K2PL Wilk mudel Foto: Defence24.pl

Poola kaitseministeerium ja Lõuna-Korea relvatööstus Hyundai Rotem, mis kuulub Hyundai Motor Groupi, sõlmisid lepingu Poola tarbeks lahingutanki ja jalaväesoomukite välja arendamiseks.

Uudise tegi 13. juunil teatavaks Poola kaitseminister Mariusz Błaszczak. Tehingu tulemusena saab Poola Armee 500–600 lahingutanki (main battle tank) ja ligikaudu sama palju jalaväesoomuslahinguliikureid (IFV).

Läbirääkimised Hyundaiga on käinud mitu aastat ja projekti toetab, sealhulgas rahaliselt, Lõuna-Korea valitsus. Uut Poola vajadustele sobivat tanki hakatakse arendama Lõuna-Korea K2 Black Panther platvormile ja valminud on juba esimesed mudelid, mis kannavad nime K2PL Wilk. 

Hyundai ja Poola valitsuse vahel sõlmitud leping kujutab endast laiaulatuslikku koostööraamistikku, mis ületab kaitsetööstuse valdkonda. Mingi aja jooksul on näiteks kavas hakata Poolas tootma kiirronge, autonoomseid sõidukeid ja uudseid energeetikalehendusi. Hyundai Motor Group on üks maailma suurimaid laevaehitajaid ja Poolas on suured laevatehased, mis osutab, et teatud koostöö võib aset leida selleski vallas.

K2 Black Panther tankid õppustel Foto: ROKAF / CC BY-SA 2.0

Koostööprojektiga käib kaasas lisaks tehnoloogiasiire, mis tähendab, et tanki ehitamiseks ja hooldamiseks vajalikud tarneahelad saavad suuremas osas olema Poola kesksed. Samuti peaks tegema märgatava hüppe Poola kaitsetööstuse masinate ehitamise võime. 

K2PL poolastamisega käib lisaks kaasas ka selle projekteerimine viisil, et saaks kasutada võimalikult palju Poola enda valmistatud komponente (n vaatlussüsteemid, lahngujuhtimistarkvara jne) ja materjale.

K2PL esimene arendusetapp peaks lõppema 2024. aastal, mille jooksul mõeldakse välja tanki lõplik ehitus. Teine arendusetapp kestab 2028. aastani, mille jooksul valmivad Lõuna-Koreas esimesed tankid ja viiakse lõpule tehnoloogiasiire Poola kaitsetööstusele – mis tähendab, et tanke saab hakata tootma Poolas.

Kolmas arenguetapp algab 2028. aastal ja selle käigus hakatakse poolas täisvõimsusel tootma nii K2PL tanke kui nende toetussõidukeid. Üheks kolmanda etapi eesmärgiks on teha tankist ekspordiartikkel. 

Väidetavalt peetakse K2 Black Pantherit üheks maailma parimaks lahingutankiks.

Uut lahingutanki (MGCS) arendavad üheskoos ka Saksamaa ja Prantsusmaa, mille esimesi tulemusi oodatakse 2035. aastaks.

Toimetas Karol Kallas