Reformierakonna esinaine Kaja Kallas Foto: Scanpix

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi ja uuringufirma Norstat Eesti AS koostöös läbi viidavate küsitluste kohaselt toetab viimastel andmetel Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda (EKRE) 23,3%,  Reformierakonda 20,6% ja Isamaad 19,3% valimisõiguslikest kodanikest. Reformierakonna jaoks on tegemist küsitluse ajaloo madalaima tulemusega, Isamaa jaoks aga senini parima tulemusega.

Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 18. septembrist 13. oktoobrini ning kokku küsitleti 4002 valimisealist Eesti Vabariigi kodanikku.

Liidrikohal jätkab EKRE, kelle toetus nädalaga märkimisväärselt ei muutunud. Teisel kohal oleva Reformierakonna toetus langes nädalaga 1,2 protsendipunkti võrra ning viimase viie nädalaga on peaministripartei kaotanud oma toetusest 5,3 protsendipunkti. Nii madal pole Reformierakonna toetus alates 2019. aasta algusest läbi viidavas Norstati erakondliku eelistuse küsitluses veel olnud.

Kolmandal kohal oleva Isamaa toetus tõusis nädalaga 1,4 protsendipunkti võrra ning üheksa nädalat kestnud tõusu jooksul on Isamaa oma toetust kasvatanud kokku 9,5 protsendipunkti võrra. Isamaa toetus on kõrgeimal tasemel alates 2019. aasta algusest, kui Norstat erakondliku eelistuse küsitlustega alustas.

Esikolmikule järgnevad Keskerakond (14,5%), Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) (10,3%) ning Eesti 200 (6,4%).

Koalitsioonierakondi toetab kokku 37,3% ning opositsioonierakondi 57,1% vastajatest.

Toimetas Martin Vaher