Michelangelo: Aadama loomine, ca 1511 Foto: Wikipedia

Robin DiAngelo on valge naine, kes on üks tuntumaid musta rassisimi õigustajaid. Tema sõnul võtab "valge ülemvõimluse" kõige paremini pildina kokku Vatikani Sixtuse kabeli laemaal "Aadama loomine".

DiAngelo esines jaanuari keskel Jalon Johnsoni taskuhäälingusaates "Not Your Ordinary Parts" (Mitte teie tavalised osad), mille käigus väitis, et Michelangelo di Ludovico Buonarroti Simoni renessansiaegne meistriteos, mis kujutab Aadama loomist Jumala poolt, on "valge ülemvõimluse" kehastus, vahendab New York Post.

Jalon Johnson ja Robin DiAngelo Pilt: YouTube'i ekraanitõmmis

"Ma kasutan valge ülemvõimluse kontseptsiooni kokkuvõtvaks kirjeldamiseks ühte maali, milleks on Sixtuse kabelis asuv Michelangelo kujutatud inimese loomine Jumala poolt. Teate ju küll; maal, kus Jumal on pilve sees, kõik need inglid on tema ümber ja ta sirutab ennast välja ning puudutab – ma ei tea kes see on, Taavet või keegi, – ja Jumal on valge, Taavet on valge ning inglid on valged," rääkis valge rassiteoreetik mustale saatejuhile, ajades sealjuures esimese inimese sassi Iisraeli kuningaga.   

"See on täiuslik valge ülemvõimluse lähenemine, onju?" jätkas DiAngelo.

"Mind kasvatati üles katoliiklasena ja oma lapsepõlves ma nägin palju selliseid pilte. Näiteks ma istusin kirikus, vaatasin üles ja ma nägin selliseid pilte. Ma ei mõelnud endamisi "Jumal on valge", kuid see ise juba tähendab paljudel viisidel võimu. Mulle ei ole seda vaja [ennast võimu omavana tunda]. Jumal peegeldab mind [annab mulle valge võimu]. … Ma kuulun rassiliselt alati sinna, mida kirjeldatakse inimideaalina."

DiAngelo on Washingtoni Ülikooli pedagoogika abiprofessor. Tema kodulehel märgitakse tema uurimisvaldkonnaks valgesuse uuringud (Whiteness Studies) ja kriitilise diskursuse analüüs (Critical Discourse Analysis), mis uurib, "kuidas igapäevastes narratiivides toodetakse valgesust".

Valge rassiteadlase hingel on oskusväljendi "valge haprus" (white fragility) laiemale avalikkusele tutvustamine. Valge haprus tähendab "igasugust valgest rassist isiku kaitsepositsioonilt johtuvat vastust väidetele, milles juhitakse tähelepanu nende valgesusele või märgitakse see ära, milles esitatakse väljakutse nende rassistlikule maailmanägemusele. Taoline reageering võib olla nii teadlik kui alateadlik." Lühemalt tähendab see, et must võib olla nii rassist, poolearuline, kurjategija, terrorist, aga kui valge inimene juhtub sellele tähelepanu juhtima, siis on ta habras. Lääne ühiskond, eriti selle valge osa, on olemuselt rassistlik ja süüdi ning mustadel on alati õigus.

DiAngelo oli kuni 2020. aastani tundmatu valgesuse uuringute professor. Peale musta kurjategija George Floydi surma, kes narkootikumide üledoosi tõttu politseinike käes hinge heitis, sai tema 2018. aastal kirjutatud raamatust "Valge haprus" korraga üks Ameerika Ühendriikide enimmüüduid raamatuid. 

Raamatus selgitatakse, et kõik valged inimesed on oma põhiolemuselt rassistid. Tema teooriad põhjustasid valgete progressiusklike seas laialdase mustade ees süüdi tundmise ja enesepiitsutamise liikumise, mis omakorda tegi DiAngelost üpris jõuka inimese. Väidetavalt teenib ta peale raamatu honoraride lavadel ja töötubades valgeid inimesi nahutades aastas kuskil 700 000 dollarit. 

Johnsoni saadetel on erinevates sotsiaalmeedia kanalites keskmiselt mõnisada jälgijat.

Toimetas Karol Kallas