USA ülemkohtu hoone. Foto: Christina B Castro/flickr.com

Pühapäevases poliitikateemalises vestlussaates „Räägime asjast" arutlesid EKRE esimees Martin Helme ja aseesimees Mart Helme hiljutise Ameerika ülemkohtu otsuse üle, millega leiti, et Ühendriikides puudub põhiseaduslik õigus abordile, mistõttu läheb selle reguleerimine tagasi osariikidele. Helmede arust on see suur võit nii elule kui ka demokraatiale.

Martin Helme: Pidime rääkima sellest, mis toimub Ameerikas. Kaks ilusat, südant soojendavat… ma ütleksin lausa vaimse murrangu mõttes üliolulist kohtuotsust tuli Ameerikast. Üks oli siis see, et Ameerika ülemkohus tühistas 1973. aastal tehtud ülemkohtu otsuse, mille järgi siis Ameerika põhiseadus garanteerib absoluutse abordiõiguse. Noh seda abordiõigust ei ole Ameerika põhiseaduses mitte kusagil kirjas, seda ei ole mitte mingil moel võimalik sealt välja lugeda. Ja 180 aastat riigiõigust ei leidnud seda, aga 1973. aastal vasakpoolsed kohtunikud leidsid, et see on tuletatav privaatsuse klauslist, et inimestel on õigus eraelu puutumatusele.

Ja muidugi millest Eestis võib-olla selle abordidebati käigus üldse aru ei saada – just selle tõttu, et see Ameerika kohtuotsus niisugune oli nagu ta tookord oli… abordiõigus oli absoluutne, mis tähendab seda Ameerikas tehakse aborti kuni sünnihetkeni, mis tähendab omakorda seda, et noh kujutame korra pilti ette – ja ma tõesti palun, et inimesed seda endale visualiseeriksid – laps hakkab juba sündima ja kui ta pealagi paistab sünnikanalist, siis lüüakse läbi selle pehme osa, mis pealae keskel on väiksel lapsel, lüüakse kas käärid või nuga ajudesse ja seda nimetatakse abordiks. Ja siis võetakse see elus laps välja sealt… või kui ta on veelgi kaugemale jõudnud, siis on eraldi tööriist, millega kaksatakse läbi lapse kael, lõigatakse läbi lapse kael ja seda nimetatakse Ameerikas abordiks ka.

Mart Helme: No et kõik need meie liberaalid, kes kriiskavad siin, kuidas EKRE on abordivastane… me ei ole abordivastased.

Martin Helme: Mina olen küll, mina olen kategooriline abordivastane.

Mart Helme: Ei-ei, selles tähenduses nagu nemad seda ütlevad. Me oleme abordivastased selles tähenduses, et inimesed peavad endale aru andma väga selgelt, et see on eostatud elu katkestamine.

Martin Helme: See on lapse tapmine. Ja muide, Ameerikas on paar osariiki kus räägitakse isegi sünnijärgsest abordist. Saate aru, mida see tähendab? Sünnijärgne abort… laps on juba sündinud ja siis lõigatakse tal kaelaluu läbi või lüüakse ajudesse. Ja muide, sellega käib kaasas, kuigi see on seadusega keelatud, käib nende vastsündinud, vasttapetud laste organite müük… ehk siis neerud, maksad, südamed ja muud asjad… kõik see on mustal turul müüdav. See on nii võigas kõik… ma tegelikult ka tahan, et inimesed seda endale visualiseeriks, mis see tähendab.

Ma olen võtnud vastu oma kätega viis sündi, iga oma lapse sünni juures olnud, et igaüks, kes on käes hoidnud vastsündinud last, noh, proovigu kujutada ette, mida tähendab see. Aga muidugi, abort on tegelikult moraalne küsimus ja ega see ei muuda midagi, kas sa oled üheksandal kuul või seitsmendal kuul või seitsmendal nädalal. See on uue omaette DNA-ga uus inimene.

Mart Helme: See ongi see, mida ma ütlen… inimesed peavad endale aru andma, see on eostatud elu hävitamine. Seda lihtsalt laia lauaga öelda, et "abordivastased"… ei, see on elu pooldajad, elu jaatajad. See on elu järjepidevuse toetajad. See on meie rahvusliku kehandi tugevdamise toetajad. See on jumaliku hinguse austamine.

Martin Helme: Justnimelt. Mõtleme selle peale, et kui Eestis igal aastal on kuskil 3600-3800 aborti. Kui meil ei oleks neid, kui meil oleks poole vähem aborte, siis oleks Eesti iive positiivne. Siis oleks Eesti iive positiivne juba. Mõtleme selle peale kasvõi. Aga mõtleme ka selle peale, et meil igal aastal tapetakse 3500 last ennem kui nad jõuavad sündida, arstide poolt, nende vanema otsusel. See on moraalselt niivõrd tõsine teema, et siin räusata mingisuguseid eufemistlikke loosungeid "minu keha, minu valik", eriti pärast seda kui meile on valitsus rääkinud aasta otsa, kuidas ei ole sinu keha, ei ole sinu valik, süst sisse ja kõik. Muidu oled paaria. See topeltstandard, mis vasakpoolsetel on, see on nii jälk.

Ja nüüd Ameerika ülemkohus ütles, et sellist asja tegelikult põhiseaduses ei ole… ja mis on selle otsuse tagajärg? Nüüd muutub see uuesti poliitilise debati teemaks. Ehk nüüd muutub see seadusega reguleeritavaks ja iga osariik… aga võib-olla ka föderaalsel tasemel on võimalik seda reguleerida aga ma arvan, et põhimõtteliselt ütles ülemkohus, et see on osariigi tasandi otsus… iga osariik reguleerib seda ise, et kas abort on üldse keelustatud nii nagu näiteks Poolas on, ainult meditsiinilisel puhul on lubatud, või on ta mingisuguse 12. nädalani või 20. nädalani nagu on siin Põhjamaades või Inglismaal või ka Eestis tegelikult. Või on nii nagu New Yorgis ja Massachusettsis või ka Californias juba teatati, et nemad jätkavad abordi lubamist kuni sünnihetkeni. Igal osariigil on nüüd võimalik seda eraldi otsustada. See on tegelikult suur võit demokraatiale.

Mart Helme: See on suur võit elule.

Martin Helme: Elule niikuinii, aga ka demokraatiale. Nüüd valija peab otsustama millist poliitikut ta toetab, millist poliitikat ta toetab. Ja muide, väga oluline on aru saada, et Ameerika avalikkus on abordi suhtes väga tõrjuval hoiakul. Ei ole niimoodi, et see on mingisugune väike, äärmuslik, konservatiivne, radikaalsete kristlaste kiiks… ei ole. Absoluutne enamus Ameerika avalikkusest, kaugelt üle 50 protsendi, pooldab seda, et niisugune abordiregulatsioon nagu siiamaani oli, peab lõpetatama. Ja see avalikkus on tegelikult saanud selle oma tahtmise.

Aga muidugi vasakpoolsed läksid täielikult hulluks selle peale. Vasakpoolsed ju proovisid ühte ülemkohtu kohtunikku ära tappa seal… ja on pidanud proteste ülemkohtu kohtunike kodude ees ja ähvardanud nende lapsi, rünnanud naiste nõustamiskeskusi, kus siis naised, kellel on soovimatu rasedus, saavad nõustamist, et kuidas sellega toime tulla, missuguseid toetusi, abisid on võimalik… Ameerikas on väga lai võrgustik sellest, et kui sa tõesti last ei taha, siis sa saad kohe pärast sündi ta lapsendamiseks ära anda.

Kõik need valikud on tegelikult olemas ja need tuleks ennem ära kasutada kui keegi langetab otsuse siis selle raseduse katkestamiseks. Aga noh, kõiki neid inimesi, kes aitavad elu säilitada on nüüd rünnatud ning ka Ameerika meedia on täiesti hullunud. Ameerika vasakpoolsed teatavad, et nemad kohtuotsust ei kavatse järgida. Korra mõtleme, et mis siis on kui mõni parempoolne ütleb, et mingisugune kohtuotsus…

Mart Helme: See on sama nagu omal ajal Savisaar teatas, et ta seob end Eesti õigussüsteemist lahti.

Martin Helme: Aga Eesti õigussüsteem on ennast õigusest lahti sidunud ammu juba.

Mart Helme: Aga no nii ei saa… see on anarhia ja nihilism. Aga ei no vasakpoolsetel on kõik lubatud.

Martin Helme: Nii et jah, selles mõttes oli see suur võit. Ja meie meedia kajastab seda minu meelest loomulikult muidugi väärastunult ja vildakalt. Aga see abordiotsus oli ülimärgiline.

Toimetas Martin Vaher