Foto: Wikimedia Commons

Kirjanik ja endine Tallinna Ülikooli rektor Rein Raud süüdistab keskerakondlast Oudekki Loonet natsismi ja "natsivalitsuse" toetamises. Ühtlasi peab Raud silmakirjalikuks Loone kriitikat EKRE poolt korraldatud laste LGBT-ürituse vastase meeleavalduse suhtes, kuna on ise üks nendest, kes praegust "natsivalitsust" võimaldab. Rauaga nõustub ka näitleja Rain Tolk, kelle sõnul õhutab Loone ise neid "rünnakuid" tagant.

"Schopenhaueri entroopiaseadus ütleb: vaat solgivett, milles on lusikatäis veini, on solgivesi. Vaat veini, milles on lusikatäis solgivett, on solgivesi. Sama käib natside kohta valitsuses. Ükskõik kui palju või vähe neid seal on, tulemus on natsivalitsus. Ning natsivalitsuse toetaja on natsismi toetaja, sellised postitused on sama ebameeldiv silmakirjalikkus kui Ratase pidev "see ei tohi korduda"," kirjutab Raud Loone Facebook'i seinal.

Raua kommentaar on lisatud postitusele, milles keskerakondlasest riigikogu liige Loone sõimab 13-18 aastastele lastele suunatud LGBT-ürituse vastast meeleavaldust korraldanud EKRE Tartu ringkonna juhatuse liiget Silver Kuusikut si**peaks ning süüdistab teda nõrgemate ründamises.

"Ma ei nimeta natsideks kedagi, kes pole ise ennast oma sõnade ja tegudega natsina näidanud. Endlösung jne. Samuti kodanikeühendusi, kes oma ridades natse sallivad ja edutavad," viitab Raud Euroopa Parlamendi saadikule Jaak Madisonile ja Eesti Konservatiivsele Rahvaerakonnale laiemalt. "Sama käib kommunistide ja putinistide kohta."

Juudi soost semiootik ja poliitik Mihhail Lotman (Isamaa) leidis samas augusti alguses, et Madisoni poolt kasutatud väljend erineb siiski natside terminist die Endlösung ning soovitas kriitikutel teha midagi paremat, kui hoida Madisoni tagumikualust luubi all. "See oleks minu semiootiline analüüs," võttis Lotman toona teema kokku.

Rain Tolk: Loone, sina õhutad ju neid rünnakuid tagant

Rauale sekundeerib ka näitleja Rain Tolk, kes heidab Loonele ette, et ta ise on "ju üks nendest, kes sellist koalitsiooni võimaldab ja kaudselt neid rünnakuid tagant õhutab". Varasemalt on Tolk võrrelnud EKREt ka koeraga ning sõimanud ekrelasi rassistideks.

Loone vaidleb aga vastu ning kinnitab, et ei õhuta oma koalitsioonipartneri väidetavaid "rünnakuid" LGBT-aktivistide suhtes ei otseselt ega ka kaudselt: "Need rünnakud on EKRE valik, mida ma ei toeta, ükskõik, kas nad teevad seda opositsioonis või koalitsioonis."

Oudekki Loone sõimab laste LGBT-ürituse vastu protestivat Silver Kuusikut si**peaks

Oudekki Loone on üks Tartu LGBT-meeleavalduse peaarhitekte

Näitleja Rain Tolk võrdleb EKREt koeraga