Jussie Smollett peale süüdimõistvat kohtuotsust rusikaga vehkimas. Foto: Scanpix

Mustanahalisele näitlejale Jussie Smollettile, kes korraldas 2019. aasta jaanuaris rassismipettuse, määrati karistuseks 30 kuuline katseperiood, 150 päevane vanglakaristus, ta peab valetamise peale korraldatud politsei uurimise kulude katteks maksma 120 000 dollarit ja lisaks 25 000 dollarit trahvi.  

Kohtunik kuulutas otsuse välja neljapäeval 10. märtsil. Smollett pöördus peale kohtuotsust kohtuniku ja vandekohtu poole ja teatas, et ta on süütu, vahendab CNN.

Kui teda hakati vangi viima, karjatas näitleja veel korra, et ta on süütu ja tõstis üles rusikas käe, mis on Mustad elud on tähtsad (BLM) liikumise žest.

Illinoisi osariigi Cooki maakonna kohtunik James Linn pidas enne otsuse välja kuulutamist üle poole tunni kestnud kõne. "Te olete upsakas, isekas, nartsissist ja see on häbiväärne. Te ei ole rassiviha kuriteo ohver. Te ei ole homofoobia vihakuriteo ohver. Te olete ainult šarlatan, kes üritab endast teha vihakuriteo ohvri ja see on häbiväärne," rääkis kohtunik.

Kohtuniku sõnul kirjutas Smollett ise pettuse stsenaariumi, valis välja näitlejad ja tema kuriteo ette kavatsemine on selle juures raskendav asjaolu. 

Kohus mõistis 39. aastase Smolletti viies erinevas kuriteos süüdi möödunud detsembris.

Kuigi märatsemise (disorderly conduct) ja kuriteo kohta valetamise eest – mis olid Smolletti kaks süütegu – on ette nähtud kuni kolme aastane vangalakaristus, siis inimestele, kellel puuduvad varasemad süüteod, määratakse väga harva nende eest reaalne vanglakaristus.  

Prokurörid kutsusid kohust enne otsuse langetamist üles määrama Smollettile "kohane" karistus, sest ta pole oma tegude eest tänaseni vastutust võtnud ja tema tegu kahjustas päris vihakuritegude ohvrite võimalusi kohtust õigust taodelda.

Smolletti advokaadid leidsid, et karistus peaks piirduma katseperioodi ja ühiskondlikult kasuliku tööga.

Chicago Police body camera footage from the night of the incident showed Smollett with a noose still around his neck. He testified that he removed the noose after the attack but then put it back on to show police.
Chicago politsei avalikustatud kehakaamera ülesvõttelt on näha, kuidas Smollett ootas peale vihakuriteost teatamist politseinikke oma korteris poomisnöör jätkuvalt kaelas (kuritegu toimus väidetavalt tänaval). Pilt: Chicago Police

Smolletti kohtuasja uurimine läks maksumaksjale maksma miljoneid dollareid.

Kuriteopettuse korraldanud Smollettile tundsid omal ajal sotsiaalmeedias kaasa USA kõrgeim juhtkond eesotsas president Joe Bideniga.

Me ei tohi ma riigis mitte kunagi taluda seda, mis juhtus täna @JussieSmollett'iga. Me peame üles tõusma ja nõudma, et me ei taga sellisele vihale turvalist sadamat. Sellisel homofoobial ja rassismil ei ole meie tänavatel, ega südametes kohta. Me oleme sinuga, Jussie. 

Kamala Harris leidis:

@JussieSmollett on üks lahkemaid, kõige kenamaid inimolevusi, keda ma tean. Ma palvetan selle eest, et ta saaks ruttu terveks.

Sellega [kuriteoga] üritati toime panna tänapäeva lintšimine. Mitte keegi ei tohi oma elu pärast karta oma seksuaalsuse, või nahavärvi tõttu. Me peame sellisele vihale vastu hakkama.

Toimetas Karol Kallas