Saksa ajalooline talupojamaja Foto: Scanpix

Tulevikus hakkab riik kontrollima kinnisvaratehinguid, luuakse ka kinnisvaratehingute andmebaas. Lisaks sularahale keelatakse ka kinnisvara eest tasumine näiteks kullaga ja selline keeld olla „esimene samm", vahendab Die Welt.

Saksa parlament võttis eelmisel nädalal vastu uue sanktsioonide rakendamise seaduse, mis keelab kinnisvara ostmise sularaha, kulla ja ka väärisesemete eest. Seaduse eesmärk on rahvusvahelised sanktsioonid Venemaa oligarhide vastu, samuti rahapesu tõkestamine, küll aga luuakse samas ka kinnisvaratehingute andmebaas ja kinnisturaamat seotakse nn läbipaistvuse registriga. 

„Me vajame ülevaadet sellest, kellele kinnisvara kuulub," sõnas koalitsioonipoliitik sotsiaaldemokraat Jens Zimmermann. Kinnisvaraturg peab tema sõnul olema tulevikus läbipaistvam.

Euroopa Kontrollikoja hinnangul on kahtlaste sularahatehingute maht Euroopas mõned sajad miljardid eurod, mis suunatakse majandusringlusesse näiteks organiseeritud kuritegevuse ja narkokaubitsejate poolt. 

„Tulevikus peavad kinnisvaratehingu osapooled tõendama notarile, et ostu eest ei ole tasutud sularahaga, näiteks esitama notarile panga maksekorralduse," lausus meediaportaalile Saksa notarite koja referent Martin Thelen ja lisas, et notar peab ühtlasi kontrollima esitatud tõendi usaldusväärsust. Ilma selleta ei tohi notar muudatust kinnistusraamatus teha. 

„Ostja ja müüja võivad notari panna uskuma, et ostu eest on tasutud kontolt kontole maksega," osutas Thelen võimalusele varjatud tehinguteks, mistõttu kontroll peab olema tugev. Tema sõnul on tegemist „esimese sammuga" kinnisvaratehingute kontrollimiseks. 

Protsessi hõlbustamiseks luuakse Saksa tolli juurde sanktsioonide rakendamise keskus. Ühtlasi peab toll teatud mõttes finantspolitseina saama ligipääsu maksu-, politsei- ja läbipaistvusandmebaasidele ilma, et selle aluseks oleks kriminaalmenetluse algatamine. 

Eile leppisid Euroopa Liidu liikmesriigid kokku ka üldiste sularahatehingute ülempiiri. „Suured sularahamaksed üle 10 000 euro ei ole edaspidi võimalikud," sõnas Tšehhi rahandusminister Zbynek Stanjura, kes EL-i eesistujamaa ministrina arutelu juhatas. Lisaks sellele on kavandatud ka piirangud krüptorahadele. Erand võidakse teha näiteks eraettevõttele auto ostmisel. 

Sularaha kasutamise piiramise küsimus läheb nüüd arutamisele EL-i parlamenti. On tõenäoline, et diskussioonid ei saa olema lihtsad. Saksa rahandusministri Christian Lindneri sõnul on sularaha „privaatsuse ja andmekaitse väljendus." Samuti on mitmed eksperdid hoiatanud, et taoline piirang paneb üldise kahtluse alla kõik Euroopa kodanikud. 

Ka reisimisel väljapoole Euroopa Liitu tuleb edaspidi suurem summa kui 10 000 eurot tollis deklareerida. 

Saksamaa kehtestatav kinnisvaratehingute sularahapiirang ei ole EL-is esmakordne. Hetkel on kinnisvara eest keelatud sularahas maksta Belgias, Prantsusmaal tohib kinnistu eest maksta sularahas kuni 3000 eurot. 

Toimetas René Allik