Belgia politsei piiras Claridge'i hotelli sissepääsu, kus toimub NatCon konverents, 16.04.2023 Foto: Scanpix

Brüsselis toimub 16.–17. aprillini Rahvusliku Konservatiivsuse Konverents. Kohalikud vasakäärmuslastest poliitikud üritasid politsei toel lõpetada rahvusvahelise kõnekoosoleku esimesel päeval. 

Rahvusliku Konservatiivsuse Konverentsi (National Conservatism Conference; NatCon) esimesel päeval tungis Belgia politsei Brüsseli Claridge'i hotelli saali ja andis korraldajatele üle linnavalitsuse korralduse, milles nõuti konverentsi lõpetamist, vahendab Euractiv

Linnavalitsus tõi konverentsi sulgemise ettekäändeks, et mõned esinejad võivad lavalt arvata midagi "vähemuste-", sooideoloogia- ja sündimata laste tapmise kohta, mis ei sobi kokku progressistliku ideoloogiaga.

Konverentsil osaleb kümneid rahvusvaheliselt tuntud ja mõjukaid inimesi. Brüsseli vasakäärmuslastest poliitikute rünnak sõnavabaduse vastu tõi kaasa suurema pahameeletormi ja kiire rahvusvahelise hukkamõistu. Õhtuks konverentsi lõpetamise korraldus tühistati. Konverentsi korraldajate sotsiaalmeedia postitustest võib aru saada, et Brüsseli vasakäärmuslaste rünnaku tõrjumisel mängis teatud rolli Ühendkuningriigi peaminister Rishi Sunak.

Ameerika Ühendriikide Edmund Burke'i Sihtasutuse üle maailma korraldatava NatCon sarja ürituse lõpetamist nõudsid Belgia vasakäärmuslastest poliitikud, aktivistid, "antifašistlikud" organisatsioonid ja Brüsseli sotsialistist linnapea Philippe Close.

"Ma andsin välja korralduse keelata ära Rahvusliku Konservatiivsuse Konverents avaliku korra tagamise kaalutlusel. Paremäärmuslased ei ole Saint-Josse-Ten-Noode'is teretulnud," teatas Brüsseli osutatud linnaosa Sotsialistlikusse Parteisse kuuluv türgi marurahvuslasest linnaosavanem Emir Kir sotsiaalmeedias.

Tänavuse konverentsi tuntumate esinejate seas on Ungari peaminister Viktor Orbán, Prantsusmaa Rekonkista (Reconquete) partei juht Eric Zemmour ja Poola eelmine peaminister Mateusz Morawiecki

Politsei sisenes esimese hooga koosolekusaali ja käskis ürituse lõpetada, kuid peale arutelu korraldajatega taganes tänavale. Politsei tõkestas konverentsisaali sissepääsu 16. aprilli õhtuni. Inimesed tohtisid lahkuda, kuid kedagi saali siseneda ei lubatud. Oma kõnet ei saanud laval esitada Zemmour, kes esitas selle politseiaheliku ees tänaval. 

Brüsseli politsei kõneisik Audrey Dereymaeker teatas, et jõustruktuurid "kasutavad kõiki vajalikke tegevusmeetmeid avaliku korra häirimise ärahoidmiseks".

Ajal kui politsei konverentsi saali sisenes, pidas laval kõne tuntud Briti poliitik ja ühiskonnategelane Nigel Farage.

Nigel Farage'i sõnul oli NatCon konverentsi lõpetamise soovi taga "uuskommunistlik" ideoloogia.

"Ma saan aru, et politsei tahab väga, väga selle ürituse ära lõpetada. Kui nad selle ära lõpetavad, siis nad võivad seda teha ka ajal kui mina laval esinen, kas pole nii? Kas see juhtub või mitte, ma ei tea seda, kuid mulle öeldi, et mul on aega küsimustele vastamiseks," rääkis Farage peale kõne katkestamist lavale tagasi pöördudes.

Konverentsi korraldajad teatasid sotsiaalmeedias:

"Me esitame vaide käsu kohta lõpetada #NatConBrussels2, mis toimub kolmandas asukohas. [Kaks varasemat koosolekusaali ütlesid kokkuleppe üles.] Kohapeal ei ole mingisuguseid rahutusi ja poliitikute, haritlaste, ajakirjanike, üliõpilaste, ühiskonnategelaste ning murelike kodanike kokkusaamise lõpetamiseks pole mingisugust alust. Politsei sisenes ürituse toimumise kohta meie kutsel, nägi toimuvat ja ajakirjanikke ning lahkus kiiresti. Kas pole näiteks võimalik, et nad nägid kui rahumeelse üritusega on tegemist?"

Õhtuks konverentsi lõpetamise korraldus tühistati.

Ungari valitsuse rahastatud Brüsselis asuva mõttekoja Mathias Corvinus Collegiumi, mis on ka üks konverentsi toetajatest, juht Frank Furedi leiab:

"Viimastel päevadel juhtunu pole midagi vähemat kui sõnavabaduse ja poliitiliste arvamuste avaldamise tervet Euroopa hõlmav kriis. See on ülim tragöödia, et tühistamiskultuur on Euroopa Liidu südameks olevas Brüsselis teretulnud. Igaüks, sõltumata oma poliitilistest vaadetest, peaks olema murelik toimuva pärast."

Toimetas Karol Kallas