Mart Helme ja Martin Helme. Foto: Veiko Vihuri

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna juhid Martin Helme ja Mart Helme peatusid Tre raadio pühapäevases poliitikasaates „Räägime asjast" abielureferendumiga seonduvatel poliitilistel manöövritel. Nimelt on vastasrind teatanud EI-kampaaniat koordineeriva platvormi loomisest, sotsiaaldemokraadid aga kavatsevad korraldada riigikogus obstruktsiooni, et nurjata referendumit võimaldava otsuse vastuvõtmist.

Mart Helme sõnul lootis vastaspool algul, et valitsus ei jõua abielureferendumi osas üksmeelele, kuid selle lootuse luhtudes on teatatud, et luuakse „liberaalne front", mis hakkab tegema massiivset vastukampaaniat ja juba on ka üks inimene teatanud, et asub seda juhtima.

Martin Helme täpsustas, et see inimene (Tarmo Jüristo) „on pärit Praxisest, Praxis on välja kasvanud Avatud Eesti Fondist, Avatud Eesti Fond on Sorose rahadega tehtud asi."

„Siin on nüüd see on koht, kus on küsimärgi all Eesti suveräänsus, kus on küsimärgi all Eesti seaduste kehtivus, mis puudutab poliitilisi kampaaniaid. Me peame vastu võtma seaduseelnõu, mis ütleb, et igasugune võõrsekkumine rahvaküsitlustesse peab olema välistatud," rõhutas Mart Helme. „Igasuguste välisrahade osas tuleb peale panna keeld. Kõik need MTÜ-d, kes teevad mingisugust kampaaniat, peavad hakkama sellekohast aruandlust esitama."

„Sarnaselt erakondadele," lisas Martin Helme.

Lisaks EI-kampaaniat vedava organisatsiooni loomisele on Mart Helme sõnul plaanis veel teine tiibhaarang, mille on välja käinud SDE juht Indrek Saar. Nimelt on sotsidel kavas hakata tegelema parlamentaarse obstruktsionismiga, esitades lõpmatu hulga parandusettepanekuid, mis ajaks referendumi algatamise eelnõu menetlemise umbe.

Martin Helme selgitas, et selle võimalusega ollakse arvestanud, sest tegemist on eelnõuga, mida ei saa algatada valitsus ja mida ei saa seetõttu siduda usaldushääletusega, mis võimaldaks obstruktiivsetest parandusettepanekutest mööda minna.

„Me oleme erinevaid võimalusi arutanud, kuidas sellest kõigest mööda minna või üle minna. Aga lõppkokkuvõttes oleme me ka valmis lihtsalt sundima sotsiaaldemokraate samamoodi istuma ööd ja päevad läbi riigikogus ja hääletama. Vaatame, kauaks neil seda isu on," ütles Martin Helme.  

(Objektiivi andmetel on sotsid uurinud, mida võimuliit võiks obstruktsiooni ärajätmise eest välja pakkuda.)

Martin Helme meenutas, et riigikogu eelmise koosseisu ajal korraldas ka EKRE ööistungeid ning hakkas selle eest üsna kiiresti saama kriitikat, et nii ei tohi ja et see on parlamendi töö takistamine. Samas möönis ta, et abielureferendumi küsimuses ja riigikogu praeguse koosseisu juures laulab meedia hosiannat ükskõik kui alatule trikile, millega üritatakse referendumit takistada.

„Me peame sellest aru väga selgelt saama, et see ei tule õiglane, aus, võrdne võitlus siin. … Meedia teeb ära suurema osa EI-poole kampaaniast, see on selge. Siin selle peale loota, et nad hakkavad hurjutama alatute võtete eest EI-poolt, pole mõtet," ütles Martin Helme ja lisas:

„Aga noh, meil on mõned variandid tagataskus, mida me ka saame kasutada. Parlamentaarsed manöövrid – seal on loomingulisust võimalik harrastada."

„Eks ta keeruline tuleb, ega me ilmselt ööistungitest ei pääse. Aga noh, mis seal ikka. Siis tuleb ööistungeid pidada. Küll me ta ära menetleme. Küll me ta õigeks ajaks ära menetleme," lubas Mart Helme.

Toimetas Veiko Vihuri