Protestiks Eesti Konservatiivse Rahvaerakonnaga võimuliidu moodustamise vastu Keskerakonnast lahkunud poliitik Raimond Kaljulaid leiab, et võimalik rahvahääletus abielu kui mehe ja naise vahelise liidu määratlemiseks põhiseaduses on absurdne ja kujutab endast seksuaalvähemuste inimvaenulikku ja nõmedat kiusamist.
"Mul on ka geiringkondades palju häid sõpru," rääkis Euroopa parlamenti kandideeriv Kaljulaid portaalile Delfi. "Valitsusparteid tahavad läbi viia mingit täiesti absurdset rahvahääletust, et põhiseadusesse kirjutada sisse, et abielu tohib olla vaid mehe ja naise vahel. Kindlasti on see üks tegur minu jaoks, sest see on inimvaenulik ja nõme kiusamine. Mida halba on Jüri Ratasele ja teistele valitsuse osapooletele teinud seksuaalvähemused? Nende kaitset pean ma samuti väga oluliseks."
Keskerakonna, EKRE ja Isamaa koalitsioonilepingus on punkt, milles lubatakse algatada põhiseaduse muutmine rahvaalgatuse seadustamiseks ja rahvahääletuse laiendamiseks. Abielu täpsema määratlemise küsimust võimuleppes sätestatud pole, ent konservatiivsetes ringkondades on mõte toetust kogumas. Samas ei leppinud kolmikliit kokku kooseluseaduse tühistamises.
2017. aasta novembris esitas EELK peapiiskop Urmas Viilma ettepaneku anda kooseluseadusega seonduvate pingete lahendamise poole liikumiseks abielu mõistele põhiseaduslik kaitse.
Liberaalsete ja "progressiivsete" vaadetega Raimond Kaljulaid avaldas seksuaalvähemustele toetust juba kooseluseaduse läbisurumise ajal 2014. aasta augustis Eesti Päevalehes ilmunud lugejakirjas.
"Lihtne on rääkida homodest kui mingitest teise sordi inimestest. Lihtne on öelda, et homod on haiged, kuni see pole enda laps. Aga ühel päeval on praegused homovastased või nende lapsed või lapselapsed tänulikud, et just 2014. aastal jätkus enamikul riigikokku valitud meestel ja naistel julgust, et öelda siiski kindlalt: me oleme kõik võrdsed ja meile kõigile peavad olema tagatud võrdsed õigused ja riik peab kaitsma iga perekonda," kirjutas Kaljulaid toona.
Euroopa parlamendis soovib Raimond Kaljulaid võidelda populismi ja paremäärmuslusega.
Uudise koostas Veiko Vihuri