25. septembril kirjutas Ameerika Ühendriikide rahvatervisetööstuse üks tippasutusi Mayo Clinic kodulehe ravimite kirjelduste osas, et hüdroksüklorokviin ravib Covid-19. Paari tunni pärast oli aga viide hüdroksüklorokviinile asutuse lehelt kustutatud.
Mayo Clinicu kodulehel seisis:
"Hüdroksüklorokviini (HCQ) kasutatakse malaaria raviks. Seda kasutatakse samuti malaaria nakkuse ennetamiseks piirkondades, mille kohta teatakse, et teised ravimid (n klorokviin) ei pruugi toimida. Hüdroksüklorokviini võib teatud haiglas olevate patsientide puhul samuti kasutada koroonaviiruse ravimiseks."
Internet Archive'ist näeb, et kuskil kella üheksa ajal õhtul oli selline teave Mayo Clinicu kodulehel veel olemas. Kella üheteistkümneks õhtul oli see kadunud ja koduleht näitab käesoleva uudise kirjutamise ajal järgmist pilti.
Maailma Terviseorganisatsiooni ravimite kõrvalnähtude andmebaas VigiAccess märgib sisestatud HCQ kõrvalnähtude hulgaks 37 537. Pfizeri ja Moderna modRNA geeniprepraadite kõrvalnähte loetletakse üles 5,2 miljoni jagu. Käsimüügiravimite, mille toimeaineks on paratsetamool, kõrvalnähtude hulgaks loetletakse üles ligi 200 000.
HCQ võeti malaaria raviks ja ennetamiseks kasutusele 1947. aastal ja seda on inimestele jagatud miljardeid doose. Kuni Covidi plandeemiani oli lääneriikides tegemist käsimüügiravimiga, mida soovitati inimestel, kes reisisid malaariapiirkondadesse, süüa juba profülaktika mõttes.
Eestis hakkas Covid-19 leviku alguses Kuressaare Haigla ravima haigust hüdroksüklorokviini ja C-vitamiiniga, mis tõi kaasa sotsiaalministeeriumi, mille minister oli toona keskerakondlane Tanel Kiik, ja terviseameti raevu.
Tuntud USA meditsiiniteadlane Harvey Risch kinnitab, et hüdroksüklorokviin on tõhus COVID-19 ravim ja vastupidised väited kujutavad ohtu patsiendi elule.
Google Scholari andmetel on Rischi tsiteeritud ligi 52 000 korda, Eesti Covidi teadusnõukoja juhti Toivo Maimetsa 1641 korda.
Ilmavõrgu kommentaatorid leidsid Mayo Clinicu HCQ postituse peale, et "vandenõuteooriad hakkavad otsa saama", kuid ilmselt sekkusid "kõrgemad jõud" ja HCQ on kliiniku ravimite nimekirjast kadunud.
HCQ jagab rahvatervisetööstuses sama saatust teise Covid-19 ohutu ja tõhusa ravimi ivermektiiniga.
Eestis on võimalik HCQd osta retsepti alusel ja tabletid kannavad nime Plaquenil.
Toimetas Karol Kallas