Kanepitaim Foto: Scanpix

Saksa valitsuse plaan osaliselt kanepi omamine legaliseerida on leidnud suure vastuseisu kriminaalpolitseinike ja kohtunike seas. Saksa Kriminaalpolitseinike Liit nõuab seaduseelnõu tagasivõtmist.

„See seadus tuleb peatada," märgib Saksa Kriminaalpolitseinike Liidu juht Dirk Peglow. Samuti hoiatab Saksa kohtunike ühendus „kohtusüsteemi massiivse ülekoormuse" eest, vahendab Die Welt

Peglowi sõnul on seaduseelnõu näol tegemist „reeglite monstrumiga, mis praktikas ei teostu ja mis ei saavuta neid eesmärke, milleks see vastu võetakse". 

Eelnõu läheb homme parlamendis hääletusele. Vastavalt eelnõule tahetakse legaliseerida väikeste kanepikogustega kaubitsemine. Diilerid võivad kanda kaasas kuni 25 grammi kanepit ja Peglowi sõnul ei ole politsei võimeline „eristama legaalselt ja mittelegaalselt kasvatatud kanepit". Pigem saab kaubitsemine mustal turul Peglowi sõnul hoogu oluliselt juurde vastupidiselt eelnõu eesmärgile musta turgu välja tõrjuda. 

Lisaks 25-grammise koguse omamise legaliseerimisele lubatakse eelnõu kohaselt kasvatada inimestel ise kuni kolme kanepitaime. Alla 18-aastastele jääb kanepi omamine keelatuks. 

Saksa kohtunike ühendus hoiatab seadusandjaid eelnõu vastuvõtmisel kohtusüsteemile langeva ülekoormuse eest, kuna 25-grammi kanepi legaliseerimisel tuleb üle vaadata ligi 100 000 kohtuasja. „Kohtud arvestavad rohkem kui 100 000 kaasuse ümbervaatamisega, juhul kui seaduseelnõu vastu võetakse, sest see hakkab kehtima tagasiulatuvalt," sõnas Saksa kohtunike ühenduse juht Sven Rebehn

Ainuüksi Kölni kohus peaks üle vaatama rohkem kui 10 000 kaasust. „Nende kaasustega tegeleb viis kohtunikku ja kui nad igaüks pühendaks kaasusele ühe tunni päevas, nii et igal kohtunikul on 2000 kaasust, siis vajame kõikide kohtulahendite ülevaatamiseks vähemalt ühte aastat," sõnas Rebehn. 

Toimetas René Allik