Tondid. Bigstockphoto.com

Üks tont käib ringi mööda maailma. See tont on fake news, libauudis. Mida ta teeb? Muudab kõik, mida puudutab, tõejärgseks. Õõnestab liberaalse demokraatia aluseid. Hullutab valijaid, upitab populiste, õhutab viha. Lahti lastud on ta Mordorist. Teate küll. Kogu progressiivne inimkond, professionaalne meedia ja vastutustundlikud poliitikud on jõuetud. Ärksamad asuvad siiski tondijahile.

Eile andis ERRi portaal mõista, et portaal Objektiiv on seotud libauudiste ja pahatahtlike pealkirjade tootmisega. Osundagem ERRi korrespondendi Lauri Tankleri artikli sissejuhatust: "Libauudised, pahatahtlikud ja eksitavad pealkirjad nõuavad nii ajakirjanikelt kui lugejatelt üha enam tähelepanelikkust ja allikakriitikat, kommenteerib ERR-i korrespondent Lauri Tankler portaali Objektiiv tegevust."

Konkreetselt oli kõne all üks Objektiivi uudis, pealkirjaga "California seadustas laste prostitutsiooni". Pealkiri sisaldab kahtlemata hinnangut, võttes kokku konservatiivse suhtumise seadusemuudatusse, kuid uudise sisu vastas ja vastab igati tegelikkusele. Mingeid väljamõeldud fakte ei ole esitatud. Pealegi võttis toimetus kriitikat kuulda ja täiendas uudist, et asi veelgi selgem oleks.

Fake news ehk libauudised on mantra, millega liberaalne peavoolumeedia end parasjagu üles kütab. See on nagu kummitusejaht.

Muidugi ei huvita Eesti Rahvusringhäälingut ei portaali Objektiiv tegevus ega California osariigi seadusloome. Fake news ehk libauudised on mantra, millega liberaalne peavoolumeedia end parasjagu üles kütab. See on nagu kummitusejaht, millega tegelevad poliitikud, professionaalsed "pärisajakirjanikud", meediaeksperdid, strateegilise kommunikatsiooni spetsialistid, "vabatahtlikud" jne.

Endine tuntud ajakirjanik ja praegune rahvasaadik Kalle Muuli (IRL) ohkab Facebookis: "Lauri Tankler tahab, et päris ajakirjandus võidaks. Mina tahan ka. Aga ma arvan, et ei võida. Tõde huvitab väga väheseid inimesi. Enamikule tõde ei meeldi, sest see on liiga keeruline. Lihtne lollus köidab rohkem ja sellepärast inimesed tahavad uskuda ja usuvadki lollusi."

Aga mis siis, kui rakendada need sõnad – et tõde on liiga keeruline ja tahetakse uskuda lollusi – peavoolumeedia enda kohta? Mida meile kogu aeg kinnitati, milles meid veenda taheti, kaasa arvatud "erapooletu" ERRi poolt? Mõned märksõnad möödunud aasta "üllatustest" – Brexit, Trump…

Aga eks sellepärast tulebki nüüd üleilmsele tondijahile asuda, sest tontidega manipuleeriv süüdlane tuleb paljastada.