RIT Capital Partnersi esimees ja globaalse haardega investeerimispankur Jacob Rothschild. Foto: Sang Tan, AP/Scanpix

Madalad intressimäärad, riigivõlakirjade negatiivsed tootlused ja rahatrükk ehk nn kvantitatiivne leevendamine on RIT Capital Partnersi esimehe Lord Rothschildi silmis suurim finantseksperiment maailma ajaloos.

"Kuue vaadeldud kuu jooksul on keskpankurid jätkanud [tegevust], mis kindlasti kujutab endast suurimat rahapoliitilist eksperimenti maailma ajaloos," kirjutab Jacob Rothschild ettevõtte esimese poolaasta finantsaruandes. "Seetõttu oleme me kaardistamata vetel ning on võimatu ennustada, milliseid soovimatuid tagajärgi toovad kaasa ülimadalad intressimäärad – ligikaudu 30 protsenti maailma riigivõlakirjadest annavad negatiivset tootlust – koos massiivse kvantitatiivse leevendamisega," vahendab TruNews Rothschildi hinnagut olukorrale.

Pankur märgib, et nimetatud poliitika on tekitanud aktsiaturgudel tempoka tõusu, kusjuures USA aktsiate väärtus on alates aastast 2008 kolmekordistunud, investeeringud kasvavad ning turukõikumised on väikesed. Reaalmajandus ei ole aga sellist kasumit kogenud, kuna "kasv püsib põdurana ning paljudes arenenud maades on nõudlus nõrk ning valitseb deflatsioon," nentis Rothschild.

Miljardär rõhutas rohkeid globaalmajandust varitsevaid riske ning geopoliitilise olukorra halvenemist. Riskidena nimetas ta Suurbritannia otsust lahkuda Euroopa Liidust, presidendivalimisi Ameerika Ühendriikides ning Hiina majanduskasvu aeglustumist.

City of Londoni investeerimispankur ei unustanud mainimata ka globaalse terrorismi riski, mis tema hinnangul tuleneb kestvast konfliktist Lähis-Idas.