Riia ja Kiievi ühine homoparaad. Foto: Facebook

Läti pealinnas Riias korraldatakse 18. juunil homoparaad Riga Pride, mille raames väljendatakse toetust ja solidaarsust ka Ukraina LGBTQ-kogukonnaga. Riia homoparaadi osana korraldatakse ka Kiievi homoparaad, mille sõnumiks on "kuni me oleme kõik vabad".

Riia homoparaadi sotsiaalmeedia lehel kuulutatakse, et Riga Pride naaseb pärast 14-aastast pausi taas ning on tulnud selleks, et jääda. 18. juunil toimuvat paraadi nimetatakse ka "Vabaduse marsiks" ning see peaks endast kujutama "tõelist vabaduse ilmingut" ning "üritust mis on täidetud armastuse ja kogemustega". Pärast paraadi toimub ka "eriline" kontsert. Korraldajate sõnul toimub nädala jooksul ka 40 üritust, kus "on midagi kõigi jaoks".

Riia homoparaadi ühe peakorraldajaid Kaspars Zalitisi sõnul on vajadus korraldada homoparaadi Riias igal aastal: "Tegelikult eksisteerib suur nõudlus homoparaadi järele igal aastal. Me kuulame Läti LGBTI-kogukonda ja ühiskonda ning me vastame neile sellisel viisil."

Zalitisi sõnul tekkis neil solidaarsus Kiievi homoparaadiga loomulikul viisil. "Nii LGBTI-kogukonnal kui ka ühiskonnal on suur empaatia ukrainlaste ja Ukraina suhtes. Ilmselt rohkem kui ühelgi teisel Lääne-Euroopa riigil, kuna meil on side meie ühise ajaloo tõttu. Seega on täiesti loomulik, et meil ei ole mitte ainult sidet Ukraina ühiskonnaga üldisemalt, vaid ka Ukraina LGBTI-kogukonnaga," selgitas ta.

Tema sõnul on Läti homoorganisatsioon Mozaika ja Kiievi homoparaad teinud koostööd alates esimesest paraadist: "Me oleme Kiievi homoparaadi külastanud, me oleme aidanud seda korraldada. Seega on loomulik, et me teeme nendega koostööd ning samal ajal oleme korraldanud toetust ja annetusi Ukraina LGBTI-kogukonna jaoks."

Zalitisi selgitab, et kõige olulisem Ukraina LGBTI-kogukonna toetamise juures on küsida neilt, mida nad vajavad, sest mõnikord kiputakse lihtsalt arvama, mida ukrainlastel vaja võiks minna. "Seega me alati küsime neilt, kuidas me võiksime neid toetada," ütles ta.

Ta lisas, et oluline on ka mitte unustada seda, et Ukrainas on käimas sõda, kuna inimesed hakkavad sõjaga ära harjuma: "Me ei ole enam nii šokeeritud selle osas, mis on toimumas. See on muutunud igapäevaseks, seega me peaksime oma sõnumit edasi levitama. Me peaksime osalema protestidel. Kui Läti ja Ukraina olid Nõukogude Liidu osad, siis inimesed protesteerisid pidevalt meie iseseisvuse nimel. Me peaksime tegema sama Ukraina heaks."

Zalitisi sõnul on "Vabaduse marsi" peamine sõnum see, et marsitakse solidaarsuses Kiievi homoparaadiga: "Me tahame, et inimesed teaksid, et ka Kiievis on homokogukond ning et nad võitlevad vabaduse eest nii sõjalisel kui ka tsiviilsel viisil, kaitstes ja aidates inimesi."

"Me soovime anda platvormi Ukrainale, et nad saaksid oma lugu rääkida, kuna me kuuleme seda sageli telekast, kuid me ei kuule seda personaalselt. Kiievi homoparaadi juhataja tuleb siia Riia homoparaadile ja veel inimesed, kes esindavad Kiievi homoparaadi. See saab oleme otsene sõnum," lubab ta.

Zalitisi lubab ka tõstatada tsiviilpartnerluste teema, mida Läti parlamendis arutatakse. Tema sõnul ei ole muud võimalust, kui et samasooliste partnerlus seadustatakse: "See on ainult aja küsimus. Seda ei seadustata küll homoparaadi ajaks, kuid seda võidakse seadustada varasügisel." Samuti arutletakse ürituse raames sallimatuse ja homofoobia probleemide üle Läti ühiskonnas.

Toimetas Martin Vaher