Tartu 2024 Euroopa kultuuripealinna programmist leiab mitmeid seksuaalvähemustele suunatud üritusi, nagu näiteks homoparaadi, drag-etenduse ja homofilmifestivali Festheart. Samuti käsitletakse AIDS-i temaatikat homokogukonnas, korraldatakse ühissuudlus Raekoja platsil ning viiakse saunades läbi arvamusfestival Alasti Tõde. Kogu ürituse eelarve on 26 miljonit eurot ning see kaetakse valdavalt maksurahast.

Tartu linnapea ja Tartu 2024 nõukogu esimehe Urmas Klaasi sõnul ei tähenda Euroopa kultuuripealinna aasta üksnes kõrgel tasemel kontserte ja etendusi, vaid ka euroopalike väärtuste, kultuuri- ja mõtteruumide kokkutulekut. „Euroopa kultuuripealinna aasta annab Eestile tugeva tõuke vajalikeks tulevikku vaatavateks muutusteks, nii inimeste hoiakutes kui ka igapäevases käitumises," sõnas Klaas.

Kultuuripealinna programmi juhtidee on Ellujäämise Kunstid, millega Tartu koos Lõuna-Eestiga pälvis 2019. aastal Euroopa kultuuripealinnade ekspertkomisjonilt tiitlivõidu.

Ellujäämise Kunstid on Euroopa kultuuripealinna loovkontseptsiooni kohaselt teadmised, oskused ja väärtused, mis on Euroopale omased, mida väärtustame ning soovime jagada ja ka juurde õppida. „Ellujäämise Kunste tõlgendavad kõik kultuurivaldkonnad pärimus- ja toidukultuurist muusika, filmi ja visuaalse kunstini välja," rääkis Tartu 2024 loovjuht Kati Torp.

Sihtasutuse Tartu 2024 kultuuripealinna korraldamise algne eelarve oli viie aasta peale kokku 24,5 miljonit eurot, millest suurem osa kulub programmi loomiseks ja sündmuste turundamiseks.

Aastal 2017, kui Tartu alustas koos Lõuna-Eesti omavalitsustega ettevalmistust, et kandideerida Euroopa kultuuripealinnaks, pandi paika ka kultuuripealinna ettevalmistamiseks ja läbiviimiseks vajaminev eelarve.

Sihtasutus Tartu 2024 juhatuse liige Kuldar Leis rääkis, et viie aasta peale kokku on eelarve 24,5 miljonit eurot. Suurimad rahastajad on Eesti riik läbi kultuuriministeeriumi, kes annab sihtasutusele kümme miljonit eurot ning Tartu linn samuti kümne miljoni euroga.

Ülejäänud 4,5 miljonit eurot tuleb kokku erinevatest toetustest. Leis selgitas, et 1,5 miljonit viie aasta peale tuleb kohalikest omavalitsustest, mida on kokku 19. Teise poolteist miljonit peab sihtasutus ise projektidega leidma nii Euroopa Liidust kui Eesti toetusprogrammidest.

"Kolmas 1,5 miljonit on siis erasektorist, mida me samamoodi oma sihtasutusega peame leidma. Need on partnerid, kes erasektorist meid nende aastate jooksul toetavad," ütles Leis

Lisaks pälvis Tartu 2024 sihtasutus Euroopa kultuuripealinna programmi eduka ettevalmistamise ja selle mitmekülgsuse eest Euroopa Komisjonilt veel 1,5 miljoni euro suuruse Melina Mercouri preemia, mis kergitab programmi kogu eelarve 26 miljoni euroni.

Märkimisväärne osa Tartu 2024 programmist on suunatud seksuaalvähemustele

Tartu 2024 programmist leidub ka mitmeid seksuaalvähemustele suunatud üritusi. Suuremad nendest üritustest on LGBT+ kultuurifestival Tartu 2024 Pride ning homofilmifestival Festheart 2024, mis leiab aset Tartu Elektriteatris. Kummagi ürituse programm ei ole hetkeseisuga veel avalik: Pride festivali programm avaldatakse millalgi jaanuaris ning Festhearti programm alles septembris. Mõlema ürituse korraldajaks on homoaktivist Keio Soomelt, kes on samu üritusi korraldanud ka varasematel aastatel.

Mullu andsid Tartu 2024 korraldajad teada, et "Euroopa kultuuripealinn kuulub kõigile" ning et nad osalesid tiimiga uhkusega Baltic Pride 2023 pidustustel, "et tähistada koos Euroopaga ühiskondlikku mitmekesisust ja seista solidaarselt võrdsuse eest".

"Oleme uhked, et järgmise aasta pride toimub Euroopa kultuuripealinnas Tartus! Ühtlasi on Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmis mitmed LGBT+ kogukonnaga koos loodud projektid, mis algatavad arutelusid erineva seksuaalse ja sooidentiteediga inimeste õiguste kaitsmiseks," kirjutati täiendavalt.

Tartu 2024 Pride vikerkaarelipp oli esindatud ka mullusel Baltimaade homoparaadil Tallinnas. Foto: Maanus Kullamaa/Tartu 2024

"Seisame õiglase ja turvalise Eesti ja Euroopa eest. Austame ennast, teisi ja meid ümbritsevat keskkonda ning arvestame kõigi vajaduste ja heaoluga."

Tartust saab suvel ka "drag-pealinn"

Lisaks eelnimetatud suurematele üritustele leidub Tartu 2024 programmist ka drag-etendus "Siinpool sood".

Drag (eestindatud kujul dräg või drääg) on etenduskunsti vorm, milles inimesed etendavad soo- ja seksuaalsusega seotud stereotüüpe liialdatud viisil. Dragi võib nii globaalselt kui ka Eesti piires pidada eraldi subkultuuriks, mis kuulub LGBT+ kogukonna all. Drag queen ehk drag-kuninganna on drag-kultuuris inimene, üldjuhul meessoost isik, kes kehastub naiskarakteriks esinemise, vaatemängu või muul meelelahutuslikul eesmärgil.

"Augustis saab Tartus kogeda Eesti drag-pealinna säravaimate artistide loomingut. Protsess saab alguse juba 2024. aasta algul, mil toimuvad esinejatele mitmekülgsed töötoad spetsialistide ja rahvusvaheliste kväärkunstnike eestvedamisel. Kaheksa kuu pikkuse arengu tulemusel tuuakse lavale omanäoline lavastus, mis pakub elamust nii kogenud fännile kui ka drag'iga esmakordselt tutvujale. Etteasted vormitakse tervikuks lavastaja Elina Masingu käe all," tutvustatakse üritust Tartu 2024 kodulehel.

Tartu 2024 raames käsitletakse ka HIV-i ja AIDS-i probleemi homokogukonnas

Samuti tuuakse septembris Tartu Uues Teatris rahva ette kaks prantsuse-norra kunstniku Corentin JPM Leveni lavastust, mis avavad HIVi ja AIDSi temaatikat läbi "gay ning queeri " ehk siis homoseksuaalse autobiograafilise vaatepunkti, suhestudes seeläbi kaasaegse Euroopaga.

Lavastuses "+-" küsib autor, kuidas elada noore inimesena edasi olles diagnoositud HIV-positiivseks ning kuidas tulla toime sellele järgnenud halvustava suhtumisega. Lavastuses jagab ta oma isiklikku lugu HIV-i põdemisest, sellise elu keerdkäikudest ja väljakutsetest ning uurib diagnoosiga kaasnevat leina.

"Lavastus pakub kaasaegse perspektiivi HIV-i mõjust inimese elus kväär-kogukonnas hoolimata märkimisväärsetest teaduslikest ja meditsiinilistest arengutest püüdmaks viirust ohjeldada," kirjutatakse lavastuse tutvustuses.

Oma teises lavastuses, "Halva ende linnud", tõstatab ta küsimusi kväär-keha medikaliseerimise kohta: "Millised on kväär-kogukonna võimalused enda identiteedi kujundamisel, kui seda mõjutavad tugevalt nii meditsiini valdkond kui popkultuur? Diagnoositud HIV-positiivseks uurib kunstnik erinevaid rolle, mida temalt eeldatakse nii ühiskonnas laiemalt kui LGBTQ+ kogukonnas."

Alasti Tõde: arvamusfestivali peetakse seekord saunades

Maikuus korraldab Soome Instituut Tartu 2024 raames ka arvamusfestivali saunades, mis kannab nime "Alasti Tõde" ning mille eesmärgiks on korraldajate sõnul "tore koosviibimine, saunakultuuri edendamine ja vestluskultuuri arendamine saunatamise eeskujul."

"Linnaujula randa Emajõe äärde tuuakse mobiilsed saunad. Igal täistunnil algab dialoogi põhimõttel vestlus, mis kestab 20-30 min. Sellele järgneb jahutamine. Vestlused on kolmel teemal: rehe, rohe ja rahu. Ja uuel täistunnil saab alguse uus vestlus. Ka jahutamise ajal on võimalik vestlust jätkata. Saunade kõrval on riietumiseks telk ning joogi- ja söögimüük," tutvustatakse üritust Tartu 2024 programmis.

"Vestluskultuur saunades on selline, nagu see peaks olema kogu ühiskonnas – sõbralik, vastandumist vältiv, ühisosa otsiv, kaasav. Saun on meie kultuuri süvajuur, ent praeguses ajas ka heaolu ja lõõgastuse tooja, popp igas vanuserühmas ja kultuurikihis. Saun teeb võrdseks, saunas pole tiitleid, aumärke ega mundreid."

"Saunas suhtlevad inimesed üksteisega austavalt, sõbralikult ja siiralt. Ilma nutiseadmeta keskendutakse inimesele ja asjadest räägitakse nii, nagu need on. Ainult inimene loeb. See on alasti tõde sõna otseses mõttes," leiavad korraldajad.

Suudlev Tartu: programmis on ka suur ühissuudlemine

Ühtlasi leiab maikuus kultuuripealinna programmist ürituse "Suudlev Tartu", mis on korraldajate sõnul "inimliku hoolivuse ja lugupidamise algatus, mis koosneb haridusprogrammist, kontsertlavastusest ning enneolematust ühissuudlusest".

"Räägime asjadest lihtsalt ja ausalt ning pakume suurepärast meelelahutust!" lisavad nad.

Esmalt leiab 17. mail Eesti Rahva Muuseumis aset eelkõige noortele mõeldud seksuaalhariduse konverents "Esimene Suudlus", mis toob korraldajate sõnul kokku seksuaaltervise valdkonna eksperdid ja hariduses tegutsevad praktikud (õpetajad, noorsootöötajad) üle Eesti ja rahvusvaheliselt. Konverentsi eesmärgiks on nende sõnul "jagada teadmust viimaste aastate trendidest seksuaalhariduses ning kuidas seksuaalharidust tänapäeva Eestis ja Euroopas edendatakse".

Selle konverentsi korraldajateks on MTÜ Tartu Üliõpilasmaja ja Tartu Ülikooli Teaduskool ning seda toetab Euroopa Liidu õpirände ning haridus-, koolitus-, noorte- ja spordiprogramm Erasmus+. Korraldajate sõnul on konverentsile oodatud kõik seksuaaltervise valdkonnas tegutsevad eksperdid aga ka laiem avalikkus, kes on teemast huvitatud.

"Õpilastele suunatud haridusprogramm "Esimene suudlus" avardab maailmapilti ning tõstab seksuaaltervise ja -turvalisuse alast teadlikkust – seda kõike läbi virtuaalreaalsuse lahenduse. Suudlustest räägivad ka kultuuriloolised audioetüüdid, mille dramaturgiks on Eero Epner," tutvustatakse konverentsi kultuuripealinna programmis.

Järgmisel päeval toimub aga Tartu Raekoja platsil kontsertetendus "Suudlev Tartu", mis toob kokku erinevaid artiste nii Eestist kui ka välismaalt ning mis kulmineerub ühissuudlemisega Eurovisiooni "hittide" saatel. Peaesinejaks on 2014. aastal Eurovisiooni võitnud transvestiidist austerlane Conchita Wurst. Kontserti ning ühissuudlust kantakse Euroopas ka telekandena üle ning sellest kutsutakse osa võtma "igas vanuses inimesi".

Tartu 2024 juht kriitikast: niikuinii kõigile ei meeldi

Sihtasutuse Tartu 2024 juht Kuldar Leis leiab, et kultuuripealinna programm on ikkagi pigem Tartu ja Lõuna-Eesti nägu ning hoolimata üksikute ürituste kritiseerimisest tuleks kogu programmi vaadata tervikuna.

Intervjueerija tõi välja, et osa kultuuripealinna üritustest on juba tekitanud resonantsi ja näiteks Lõuna-Eesti omavalitsusjuhid on tundnud muret, et kas omavalitsused rahastavad nüüd geiparaadi. "Kuidas te meeskonnas arutasite selliste ürituste üle, mis juba eos võivad Eestis vastuolu tekitada? Oli seal palju diskussiooni?" küsiti Leisilt.

Tema sõnul oli eesmärgiks aga pakkuda hästi laia spektrit ja pakkuda seda kõigile: "Ühtepidi hällist hauani ja teistpidi ka väga erinevate huvidega inimestele. Nii et siin ei saagi võtta ühte või kahte või kümmet üritust kontekstist välja, vaid vaatame programmi tervikuna. Niikuinii kõigile kõik ei meeldi."

"Mul on endal hea näide: veel aasta tagasi olin ma muusikalise maitse osas täielik rokipeer, aga tänu kultuuripealinna projektile on mul see vaateväli oluliselt laienenud ja naudin nüüd väga erinevaid kultuurisektoreid," selgitas ta täiendavalt.

Tartu 2024 avatseremoonia toimub juba nädala pärast

Euroopa kultuuripealinna tiitliaasta algab Tartus 26. jaanuaril avatseremooniaga „Kõik on kokku üks!" Kaarsilla ja Rahu silla (endine Võidu sild) vahelisel Atlantise-poolsel Emajõe kaldaäärsel. Publik saab jälgida etendust Vabaduse puiestee poolsel kaldal. Avatseremoonia algab kell 19:00 ning seda kannab üle ka ETV.

Kuna selles artiklis esile toodud üritused ei ole ilmselgelt mõeldud konservatiivsematele inimestele, siis on võimalik kogu Tartu 2024 Euroopa kultuuripealinna programmiga tutvuda siit ning loodetavasti leida endale sealt ka sobilikke ja meelepäraseid üritusi.