Valdimir Putin telekanal Rossijale intervjuud andmas. Foto: kremlin.ru

Möödnud kolmapäeval lasi Venemaa telekanal Rossija eetrisse pika intervjuu Venemaa presidendi Vladimir Putiniga, milles viimane avaldas tunnustust USA demokraatide ja Venemaa kommunistide "ühistele väärtustele".

Putini sõnul on ta avatud koostööle igaühega, kes saab 2021. aastal Ameerika Ühendriikide presidendiks, kuid nentis, et lihtsam oleks asju ajada demokraadist presidendiga, kuna demokraadid ja kommunistid – kes ta samuti ise kunagi oli – jagavad ühiseid väärtuseid.

"Demokraatlik partei on ajalooliselt lähedasem nõndanimetatud liberaalsetele väärtustele, lähedasem sotsiaaldemokraatlikele ideedele," rääkis Putin. "See oli sotsiaaldemokraatlik keskkond, millest kasvas välja Kommunistlik Partei."

"Pealegi olin ka mina ligi kakskümmend aastat Nõukogude Kommunistliku Partei liige. Ma olin küll tavaliige, kuid võib öelda, et ma uskusin partei ideedesse. Mulle meeldivad tänaseni paljud vasaku tiiva väärtused. Võrdsus ja vendlus. Mis neis halba on? Kui tõsisemalt rääkida, siis on need sarnased kristlikele väärtustele," jätkas endine KGB ohvitser.

"Jah, neid on raske ellu rakendada, kuid need on sellest hoolimata väga ligitõmbavad. Teiste sõnadega võib seda [sotsiaademokraatlikku keskkonda] võtta ideoloogilise alusena, mille peale saaks rajada koostöö demokraatide esindajaga," ütles Putin välja oma eelistuse, kellest võiks saada järgmise Ameerika Ühendriikide president.

Venemaa president meenutas ka aega kui Nõukogude Liit toetas afroameeriklaste kodanikuõiguste võitlust. Tema sõnul kujutavad mustad ameeriklased demokraatide kasuks "stabiilset valijaskonda". Putini kinnitusel toetas Nõukogude Liit mustade ameeriklaste liikumist neile õigusega kuuluvate õiguste suunas.

"1930. aastatel kirjutasid Kommunistliku Internatsionaali juhid, et nii mustadel kui valgetel töölistel on ühine vaenlane – imperialism ja kapitalism. Nad kirjutasid samuti, et neist inimestest [mustadest töölistest] võib saada tuleviku revolutsioonilise võitluse kõige tõhusam grupp."

Putin jätkas: "Seega, on see midagi, mida võib teatud piirini vaadata kui ühiseid väärtuseid ja see võib olla meie jaoks ka ühendav jõud. Minu põlvkonna inimesed mäletavad aega kui Angela Davise, kes oli USA Kommunistliku Partei liige ja innukas afroameeriklaste õiguste eest võitleja, hiigelsuured portreed olid Üle Nõukogude Liidu avalikult väljas."

Putin mainis Rossija ajakirjanikule ka ühe suure valdkonna, kus ta demokraadist Joe Bideni valitsusega on valmis koostööd tegema. "Kanditaat Biden on avalikult öelnud, et ta on valmis pikendama uut START lepingut või sõlmima uue strateegilise ründerelvastuse piiramise lepingu. See on juba meie võimaliku tulevase koostöö väga tähtis element."

"Ma tahaksin korrata seda, mida ma olen öelnud korduvalt ka varem. Me teeme koostööd iga Ameerika Ühendriikide tulevase presidendiga, sellega, kellele Ameerika inimesed annavad oma usalduse hääle," kinnitas Putin.

USA filmiprodutset ja kirjanik G Edward Griffin pidas viiskümmend aastat tagasi avaliku loengu tõestades, kuidas kommunistid õhutavad Ameerika Ühendriikides rasside vahelist viha ning vägivalda revolutsiooni esilekutsumiseks.

Toimetas Karol Kallas