Przemysław Czarnek Foto: polishnews.co.uk

Poola haridus- ja teadusminister Przemysław Czarnek rääkis Polskie Radio 24-le antud intervjuus, et ta nõustub teadlastega, kes ei pea soouuringuid teaduseks.

Erinevalt hulgast teistest lääneriikidest on Poola valitsus üha kriitilisem haridussüsteemi imbunud marksistlike õpetuste, nagu näiteks LGBT, libasoolisus ja soo(teooria)uuringud, suhtes, vahendab uudisteportaal ReMix.

"Soouuringud on marksistlik ideoloogia, väär nägemus inimkonnast. Ma olen nõus teadlastega, kes ei pea seda teaduseks," rääkis Czarnek.

"Me peaksime meeles pidama, et iga maailma tabanud tragöödia põhjuseks on vale nägemus – ehk antropoloogiline eksimus – inimkonnast. See [soouuringud] on antropoloogiline viga, mis toob kaasa tragöödiad. See ei ole teadus," jätkas minister.

Kommentaariks Poola ülikoolide kohta, kus tänaseni õpetatakse soouuringuid, rõhutas Czarnek, et üks pakilisematest ülesannetest on nimetatud ülikoolides tagada sõnavabadus ja ideede vabaturu olemasolu.

Nimetatud algatuste eesmärgiks on tagada teadlastele, kes ei tunnista sooideoloogiat, näiteks õigus korraldada konverentse, et nad ei peaks kartma ülikoolide juhtkonna poolt administratiivseid tagasilööke.

Ministri sõnul ta usub, et teadlasi, kes ei ole nõus valtseva liberaalse kitsarinnalisusega, isegi juhul kui nende andmeid toetavad teaduslikud andmed, tihti diskrimineeritakse.

"Me soovime tagada, et teadusvabadust peetaks ülikoolides kõige olulisemaks ja sealhulgas võetaks arvesse ka konservatiivseid ning kristlikke vaatekohti, mida toetavad sajandite pikkused argumentatsioonid, mille kohta saab lugeda tohutust hulgast uurimistöödest," rääkis Czarnek

Haridus- ja teadusminister avalikustas samuti, et praegu valmistab ministeerium ette kirjeldatud muresid lahendavat seadusandlust. Minister rõhutas, et akadeemilise vabadusega peaksid arvestama kõik, sealhulgas kristlastest ja konservatiividest teadlased.

Toimetas Karol Kallas