Roald Dahl 1965. aastal Foto: Scanpix

Maailma ühe tuntuma lastekirjaniku Roald Dahli raamatute kirjastajad otsustasid need vastavalt tänapäeva progressiusu meelelaadile ümber kirjutada.

Oompa Loompad on nüüdsest sooneutraalsed, Augustus Gloop ei ole enam paks ja Matilda loeb Rudyard Kiplingu asemel John Steinbecki. Need on ainult mõned muutused sadadest, mida Dahli raamatute kirjastajad Puffin Books ja Roald Dahl Story Company otsustasid tema raamatutesse sisse viia, vahendab The Telegraph.

Dahli raamatute ümber kirjutamine, ehk neist "häiriva kõnekeele" eemaldamine, on sattunud kirjandus- ja kultuuriringkondade jõulise kriitikatule alla ja muuhulgas kõlavad tsensuurisüüdistuste kõrval võrdlused "1984" tõemini tegevusega.  

Dahli raamatute ümberkirjutamiseks palgati "tundlikud" kirjanikud ja raamatud, nagu "Matilda", "James ja hiigelvirsik", "Charlie ja šokolaadivabrik" pole enam endised.

Lisaks Loompade sooneutraalsusele on raamatutest kadunud kõik osutused "valgele" ja "mustale" ning "paksule" ja "kõhnale". Samuti ei leia sealt enam hullumeelsusele viitavaid sõnu.

Roald Dahl Story Company kõneisiku sõnul on muutused ette võetud eesmärgiga "tagada, et tänased lapsed võiksid samamoodi nautida Roald Dahli suurepäraseid lugusid".

Kuulsa lastekirjaniku kirjutatud raamatute sisu vägistamine ei meeldi näiteks Salman Rushdie'le, kelle sõnul on tegemist "absurdse tsensuuriga". "Puffin Booksil ja Dahli fondil peaks häbi olema."

PEN America tegevjuhi Suzanne Nosseli sõnul kujutab raamatute ümber kirjutamine endast "ohtlikku uut relva" ja seda ajal kui "käivad vihased lahingud raamatute keelustamise ja lubatud kirjanduse, mida tohib õpetada ja lugeda, nimekirjade vastu". 

"Need, kelle arust on konkreetsed Dahli tekstide ümbertoimetamised toredad, peaksid mõtlema selle peale, kui õigus kirjutada raamatuid ümber satub inimeste kätte, kes ei jaga nende väärtuseid ega tundeid," jätkas ta.

Saatejuht Piers Morgani sõnul on tegemist "kohutava Roald Dahli klassikasse kuuluvate raamatute ärkleva kirjastaja poolse tsensuuriga. See pole isegi enam paroodia ja see on häbi- ning haletsusväärne." Jordan Peterson leiab, ete tegemist on "tsensuuriskandaaliga". 

Näide muutustest Allikas: Telegraph

Philip Pullmani hinnangul võiks tekstide tsenseerimise asemel nende autorite, kes ei esinda enam kaasaegse ühiskonna väärtuseid, raamatutel lasta lihtsalt hääbuda ja neid mitte enam kirjastada.

The Roald Dahl Story Company kaitses raamatute ümberkirjutamist: "Kui kirjastatakse taas aastaid tagasi kirjutatud raamatuid, siis on see tavaline, et vaadatakse üle keelekasutus ja muud üksikasjad, nagu näiteks raamatu kaas ja lehekülgede laotus."

Toimetas Karol Kallas