Urmas Viilma pidamas kõnet 2016. aastal. Foto: Scanpix

Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) peapiiskop Urmas Viilma tegi Tallinna Toomkirikus peetud ja ühiskonnale suunatud aastalõpukõnes ettepaneku anda kooseluseadusega seonduvate pingete lahendamise poole liikumiseks abielu mõistele põhiseaduslik kaitse.

EELK peapiiskopi sõnul on võimalik kooseluseaduse läbisurumisega tekitatud ja aastate jooksul kasvanud ühiskondlikke pingeid lahendada, ent selleks on vaja kõigi osapoolte head tahet.

Viilma ettepaneku kohaselt tuleks parteideülese kokkuleppe alusel töötada ühiselt selle nimel, et anda abielu institutsioonile põhiseaduslik kaitse ühe mehe ja ühe naise liiduna, külmutades selle eesmärgi saavutamiseni kõik kooseluseadusega seonduvad arutelud:

"Kokkuleppega külmutatakse kõik senised kooseluseadusega seotud ettepanekud selle eesmärgiga, et pärast abielu mõistele põhiseadusliku kaitse andmist astuda järgmine samm ja reguleerida kasvõi eriseaduse tasemel ülejäänud koos- ja ühiseluviisid. Ühiskondlik kokkulepe võimaldab tuua ühiskonda rahu nõnda, et traditsioonilise abielu mõiste hägustumise pärast kartjad ei pea enam muretsema ning samal ajal ei ole seksuaalvähemustel põhjust ennast tunda ühiskonnas teisejärguliste kodanikena, kuna saavad kindlusetunde, et nende kooselu saab juriidiliselt kehtivaks ning neile tagatakse tsiviilõiguseid, mille järele nad oma kooselu turvaliseks korraldamiseks seni on tarvidust tundnud."

"Tulemuseks on kogu ühiskonnas suurem selgus, vähem hirmu, rohkem üksteisest lugupidamist, üksteisega arvestamist ning hoolivust. Minu unistus on, et ühiskond terveneks taas," võttis Viilma oma mõtted kokku.

2016. aasta alguses tegi abielule põhiseadusliku kaitse andmise ettepaneku ka Isamaa ja Res Publica Liit. Kooseluseaduse läbisurumise pooldajad on aga järjepidevalt kinnitanud, et nende eesmärgiks ei ole abielu mõiste ümbermääratlemine.

Urmas Viilma kõnega saab tervikuna tutvuda EELK kodulehel.