Rajmund Andrzejczak. Foto: Scanpix

„Sõjas imesid ei sünni," põhjendas oma seisukohta Poola kindralstaabi endine ülem, kindral Rajmund Andrzejczak, esinedes 18. märtsil ühes Poola telesaates. Tema hinnangul ulatuvad Ukraina inimkaotused selles sõjas juba miljonitesse. Andrzejczak oli kriitiline ka Poola praeguse kaitsevõime suhtes, nimetades riigi kaitsetrateegia paljusid osi aegunuks.

Andrzejczaki sõnul on Ukraina olukord rindel väga dramaatiline, teatas samal päeval Poola internetiväljaanne „Polsat News". 

„Sõjas imesid ei sünni. Sõjaväe ülemjuhataja väljavahetamine ei muutnud strateegilist olukorda. Kindral Sõrski seisab samade dilemmade ees kui seisis kindral Zalužnõi. Selgus, et tal tuli taganeda ning rindejoont korrigeerida. Kõik probleemid, mis olid Zalužnõil, on praegugi alles," ütles Andrzejczak oma teleesinemises.

Kindral juhtis tähelepanu Ukraina nõrkustele: nii mobilisatsioon kui ka varustamine on mõlemad puudulikud. Mainis sedagi, et Ukraina inimkaotused on väga suured, tema hinnangul üle kümne miljoni. 

„Minu hinnangul tuleb Ukraina inimkaotusi arvestada miljonites, mitte enam sadades tuhandetes. Sel riigil pole enam ressursse, pole, kelle abil sõdida," ütles Andrzejczak. 

Kui saatekülalist usutlev ajakirjanik Rymanowski uuris, mis saab siis, kui märtsi lõpuks saavad Ukrainal otsa õhutõrjeraketid, kostis endine kindralstaabi ülem: „See tähendab uusi tõhusaid Vene vägede raketilööke, rohkem ohvreid ning riigi taristu järgmiste osade hävitamist. Ukraina kaotab selle sõja."

Andrzejczak oli kriitiline ka Poola praeguse kaitsevõime suhtes, nimetades riigi kaitsetrateegia paljusid osi aegunuks, teatas sama teemat käsitlenud Ungari internetiväljaanne „Portfolio" 20. märtsil.

Rajmund Andrzejczak on 56-aastane. Oli Poola kindralstaabi ülem 2018. aastast kuni 2023. aasta oktoobrini, mil lahkus sellest ametist oma soovil.

Toimetas Tõnu Kalvet