Maximilian Krah kõnelemas AfD parteikongressil, 29.07.2023 Foto: Scanpix

Alternatiiv Saksamaale eurosaadiku Maximilian Krahi sõnul toimub Saksamaal Suur Asendamine, mille tõttu on ta muutunud kodumaiste julgeolekuasutuste sihtmärgiks, kirjutab John Cody portaalis ReMix. 

Kuna tegemist on karismaatilise ja populaarse poliitikuga, avaldab tema isik ühisparteilastele ja korporatiivsele meediale mõju, mis kohati võtab hüsteeria mõõtmed.

Krah kuulub Alternatiiv Saksamaale (AfD) nõndanimetatud rahvuslaste tiiba – nii kirjeldab teda vähemalt korporatiivne meedia – ja juuli lõpus valiti ta partei Euroopa Parlamendi valimiste esinumbriks.

Euroopa Liit on katastroof

Ta on inimene, kes on Euroopa Liidu suhtes äärmiselt kriitiline, leides et see on katastroof nii Euroopa kui Saksamaa jaoks. Sellise seisukohaga esines ta nädalalehele Junge Freiheit antud intervjuus.

"Ma ütleks selle välja üsna otse: tänane Euroopa Liit on oma tegevuskava ja struktuuri poolest katastroof nii Saksamaale kui Euroopale. Kuid me [mõeldes AfD-d üldiselt] arvame ka seda: olemas peab olema Euroopa poliitika, olemas peab olema institutsioonide vaheline koostöö ja see peab leidma aset uues isamaade liidus," rääkis Krah ajakirjanikele.

"Selleks, et jõuda ebarahuldava status quo juurest uue soovitava olukorrani, peab juhtuma raputuse ja arengu ristumine. Paljud võimud ja struktuurid peavad lihtsalt kaduma, teised tuleb ümber teha. Väljend "Euroopa Liidu laialisaatmine" ei ole selle protsessi kirjeldamiseks sobiv. See tekitab väärtõlgendusi ja arusaamatust meie poliitiliste vastaste leeris. Selle tõttu ma ei kasuta seda." 

Teises, Deutschlandfunkile antud intervjuus avaldas ta seisukoha, et Euroopa Liit on bürokraatlik "koletis". Minevikus on Krah nimetanud Euroopa Liitu ka "Ameerika Ühendriikide vasalliks".

Krah on massisisserände vastu ja saksa rahvuse poolt.

Eurosaadiku väljaütlemised osutavad, et AfD võtab Suurt Asendamist väga tõsiselt. 2018. aastal arvas ta Angela Merkeli sisserändepoliitika kohta:

""[Saksamaa] uuesti asustamine" tähendab valitsuse tegevust, mis toob kaasa sügava muutuse mingi konkreetse piirkonna rahvuslikus koosluses. … Suur Asendamine kõlab karmilt, koleda ja ebamugavana. Suur Asendamine kõlab nagu noarünnak, vägistamine ja islamiseerimine. See kõlab nagu valitsus saaks aru vägivaldsetest kurjategijatest ja poliitilisest diskrimineerimisest ja miks sellise poliitika vastu protesteeritakse. Seega, Suur Asendamine kõlab Merkeli Saksamaa reaalsusena. See on täpselt põhjus, miks seda väljendit peetakse tabuks. Sest see on tõde."

2019. aastal pidas ta loengu, milles võrdles omavahel "etnilisi inimesi" ja "riigi inimesi", leides sealjuures, et need alati ei kattu. AfD poliitiku sõnul on etnilised sakslased "riigi tegelikud kõrgemad valitsejad" ja seda põhiseaduse mõistes ning neil on isegi õigus antud põhiseadusele toetudes koostada uus põhiseadus.

2019. aastal avaldatud artiklis leidis ta, et "tänane massisisseränne ei ole "moraalne imperatiiv" aidata vaeseid ja tagakiusatud inimesi. See on hullumeelne sundidee muuta Euroopa "värviliseks" ja muuta Euroopa rahvad segarahvasteks. Kuid ka sisserändajad ei võta seda ideed omaks, nemad ei taha saada allakäinud, värvilise ja "mitmekesise" elanikkonna osaks, nemad on tulnud siia koloniseerima."

Krah on samuti väitnud, et ta ei taha enda ja AfD kohta kasutada sõna "konservatiiv" ning selle asemel nimetab partei suundumust "parempoolseks".

Sihikul on AfD

Krah valiti juuli lõpus Magdeburgis toimunud kongressil AfD Euroopa Parlamendi valimiste nimekirja esinumbriks. Samas on tema vaated tekitanud märkimisväärset huvi Saksamaa pahemäärmuslikus nomenklatuuris ja jõulises põhiseaduse kaitse ametis (BfV).

BfV juhi Thomas Haldenwangi sõnul kinnitab osutatud AfD kongress BfV määratlust, et partei on "võimalikuks ohuks" Saksamaa põhiseadusele. Haldenwang osutas, et kongressil ei mänginud partei mõõdukas tiib pea mitte mingisugust rolli, väljendit "Suur Asendamine" kasutati esinejate poolt neljal korral ja lisaks reklaamiti "äärmusparempoolseid vandenõuteooriaid".  

Haldenwag on ise Saksamaa ühispartei osa Kristlike Demokraatide (CDU) liige ja tema tegevus tekitab üldsuses kahtlusi, et Eesti kaitsepolitseiametiga võrreldavat julgeolekuasutust kasutatakse relvana AfD vastu, mille eesmärgiks on hoida partei poliitilisest protsessist võimalikult kaugel. Usutakse, et BfV näeb vaeva, et partei tegevus ära keelataks. Samas teeb partei ära keelamise keeruliseks tõsiasi, et see on hetkel Saksamaal populaarsuselt teisel kohal, mida toetab ligi 21 protsenti inimestest. 

Junge Freiheiti intervjuus vastas Krah BfV süüdistustele: "Põhiseaduse kaitsmise amet on poliitiline asutus ja käitub täpselt sellisel viisil. Eesmärgiks on välistada konkurents kohe algusest peale. Me seisame muuhulgas selle eest, et sellist erilist Saksamaa valitsuse poolset käitumist vaadataks lähemalt ka Brüsselis ja küsitakse lõpuks küsimus: kas see kõik on kooskõlas Euroopa demokraatlike väärtustega ja võimude lahususe põhimõtetega?"

Krah kinnitas, et partei jääb edaspidigi Euroopa Parlamendi fraktsiooni Identiteet ja demokraatia (ID) osaks ning antud parlamendigrupil läheb üha paremini.

Juuli alguses sai AfD partei liige Hannes Loth Saksi-Anhalti liidumaa väikelinna Raguhn-Jeßnitzi linnapeaks. Juuni lõpus sai Türingi liidumaa Sonnenbergi piirkonna volikogu esimeheks AfDlane Robert Sesselmann.

Tõlkis Karol Kallas