2. märtsil eetris olnud rahvusringhäälingu saade "Pealtnägija". Foto: kuvatõmmis

Kolmapäeval eetris olnud ETV saade "Pealtnägija" väitis, et Sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks eestvedajad Varro Vooglaid ja Markus Järvi edastavad Kremli narratiivi sellest, kuidas Venemaa on sattunud NATO piiramisrõngasse. Vooglaiu sõnul pole sellel aga reaalsusega absoluutselt mitte mingit pistmist.

"Kuigi Facebook blokeeris ajutiselt Elvis Braueri, võtab ta aktiivselt sõna enda Telegrami-rakenduse kinnises kanalis Moraalne Kompass, kus jagab nii Euronewsi kui ka RT videoid, et lääs provotseeris ise NATO laienemisega Venemaa rünnaku ja kaarte globaalsest valitsusest. Samasugust narratiivi, kuidas Venemaa on sattunud NATO piiramisrõngasse, edastavad Facebookis ka Sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks eestvedajad Varro Vooglaid ja Markus Järvi," väideti "Pealtnägijas".

Oma väidete tõestuseks toodi saates ära kaks kuvatõmmist. Esmalt näidati kaarti NATO laienemisest, mida SAPTK juhataja Varro Vooglaid jagas ühes Facebooki kommentaaris koos tekstiga "Kuidas iganes keegi neid fakte tõlgendab, faktid on sellised".

Järgnevalt näidati Objektiivi peatoimetaja Markus Järvi 25. veebruari Facebooki postitust, milles ta sedastas, et "lääne kohalolu esmane strateegiline eesmärk Venemaa piiriäärsetes riikides on destabiliseerida Venemaad, mitte toetada Venemaa piiririikide iseseisvust ja iseolemist."

"See on fundamentaalne tõdemus, mis peaks riikide strateegilisi otsuseid tegevatele juhtkondadele vähemalt elementaarse arusaamise tasandil olema kohale jõudnud," lisas Järvi.

Vooglaid: kuvandil meist kui Venemaa propaganda instrumendist pole reaalsusega mingit pistmist

Vooglaid kommenteeris antud "Pealtnägija" saadet sotsiaalmeedias, heites sellele ette, et see lõi sihilikult temast ja Markus Järvist "sadade tuhandete vaatajate silmis kuvandit kui Venemaa propaganda instrumentidest, olgugi, et sellisel kuvandil ei ole reaalsusega absoluutselt mitte mingit pistmist".

Vooglaid heitis saate tegijatele ka ette, et talle ega Järvile ei pakutud enese kaitsmiseks sõna, sest selline on nende väljakujunenud tegevusmuster: "Madal, Mihkel Kärmas ja Piia Osula! Olgem ausad, kindlasti saate ise ka aru, et riigipalgaliste riigimeedia töötajatena käitute mitte ajakirjanike, vaid propagandistidena."

Järvi: ühe debateeritava doktriini ainuõigeks pidamine halvab mõtlemise

"Üldine hüsteeria on jõudnud sinnamaani, kus meile esitatakse vaid ühte doktriini Eesti iseseisvuse säilitamise kohta, seda peetakse dogmaatiliselt ainuõigeks ning selle kohta küsimuste või kahtluste esitamist käsitletakse peaaegu et riigireetmisena," kommenteerib Järvi.

"Selle hüsteeria parimaks näiteks on hijuti reformierakonna saadiku Jürgen Ligi poolt riigikogus välja öeldud ideed, mille kohaselt on liitlassuhted Eesti vabaduse ainsad reliikviad ning omamaiste relvahangete peale ei tasu isegi mitte mõelda," tõdeb Objektiivi peatoimetaja.

"Meil saab vene rahapesuskandaali ausat uurimist paaniliselt torpedeerinud Ligi ajada riigikogus avalikult sellist juttu, mille peale võiks Kremlist kõlada pikk aplaus, ent samal ajal portreerib ERR oma propagandasaates meid, kes me oleme kogu aeg rääkinud iseseisva riigikaitse kesksest rollist iseseisvuse säilitamisel, Venemaa infosõja instrumentidena. Kas teile ei tundu, et ERRi narratiivis on midagi korrast ära," küsib Järvi.

Toimetas Martin Vaher