Mart Helme ja Martin Helme. Foto: Veiko Vihuri

Pühapäevases poliitikasaates "Räägime asjast" rõhutasid siseminister Mart Helme ja rahandusminister Martin Helme, et sotsiaalministeerium peab lõpetama seaduserikkumise seoses homoühingu ja mõnede teiste organisatsioonide alusetu rahastamisega. Siseminister ennustas, et ees seisavad rasked vaidlused koalitsioonis ning et peaminister Jüri Ratas võib hakata sotsiaalministeeriumit kaitsma.

Rahandusminister Martin Helme saatis reedel sotsiaalminister Tanel Kiigele kirja, nõudes hasartmängumaksu seadusega vastuolus olevalt nn võrdsete võimaluste projektide rahastamise lõpetamist ja seadusliku aluseta välja makstud summade tagasi küsimist.

Teiste seas on tegemist näiteks Eesti LGBT Ühingu ja portaali Feministeerium haldava MTÜ Oma Tuba esitatud projektidega.

Martin Helme sõnul on minister Kiik väljendanud riigikontrolli hinnangu suhtes varem seisukohta, et midagi pole valesti tehtud. Seetõttu andis rahandusminister reedel riigi tugiteenuste keskusele korralduse väljamaksed peatada.

"Mina näen siin selgelt ka seaduserikkumist ja minu ülesanne rahandusministrina, kes hoolitseb selle eest, et riigieelarvet õigesti täidetakse, et ministeeriumid õigesti täidavad, on hoolitseda eelarvedistsipliini eest," ütles Martin Helme.

Mart Helme tõi näite, et kui tema ministrina võtaks vastu otsuse hakata ilma seadusliku aluseta rahastama Sihtasutust Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks või kui tegemist oleks teiste organisatsioonidega, oleks "opositsioon tagumistel jalgadel ja saba peal püsti", nõuaks ministri tagasiastumist ja algataks umbusalduse.

Martin Helme märkis, et teda hämmastab, kuidas sotsiaalministeeriumi ametnikud on seaduserikkumisele reageerinud: "Vaadatakse sulle täiesti sirge näoga otsa ja öeldakse: ei, see seaduseparagrahv, mis selge sõnaga ütleb, et nii teha ei tohi, ei tähenda seda, et seda teha ei tohi."

"Nii ei saa olla, et osad seadused kehtivad osadele inimestele ja osad inimesed võivad seaduseid rikkuda, siis kui neile tundub, et see on sobilik," rõhutas rahandusminister ja lisas, et eelarverahadega ei saa käia ringi nii, nagu pähe tuleb.

Mart Helme märkis, et ei saa välistada, et ka see kaasus võib jõuda riigikohtusse. Martin Helme avaldas arvamust, et valitsus peaks ikka ise saama hakkama sellega, et seaduserikkumine lõpetataks.

Mart Helme sõnul seisavad ees rasked vaidlused koalitsioonipartneritega. "Ma millegipärast kaldun arvama, et peaminister hakkab sotsiaalministeeriumit kaitsma," ütles siseminister.

Rahandusminister rõhutas veel kord, et tegemist on finantsreeglite järgimise ja seaduse täitmise nõudmisega. Ta lisas, et ideoloogilisi projekte on rahastatud ka eurorahadest ning see on puhtalt poliitiline otsus. Praegu aga räägitakse seaduse järgimisest.

Mart Helme hinnangul ei ole Keskerakonna valijad andnud sellise asja tegemiseks mandaati, nagu seda pole teinud ka EKRE ja Isamaa valijad – sotsiaalminister teeb seda oma isiklikest ideoloogilistest seisukohtadest lähtudes, omamata selleks koalitsioonile antud mandaati.

Martin Helme sõnul ei vea seda asja minister, kes on lasknud sellel lihtsalt juhtuda, vaid seda on vedanud ametnikkond, kes arvab, et on karistamatu ja ütleb: "Aga mis siis?"

Mart Helme tõi välja, et antud loo puhul on oluline ka õigluse moment – vähekindlustatutele ja puuetega inimestele Eesti riik raha ei leia, aga lärmakatele vähemustele, "kellel tegelikult ei ole mitte midagi häda", leitakse ühiskonna sidususe markeerimiseks sadu tuhandeid.

"Vasakpoolsete loogika on siin raudne: kõikide nende niinimetatud vähemusgruppidega ehk siis homodega, feministidega ja ma ei tea veel kelledega nad saavad revolutsiooni teha. Aga nende puuetega inimestega nad ei saa revolutsiooni teha. See on raudne revolutsiooniloogika," nentis Mart Helme.

Saade "Räägime asjast" on eetris igal pühapäeval Tre Raadios ja raadios Ring FM – hommikul kell 11.00 ja õhtul kordusena kl 21.00. Esmaspäeva õhtul on saate kordus eetris Kuressaare Pereraadios. Saadet saab järelkuulata siit.

Uudise koostas Veiko Vihuri