Emmanuel Macron ja Xi Jinping Foto: Scanpix

Euroopa peab asuma vähendama oma sõltuvussuhteid Ameerika Ühendriikidest ning vältima olukorda, kus kontinent sattub USA survel konfrontatsiooni Hiinaga Taiwani küsimuses, lausus äsja Hiina visiidilt naasenud Prantsusmaa president Emmanuel Marcron. 

Macron andis intervjuu kahele prantsuse ajakirjanikule ning väljaandele Politico tagasilennul Hiinast. 

Olles veetnud kuus tundi Hiina liidri Xi Jinpingiga, edendas Macron ideed Euroopast kui maailma kolmandast ülivõimust Hiina ja USA kõrval, mis oleks staatus, mille juhtpositsioonil oleks eeldatavasti Euroopa Liidu ainsaks tuumariigiks olev Prantsusmaa. 

Macron hoiatas, et Euroopa suurimaks strateegiliseks riskiks on takerduda sõdadesse, mis ei puutu meisse ning millesse sekkumine köndistab Euroopa enda strateegilist autonoomiat. 

Hiina juhtkond on igati tervitanud Macroni algatust triivida Euroopat eemale Ühendriikide geopoliitilise diktaadi alt, viidates oma suhtlustes Euroopa juhtidega pidevalt kontinendi "strateegilisele autonoomsusele". 

"Küsimus, mida eurooplased peavad endilt küsima on see, kas see on ikka meie huvides eskaleerida kriisi Taiwani ümber? Ei… see ei ole meie huvides ning halvim, mida me teha saame, on arvata, et peame selles küsimuses sörkima Ameerika Ühendriikide sabas, millele järgneb Hiina ülitundlik vastureaktsioon," lausus Macron. 

Macroniga Hiina visiidil kaasas olnud Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen manitses Hiina liidrit, et Taiwani väina stabiilsus on ülima tähtsusega, mis peale Xi vastas, et kes iganes arvab, et nende võimuses on Hiina Taiwani poliitikat survestada, tegeleb enesepettusega. 

Macron näis Hiina liidri sentimendiga nõustuvat, kommenteerides olukorda järgnevalt: "Eurooplased ei suuda lahendada Ukraina kriisi ning kuidas me saame seega usutavalt võtta sõna Taiwani teemadel… sellega ei saavuta me enamat kui pelgalt pingete üleskruvimise."

Prantsuse president argumenteeris, et Euroopa peab asuma vähendama oma sõltuvust USA relvadest ja energiakandjatest ning panustama kontinendi enda relvatööstuse ülesehitamisele. Samuti jaatas Macron ka Hiina ja Venemaa poliitikaks olevat "dedollariseerimise" programmi, väites, et Euroopa peab distantseeruma dollari "ekstraterritoriaalsusest". 

"Juhul, kui USA ja Hiina vahel hakkavad pinged eskaleeruma, on meil oht muutuda autonoomiata vasallideks, kellel pole ei aega ega ressursse iseenda strateegilise autonoomia ülesehitamiseks" arutles Macron.

Toimetas Adrian Bachmann