Ursusla von der Leyen Euroopa Parlamendis 25.11.2020 Foto: Scanpix

Euroopa Komisjoni esimehe Ursula von der Leyeni sõnul peavad Poola ja Ungari järgmise Euroopa Liidu eelarve ning Covid-19 abipakiga seotud "õigusriigi põhimõtete" vaidlustamiseks pöörduma Euroopa Kohtusse. 

Euroopa Komisjoni ülemkomissar esines sellise põhjendamatu nõudmisega kolmapäeval Euroopa Parlamendi ees, vahendab uudistekanal ReMix.

Poola peaminister Mateusz Morawiecki kommenteeris ülemkomissari avaldust osutades, et "Euroopa Kohtusse minnes peab toetuma varem kinnitatud seadustele". Euroopa Parlamendi, Ülemkogu eesistuja Saksamaa ja Euroopa Komisjoni vastselt välja mõeldud "õigusriigi põhimõtteid" ei ole mainitud ei Euroopa Liidu aluslepingutes, ega hilisemas Nõukogu poolt kinnitatud seadusandluses.

Morawiecki rõhutas, et Poola "seisab kogu oma jõuga" vastu kõigile seadusealgatustele, mis on vastuolus Euroopa Liidu aluslepingutega.

Poola peaministri sõnul ei tohi Euroopa Liidu teisejärguline seadusandlus, nagu näiteks direktiivid ja määrused, eirata või ümber kirjutada esimese tasandi seaduseid, milleks on aluslepingud.

Poola justiitsminister Zbigniew Ziobro avaldas imestust, kuidas von der Leyen sellise avaldusega võis esineda. Tema sõnul on hämmastav, et Euroopa Komisjoni president ei saa aru, mida tähendavad aluslepingud, mis reguleerivad Euroopa Komisjoni tegevust.

"Need [alus]lepingud sätestavad üheselt, et Euroopa Kohtul ei ole voli hinnata õigusriigi põhimõtete mehhanisme," jätkas Ziobro.

Poola justiitsminister osutas lisaks, et von der Leyen, kui Saksa rahva esindaja, peaks seaduste järgmises olema eriti täpne ja ettevaatlik.

"Mitte väga kauge ajalugu näitab, et kui demokraatlike mehhanismide nimel rikuti minevikus seaduseid, tõi see kaasa tagajärjed, mida Euroopa mäletab valulikult tänaseni," osutas Ziobro ilmselt Teisele Maailmasõjale.

Poola justiitsminister avaldas lootust, et Euroopa Komisjoni ülemkomissar loeb Euroopa aluslepingud tähelepanelikult läbi ja suhtub neisse austusega. Ta rõhutas, et need, kes üritavad läbi suruda lahendusi, mis on vastuolus aluslepingutega, on tõelised Euroopa Liidu alusväärtuseid ründavad agressorid.

Toimetas Karol Kallas