Foto: Bigstockphoto

Rootsi haridusminister soovib, et õpilased kasutaksid õppetöös vähem digitaalseid seadmeid ning raamatutel ja käsitsi kirjutamisel oleks koolis taas suurem roll.

Paljud Rootsi õpetajad püüavad uuel aastal suunata lapsi taas raamatute juurde ja vähendada arvutil tehtavate koolitööde mahtu, vahendab The Guardian. Tagasipöördumine õppetöö traditsiooniliste viiside juurde on vastus sellele, et hüperdigitaliseeritud ühiskonnas on hakanud teatud põhioskused kaduma. 

Sageli ülemääraselt digitaliseeritud õppetöö üks suurimaid kriitikuid ongi Rootsi haridusminister Lotta Edholm. „Rootsi õpilased vajavad rohkem raamatuid," sõnas minister. „Füüsilised raamatud on õppimise jaoks väga olulised."

Augustis teatas Edholm, et praegune valitsus tühistab eelneva valitsuse otsuse, mis muutis digitaalsed seadmed eelkooliõppes kohustuslikuks. Ühtlasi plaanib valitsus minna kaugemale ja lõpetada täielikult digitaalsete seadmete kasutamise alla kuueaastaste laste õppetöös, mitte jätta seadmete kasutamine vabatahtlikuks.

Rahvusvahelise lugemuse uurimuse (PIRLS) andmetel on Rootsi laste lugemisoskus aastatel 2016–2021 langenud. Sama tendentsi tunnistavad ka mitmed teised riigid. 

Lugemuse langemisele aitas viimasel ajal kaasa ka õppetöö halvamine koroonapiirangute tõttu, mil suurenes plahvatuslikult digitaalsete vahendite kasutamine. Samuti on olulisel määral tõusnud immigrantidest laste arv, kes ei räägi rootsi keelt esmase keelena. 

„On selged teaduslikud tõendid, et digitaalsed vahendid pigem kahjustavad kui parandavad õppimist," selgitas Rootsi Karolinska Instituut oma uurimuses, mis avaldati käesoleva aasta augustis. „Me usume, et fookus peaks minema tagasi teadmiste omandamisele trükitud raamatute ja õpetajate teadmiste kaudu, selle asemel, et omandada teadmisi peamiselt vabalt kättesaadavatest digitaalsetest allikatest, mille puhul ei saa olla kindel ka sisu täpsuses."

Rootsi valitsus on otsustanud panustada laste lugemisoskuse parandamisele kümneid miljoneid Rootsi kroone, aidates koolidel muretseda ka trükikirjandust. 

Toimetas René Allik