"Mustad" esmaspäeval Varssavis tänaval näppe näitamas. Foto: Kacper Pempel, Reuters/Scanpix

Viimastel päevadel on abordivõitlused Poolas võtnud duelli vormi: abordi pooldajad ehk Mustad versus elupooldajatest Valged.

Ingliskeelses meedias suuresti promotud oktoobrikuine "Must protest" on kõike muud, kui üksmeelne meeleavaldus vaba abordi toetuseks. Need demonstratsioonid on pundar valitsusevastasteid jõudusid alates radikaalsetest feministidest kuni peavoolu poliitikuteni, kes viimastel valimistel lüüa said. Mõned protestijaist ei tahtnud praeguse seaduse muutmist. Teised toetasid valikabordi seadustamist. Ja kolmandad nägid lihtsalt võimalust võimuparteid rünnata – puhtalt poliitilistel põhjustel. Aktsioonide elupooldavat tahku valdavalt ignoreeriti.

Praegust Poola abordiseadust, mis võeti vastu aastal 1993, esitatakse meedias tihti eksitavalt ning see väidetakse kätkevat endas "väga suuri piiranguid." Samas: kui naise elu või tervis on ohus, ei rakendu abordi sooritamisele seadusest tulenevaid ajalisi piiranguid. Kui rasedus on kuriteo vili, lubatakse aborti kuni 12. nädalani. Samuti on abort lubatud, kui arst usub, et beebil on tõsine ja pöördumatu puue või ravimatu ja eluohtlik haigus. Sellistes olukordades on protseduur legaalne, kuni laps saab väljaspool emaihu elujõuliseks. Niisugust elujõulisust ei ole täpselt defineeritud, aga valitsevat näib üldine konsensus, et pärast 24 nädalat peaks aborti pidama ebaseaduslikuks.

Kahjuks lubavad Poola seadused ka kõige barbaarsemaid abordiliike. Ametliku statistika kohaselt tehti Poolas 2014. aastal 1000–2000 aborti. Poola elupooldajate sõnutsi oli 95 protsendi puhul ajendiks see, et vanemad arvasid sünnieelsete testide alusel, et sündimata laps oli haige või puudega, enamikel juhtudest Downi või Turneri sündroomiga. Selliseid aborte tehakse siis, kui laps on emaihus välja kujunenud ehk pärast raseduse 20. nädalat. Brittide andmetel lõpeb 10 protsenti hilistest abortidest sellega, et laps sünnib elusalt ning jäetakse siis omapead surema.

Abord 23 nädal

Olukorras, kus paljud parlamendiliikmed said samuti sügavuti aru hiliste abortidega seonduvatest probleemidest, hääletas alamkoda septembri lõpus 267 : 154 eelnõu "Peatage abort" menetlemise jätkamise poolt ning lükkas tagasi täielikku abordivabadust taotleva meetme "Päästke naised" häältetulemusega 230 : 173. Heakskiitmise korral keelustaks elupooldav eelnõu abordid täielikult, lubades vaid meditsiinilist sekkumist päästmaks ema elu.

Teiste hulgas astusid parlamendis Downi sündroomiga laste kaitseks välja poliitikud, kes ise kasvatavad sellises seisundis lapsi. Anna Milczanowska valitsevast Õiguse ja Õigluse parteist ütles abordidebati käigus, et "see ei ole kannatus. See on rist, mida kanda. See on armastus." Asejustiitsminister Patryk Jaki kirjutas, et abordidebatt puudutab selliste laste õigust elule, nagu tema enda poeg, kelle pildi ta uhkusega avaldas.

Kahjuks ei mõista paljud protestijad ei praegust seadust ega abordikeelu ettepanekut. Ega ka seda, mis tegelikult kaalul on. Samuti pole põhjendatud valitsuse ja kiriku vastu suunatud rünnakud, kuna kumbki neist pole eelnõu algataja – seda tegi rühm elu pooldavaid kodanikke.

1. oktoobril protestis parlamendi alamkoja ees rühm radikaalseid feministe koos paari parteiga, kes 2015. aasta valimistel kaotajateks jäid. Vasakpoolne Kodanike Platvorm ja sotsialistid ning kommunistid, kes parlamenti ei pääsenud, kasutasid võimalust valitseva erakonna Õigus ja Õiglus ründamiseks.

Musta rüütatud rahvahulk protestis loosungi all "Aitab naljast." Parempoolse meedia jaoks sai sellest siiski naljanumber, osaliselt ka üksmeele puudumise pärast meeleavaldajate leeris. Kodanike Platvormi esindaja parlamendis Joanna Mucha vilistati establishmenti esindajana kõne ajal välja. Liberaalse erakonna Modern esindaja Joanna Scheuring-Wielgus kisendas kuulajate üllatuseks: "Aitab naiste diktatuurist!" Ta parandas end pärast seda, kui keegi rahva hulgast hüüdis: "Meeste." Kuid hiljem ägestus ta Twitteris veelgi enam ja selgitas, et tahtis tõesti öelda "Aitab naiste diktatuurist!" ning nimetas mõningaid naisi valitsevast erakonnast.

Demonstratsioonil kanti tavalisi loosungeid nagu "Vabadus, võrdsus, valikabort," vulgaarseid sõnumeid nagu "F*** Off Fanatics!" ja rõvedaid keskmise sõrmega plakateid, mis olid peamiselt sihitud katoliku kiriku ja valitsuse vastu. "Musta protesti" toetas jõuliselt aborti pooldav ajaleht Gazeta Wyborcza, samuti paar popstaari. Üks neist oli rasket rokki viljeleva ja satanismi propageeriva ansambli Behemoth solist Nergal, kes lahkas avalikult grupiseksis osalemist ja oma vajadust pornograafia järele.

Nagu nentis üks kommentaator, ongi must ülbe satanisti jaoks sobiv värv, kuid kohane ka teisel põhjusel. "Musta riietumine abordi eest võideldes on õige, kuna [abort] on mõrv ja see võrdub leinaga," ütles tuntud Poola ajakirjanik Wojciech Cejrowski.

3. oktoobril oli Poolas aborti pooldava "Musta protesti" teine laine. Peamiselt Varssavis, kuid lisaks veel paaris linnas. Nagu osutas wpolityce.pl, puhuti üritused meedias reaalsusest oluliselt suuremaks. Enne, kui protest isegi alanud oli, kirjutas vasakpoolne Briti leht The Independent: "Poland abortion strike: Nearly 6 million expected to protest restrictive laws." (Poola abordistreik: kitsendavate seaduste vastu oodatakse meelt avaldama ligi 6 miljonit inimest). Kärmelt korjas pealkirja üles teine Briti leht Metro ja kirjutas, et 6 miljonit "protestivad [parasjagu]." Perspektiivi huvides: selline number tähendaks, et protestib peaaegu iga kuues Poola elanik. USA puhul protestinuks sellisel juhul üle 50 miljoni inimese! Kui poolakatest internetikasutajad numbri kallal irvitama kukkusid, muutis Metro pealkirja ära ja kirjutas "tuhanded". Politsei hinnangul olid Varssavis väljas 17 000 protestijat, kogu Poola peale kokku aga 98 000.

Osad inimesed on hakanud protestivaimu minetama. Wpolityce.pl andmetel distantseerus "Mustast protestist" sellega algselt kaasa läinud Poola näitlejanna Maja Bohosiewicz, olles lugenud läbi abordiseaduse eelnõu projekti. Ta tunnistas Facebookis, et oli neelanud alla paljud eelnõu kohta levitatud valed ning arvanud, et sellesse oli kirjutatud ka sünnieelsete testide keeld. Või et arste hakatakse naise elu päästmise eest vangi panema.

Osana protestist julgustati poolatare esmaspäeval mitte tööle minema. Idee laenati Islandi feministide aktsioonist aastal 1975. Islandil oli tookord eesmärgiks protestida palgalõhe ning ametialase ebavõrdsuse vastu ning küsimus polnud abordis. Andmebaasi Global Nonviolent Action andmetel osales aktsioonis suisa 90 protesti Islandi naistest ning seetõttu avaldas protest väikerahvale ka mõju. Kuid see, mis toimis aastakümneid tagasi täiesti esineva eesmärgi saavutamiseks, ei mõjuta Poolat mitte kuidagi. Poola feministid majandust kukutada ei saa, kuna reeglina on nad ametis riiklikes ülikoolides või teevad kodust kaugtööd. Suur hulk neist õpib aga gümnaasiumis või ülikoolis, töötavad neist väga vähesed.

Mis veelgi enam, Poolas on domineerivaks pooleks elupooldajad. Nemad said oma eelnõu jaoks kokku kaks korda rohkem allkirju kui abordipooldajad. Ühtlasi näitas IBRIS-se küsitlus, et abordikeeldu pooldab ligi 58 protsenti naistest. Värskeima ehk märtsikuise CBOS-i uuringu käigus vastas 66 protsenti poolakaid jaatavalt järgmisele küsimusele: "Kas te arvate, et inimelu tuleks alati ja igas olukorras kaitsta alates eostumisest kuni loomuliku surmani?"

Seetõttu ei lase elupooldajad end abordiõiguse eest võitlejate poolt hirmutada. Right to Life Foundation astus "mustadele" vastu suurte plakatitega, millel kujutati aborteeritud beebisid. Sama taktikaga ajas Life and Family Foundation laiali abordipooldajate demonstratsiooni Toruńis. "Valge protest" vältab üheksa päeva, palveks kogunetakse igapäevaselt kell kolm. Inimesi julgustatakse kandma valgeid riideid ning postitama oma pilte internetis. Facebookis ja Twitteris on käimas erinevad elupooldavad projektid nagu #BiałyProtest (Valge protest), #KobietyZaZyciem (Naised elu eest) ja #PracujeWPoniedzialek (Mina töötan esmaspäeval). Esmaspäevaste protestide ajal näitas Poola riigitelevisioon abordivastast filmi "Eugeenika". Samal päeval peeti katoliku kirikutes spetsiaalselt abordikeelule pühendatud missasid. Oma jutluses ütles Warszawa-Praga peapiiskop Henryk Hoser abordidebati kohta, et "kõik näib tähtis olevat: draama, ootused, emotsioonid. Puudu on aga beebi, sest lapsel pole õigust elada."

Natalia Dueholmi artikkel ilmus portaalis LifeSiteNews, tõlkis Urho Meister.