Foto: Piqsels

Rahvusvaheline kriminaalkohus avalikustas Venemaa presidendi vahistamismääruse, kuid Vladimir Putini vahistamine on "rahvusvahelise kogukonna" ülesanne.

Rahvusvaheline kriminaalkohus (International Criminal Court) süüdistab Putinit sõjakuritegudes ja üllitas tema vahistamismääruse, vahendab Epoch Times.

ICC eesistuja Piotr Hofmanski teatas videopöördumises, et arreteerimiskäsu põhjuseks on "võimalikud Ukraina okupeeritud teritooriumitelt laste Venemaale küüditamist puudutavad sõjakuriteod".

Rahvusvaheliste lepingutega on sätestatud, et okupatsiooniväed ei tohi tsiviliste okupeeritud territooriumitelt ära küüditada.

Hofmanski sõnul hoitakse vahistamiskäsu sisu saladuses, kuna nii soovitakse kaitsta röövitud lapsi. Tema sõnul tehti vahistamiskäsu olemasolu teatavaks "õigusemõistmise huvides ja tulevaste kuritegu ära hoidmiseks".

Kuigi ICC on välja mõelnud Putini vahistamiskäsu, siis kohtul endal pole mingisugust võimekust tema kinnipidamiseks ja see on "rahvusvahelise kogukonna" ülesanne.

Mitte keegi ei oska arvata, kes peaks olema see "rahvusvahelist kogukonda" esindav riik või organisatsioon, mis tuumakohvri omanikust Venemaa presidendi kinni võtaks või üldse selleks võimeline oleks.

Venemaa valitsus teatas, et kuna riik ei kuulu ICC tunnustajate hulka, siis pole sellel Venemaal mingisugust õiguslikku pädevust.

Arvatakse, et ICC uurib või algatab uurimise lisaks Ukraina tsiviiltaristu hävitamise teemal.

Lisaks on vahistamismäärus antud välja Maria Aleksejevna Lvova-Belova osas, kes on Venemaa laste õiguste volinik, keda süüdistatakse samas sõjakuriteos kui Putinit.

Rahvusvahelise kriminaalkohtuga on liitunud 123 riiki. Kriminaalkohtul on küll oma 12 kambriga kinnipidamiskeskus, kuid selle tegevuse aluseks olev Rooma Statuut näeb ette, et esmalt peavad ICC süüdistatava kurjategija vahistama mõne liikmesriigi võimud ja teda tuleb esmalt kinni pidada selle liikmesriigi vanglas.

Toimetas Karol Kallas