Riigikogu ei soostunud vabadussõjalasi rehabiliteerima

Riigipöörajad: riigihoidja Konstantin Päts ja sõjavägede ülemjuhataja Johan Laidoner 24. veebruaril 1938

Riigikogus ei leidnud toetust vabadussõjalaste (vapside) rehabiliteerimise otsuse eelnõu. Põhiseaduskomisjoni ettepanekut eelnõu tagasi lükata toetas 31, selle vastu oli 22 saadikut ja üks jäi erapooletuks.

Eelnõu esitasid lisaks Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsioonile Jaanus Karilaid, Peeter Ernits ja Märt Sults Keskerakonnast, Igor Gräzin ja Madis Milling Reformierakonnast ning Tarmo Kruusimäe Isamaa ja Res Publica Liidust (IRL).

Vabadussõjalaste liikumine likvideeriti pärast Konstantin Pätsi ja Johan Laidoneri toime pandud riigipööret 12. märtsil 1934.

“Vapside rehabiliteerimine oleks andnud kaudselt hukkamõistva hinnangu ka 1934. aasta riigipöördele, millega lõpetati Eestis demokraatia ja mis oli väga oluline eeltingimuse 1939/40 aasta hääletuks alistumiseks. Loomulikult ei saanud IRL ja sotsid sellega nõus olla. Oleks pidanud liiga pikalt peeglisse vaatama,” kommenteeris EKRE fraktsiooni esimees Martin Helme sotsiaalmeedias eelnõu tagasilükkamist.

Kas võib loota 1934. aasta riigipöörde hukkamõistmist Riigikogus?

Kui peate Objektiivi tegevust oluliseks, siis toetage seda annetusega! Annetuse vormistamine annetustelehel võtab vaid mõne hetke. Täname!