma olen oma kõne lõpetanud ja ma ootan, et mind sellise vihakõne eest kohtusse kaevatakse. Kui teie samuti olete selliste valede vastu, siis te võite saada samasuguse viha osaliseks, nagu hambaarstid vihkavad kaariest, nagu vähk vihkab kiiritusravi, nagu prussakad vihkavad taskulambi valgust ja nagu Saatan vihkab tõde.
Kuid armastus ei saa loobuda sõjast vihaga ja valgus ei saa peatada sõda pimedusega. Te näete pimedas toas alati põlevat küünalt ja see näitab, kuhu lõpuks asjad välja jõuavad. Hoolimata sellest kui suitsune, haisev ja ligane on pimedus, ei suuda see valgusele vastu seista.
Kui kauakestvana, kui suurena ja kui edukana iganes ka pimedus ei või paista ja kui palju lahinguid me kultuurisõjas veel kaotada võime, siis ometigi pole valgust võimalik hävitada. Kõik valed hävivad kunagi ja alles jääb ainult tõde.
Selline oli minu teile, lõpetajatele, peetud kõne. See ei olnud väga pikk, selle positiivne mõte on väga lihtne: minge välja ja kuulutage tõtt ja häid uudiseid üle kogu maailma, näidake seda välja oma tegudega ja laske doominokividel langeda, nagu need kukuvad.
Palun pidage meeles Ema Teresa elu muutvat ja vabastavat põhimõtet: Jumal ei saatnud teid siia maailma, et olla edukas, vaid selleks, et te oleksite ustavad.
Toimetas Karol Kallas